16.4.2020
Kategorie: Společnost

Až do smrti

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Ursula Leyenová v německém Bildu naznala, že starým se prodlouží karanténní omezení až do konce roku, popř. ještě dál podle potřeby. Škoda pro evropskou politiku, spolu s Merkelovou už patří do rizikové kategorie starých a do konce roku půjdou do karantény. Leyenová má velké ideje jak z krize, nejdřív půjdou děti, pak mladí a zdraví, staří a nemocní nakonec. V šedesátých letech v epoše Antonína Novotného, když se zřítil autobus z mostu, přivolaní zachránci používali standardní rétoriku: jsou to invalidi a těhotné ženy, a pak, kde jsou děti. Nikdo nepamatuje, že by na prvním místě někdo zachraňoval tajemníky strany popř. fitness mládež, jak se nám snaží česká televize o té době sugerovat. Na prvním místě statná mládež, to si též někdo pamatuje, jeden český umělec připomíná, jak německá statná mládež Na příkopech ukopala starého žida.


Arménie je země, která je dlouhodobě týraná tureckou blokádou s evropskounijním požehnáním, brutální Turci neustoupí ani dnes, kdy řádí virová pandemie, např. byl problém s návratem několika desítek Arménů z Turecka, musel se obtížně vyjednat jejich transfer přes Gruzii. Arménie podobně jako Izrael, čelí smrtelnému existenčnímu nebezpečí od sousedních států, politika a politici zde musí vykazovat jistou kvalitu. Premiér Arménie Pašinjan prohlásil, že nejde o to zastavit virus, ale zpomalit šíření do té míry, aby nemocniční zařízení zvládala počty nemocných, v tomto čase se podle možností urychleně dobuduje jejich kapacita. A o to asi jde. Karanténa je jedinou možností, jak v situaci nedostatečného poznání o chování viru a neexistenci vakcíny zabránit jeho šíření a nenechat nejohroženější umírat ve velkém. Ale z toho neplyne, že staří zůstanou v karanténě, jak si nějaký politik zamane a spousta z nich vzhledem svému věku až do přirozené smrti. Nejsou ohroženi jen staří, např. v pátek z 13 zemřelých v Moskvě byli 3 mladší 45 let. Dnes reportuje TASS, že z 1489 nově nakažených za posledních 24 hodin v Moskvě, 85% nakažených jsou mladší 65 let. Obézní, kuřáci, chronicky nemocní atd. jsou též rizikové kategorie, komisariát EU bude velmi vstřícně vydávat příslušné seznamy omezení a formu karantény.

Karanténa by měla platit do té doby než se najde lék proti epidemii, což se prozatím moc nerýsuje, nebo jak říká arménský premiér zdravotní systém bude mít dostatek dýchacích aparátů pro potenciální pacienty s oboustranným zánětem plic. Člověk nemůže být dlouhodobě vystaven omezením karanténního typu, nejen z ekonomických důvodů, ale též proto, že není stavěn na dlouhodobé omezení svobody. Omezující opatření v krátkodobém horizontu je rozumné a nutné, ale v dlouhodobé perspektivě by mělo ďábelské následky. Hrůzná vize – slaboduchá evropskounijní politická kasta bude diktovat omezující opatření a odvolávat se přitom na málo znalé odborníky. Podezření proti této kombinaci by v nás měl vzbudit prostý fakt, že přes miliardy utopené v zdravotních systémech, nebyli schopni vyvinout účinnou vakcínu proti chřipce a jejím variacím. Např. dlouhodobé nošení roušky zbaví člověka jednoho jeho podstatného rozměru, komunikujeme přece tváří, tváří navazujeme kontakty, odhalujeme se a očekáváme totéž od protistrany. Na člověku je krásná hlavně tvář (samozřejmě až po duši).

