
Část první: Dělníci hnutí STAN. Ti kdyby jen promluvili
THOMAS PAUKNER
Text je velmi dlouhý, ale vnitřní fungování hnutí STAN a související kauzu Dozimetr nelze bez historického kontextu pochopit, natož se v dění zorientovat. Níže se budu věnovat nejnižší kastě uvnitř hnutí STAN, tedy takzvaným „dělníkům demokracie“.
Běžně jde o mladé lidi plné ambicí, kteří se chtějí ve špinavé politické hře vyšplhat až na vrchol. Má to ale i svá úskalí.
Aby byli dělníci důvěryhodní a mohli nakládat s potenciálně zneužitelnými informacemi, musí se před přístupem k těmto informacím „ušpinit“. Až poté jsou důvěryhodní a mohou stoupat kariérním žebříčkem vzhůru.
Dnes představím pět takových „dělníků demokracie“. Jde o Štěpána Hofmana, Tomáše Pergla, Kateřinu Rubanovou, Karla Dvořáka a Michalu Stupkovou.
Píše se rok 2017 a tři volební koordinátoři hnutí STAN, Hofman, Pergl a Stupková zakládají dne 5. 7. neziskovou organizaci Ústav kontaktních dat z.ú (UKD).Čtvrtou zakladatelkou je Kateřina Heidt, ale o té až později. Má jít o výzkumný ústav, který má ze zákona povinnost veškeré výstupy publikovat veřejně.
UKD tak ale nečiní. Web neexistuje, instituce nevykonává žádnou činnost a je založena jen za jedním jediným účelem – má získat 4 miliony z rozpočtu Sdružení místních samospráv, které tou dobou vede Stanislav Polčák, jeden z nejmocnějších a nejvlivnějších členů hnutí STAN. Ten mimo jiné pravidelně léta s Michalem Redlem na rodinné dovolené na Seychelly a zároveň je Redlovým advokátem.
A pak to přijde. Zkraje roku 2018 vypisuje Polčákovo Sdružení místních samospráv (SMS) výběrové řízení na zakázku s názvem „Analýza klíčových aspektů venkova“.
Tendr je od začátku zmanipulovaný, nemá totiž nikdy skutečně proběhnout. V definici zakázky je osobní návštěva více než 700 obcí a osobní pohovor se 700 místními zastupiteli o 70 předem zadaných otázkách – Sdružení místních samospráv předem deklaruje, že zhotoviteli neposkytne žádné kontakty, ani součinnost. Dále mají dodavatelé na každém místě detailně vyfotit zhruba 40 objektů dle zadávací dokumentace a pokud by chyběl byť jen jediný pohovor či fotografie, k adekvátní platbě za služby nikdy nedojde.
https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders… – zadávací dokumentace a vysvětlení ZD.
Do soutěže se hlásí 5 renomovaných agentur – Median, Ipsos, STEM atd. Nepřekvapivě vyhrává Ústav kontaktních dat vedený politickými marketéry hnutí STAN. To ale není vše. Podle stanov ústavu vykonávají zakladatelé činnosti bez nároku na odměnu. Během realizace zakázky také dva ze čtyř zakladatelů ústavu podle jejich profilů na LinkedIn stále prezenčně studují vysoké školy.
Jen tak mimochodem – zpronevěra částky velkého rozsahu, což nápadně připomíná tento případ, není až do roku 2028 promlčená… (…)
Výstupy zakázky nebyly nikdy zveřejněné. Zajímavější však je, co se stalo s inkasovanými penězi. Ústav kontaktních dat po zisku zakázky mění stanovy a umožňuje výplatu inkasovaných peněz ředitelce, Michale Stupkové.
Ta je kandidátkou hnutí STAN na Praze 5, kde je ale neúspěšná. Podle kuloárních informací se peníze nikdy nerozdělily mezi zakladatele, ale naopak byly využity v komunální kampani na sklonku roku 2018, kde hnutí STAN bodovalo – mimo jiné i v Praze.
Spolek tří volebních koordinátorů hnutí STAN tak porazil nejsilnější tuzemské agentury pro výzkum veřejného mínění. Aby toho nebylo málo, spolek nesplnil kvalifikační kritéria zakázky – nikdo to ale neřešil. Stanislav Polčák o 4 milionech korun pro své známé rozhodl jednoznačně a dopředu. Sdružení místních samospráv je přitom přímo financované ze státního rozpočtu.
Příloha č.6 a písemná zpráva zadavatele – https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders…
Štěpán Hofman se později vyšvihl z „volebního koordinátora“ na ředitele kanceláře hnutí STAN, krátce byl ředitelem celého hnutí, později ředitelem kabinetu Jozefa Síkely a následně náměstkem Ministerstva průmyslu a obchodu v době, kdy resort ovládalo hnutí STAN. V roce 2025 kandidoval z 4. místa v Praze, ale neuspěl. Hofman byl přitom hlavním koordinátorem kampaně v roce 2021 a měl přesný přehled o tom, jaké peníze a odkud do hnutí STAN proudí.
Byl to Hofman, kdo stál za vykroužkováním Pirátů a v souvislosti s bezprecedentním nástupem hnutí STAN. Tomáš Pergl je dnes šéfem analytiků hnutí STAN, byl i mluvčím hnutí a stal se velmi dobře placeným interním zaměstnancem. I Pergl ví, kudy pomyslný zajíc běží.
Kateřina Heidt, později Rubanová, zaujala jinou roli. Stala se klíčovou spojkou hnutí STAN v Karlovarském kraji, kde dohlížela coby prokuristka na vzestup firmy IPVS Group. Tato firma se v kraji ovládaném hnutí STAN stala dodavatelem velmi kontroverzní zakázky na přestavbu domova pro duševně choré v Nejdku.
O rekonstrukci budovy se 72 lůžky za 450 milionů korun se dělily firmy Metrostav a IPVS Group. Zakázka se proti předpokladu prodražila o více než 80 milionů a Kateřina Rubanová na funkci prokuristky společnosti po vyjednání zakázky rezignovala přesně den před podpisem velmi drahé přestavby.
Odstoupení Kateřiny Rubanové z pozice prokuristky IPVS Group den před podpisem přitom naprosto rozumím. Odpovědnost za takový tendr nestojí za žádné myslitelné peníze ani přísliby zářné budoucnosti. Co kdyby se v tom začal někdo šťourat…?
Jen pro informaci – jiné kraje v současnosti (!) staví nové (!) budovy s 80 až 100 lůžky za podstatně nižší ceny včetně nákladů na nákup pozemku.
Někteří „dělníci“ kandidovali, někteří zůstali uvnitř hnutí STAN a vyšvihli se nahoru, zatímco jiní se vrhli do služeb soukromého sektoru.
První část příběhu ale nebude kompletní bez Karla Dvořáka, dalšího „dělníka demokracie“.
Dnešní místopředseda hnutí STAN svou kariéru taktéž započal ve Sdružení místních samospráv pod Stanislavem Polčákem, konkrétně v roce 2015. O dva roky později byl hnutím STAN vyslán do Prahy, aby pohlídal firmu 4Energetická a její prodej soukromému investorovi (po tlaku se od prodeje upustilo).
Po úspěchu hnutí STAN v Praze na sklonku roku 2018, kdy se radním pro majetek stal Petr Hlubuček, se Karlu Dvořákovi začalo až „zázračně“ dařit. Do jeho právní kanceláře začaly proudit zakázky z městských podniků bez výběrového řízení. Nejpilnějším v odvádění peněz Dvořákovi byla Pražská vodohospodářská společnost. Jejího nového ředitele v roce 2019 přitom navrhl Petr Hlubuček, neprošel výběrovým řízením a byl jmenován na nátlak Top 09 a STAN. Personální nominace ředitelů městských podniků byly podmínkou vzniku vládnoucí koalice.
Ke Karlu Dvořákovi takto jen v letech 2019 až 2021 doputovaly zakázky v hodnotě přes 11 milionů korun. Všechny bez výběrového řízení.
Detailně popsáno a doloženo zdroji zde – https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=122191261670834629&id=61575038884900
Dvořák tak následoval příklady Hofmana a Perglera. Nejprve byl snaživý, později se náležitě „ušpinil“ a následně jej čekala hvězdná kariéra.
Co si z toho celého vzít?
Dělníci jsou důvěryhodní, zvlášť, když se „ušpiní“. A právě tyto dělníky nasadilo hnutí STAN na klíčové pozice ve vládě Petra Fialy. Dvořák se stal náměstkem Pavla Blažka v době, kdy Vít Rakušan již podle zveřejněné nahrávky věděl o hrozbě odhalení kauzy Dozimetr. Jakmile se Věslav Michalik vzdal postu ministra průmyslu a obchodu, byl to Štěpán Hofman, kdo měl „pohlídat“ Jozefa Síkelu a zájmy hnutí STAN na resortu – Hofman byl Síkelovým ředitelem kanceláře. Po nástupu Lukáše Vlčka Hofman povýšil na post náměstka, získal dobře placenou pozici v dozorčí radě podniku DIAMO (Hofman je politolog) a lukrativní pozici čtyřky pražské kandidátky ve volbách roku 2025. Dvořák zaujal první místo, dokonce vystřídal Jana Lacinu a v kuloárech se hovoří o tom, že to nebylo „levné“.
„Téma Dozimetru je pro mě uzavřeno“ – tak komentoval Karel Dvořák svůj překvapivý nástup na čelo kandidátky, odkud měl jistotu poslaneckého mandátu.
Zde končí první část seriálu o hnutí STAN. Výše jmenovaní dělníci splnili svůj účel – někteří vydrželi, jiní nikoli. Všichni se ale museli při pokusu o vzestup do vrcholné politiky ušpinit. Zainteresovaní aktéři po sobě ale během „dělničiny“ i „špinění“ zanechali spoustu stop. I proto jsou nyní právě oni dělníci násobně zranitelnější, než přední tváře hnutí s Vítem Rakušanem v čele.
Příště, zhruba za týden, se budu věnovat „srdci“ hnutí STAN, Lucii Krejčové. Média se totiž začala předhánět, kdo dříve uloví politika využívajícího městské byty.
Co budou „hodnotová“ média dělat, když se dozví, jak ředitelka hnutí STAN nejen, že využívala městský byt na nejlepší adrese Prahy 1, ale také získala placená místa v dozorčích radách městských podniků? Aha, to není ta správná strana… Zřejmě se proto nestane vůbec nic.
Ale uvidíme…
Šalom.
FB
Latest posts by Redakce (see all)
5 komentářů


ze zločinecké organizace STAN se mi dělá špatně od žaludku
Už včera jsem konstatoval, že onen jistý neznámý pan Paukner to rozjel naplno, jako Zorro mstitel (myšleno s respektem). Dokázat rychle a efektivně syntetizovat fakta, je ohromná zbraň, kterou disponuje málokdo.
Smekám před každým, kdo má smysl pro spravedlnost a dokáže něco pro to udělat.
Do nich, do ´staňáckých´ a jiných sviní!!
No nevím, je to spíš snůška drbů, i když zřejmě pravdivých. Všichni sice tu mafii STAN vidíme, ale třeba informace v článku nemají žádnou trestní relevanci. Že tendr vyhrála účelově založená firma a byl předražený? No a co? To se bohužel jako rozkrádání veřejných peněz kvalifikovat nedá.
Paukner je podle všeho Pražák, a tak typicky vidí jenom Prahu. Přitom základnou mafie STAN je Liberec, už před STANem nechvalně známý velkou korupcí. Rakušan taky nezačal v Praze. Michalik taky ne.
I když to možná vypadá systematicky, tak není produktivní se soustředit na pěšáky, kterých jsou zvlášť v případě STANu namočených stovky. Je potřeba jít po Rakušanovi, Síkelovi a miliardářích v pozadí.
A proto ta svinská 5demolice tak souzní s Ukrajinci. Stejně zkorumpovaná pakáž!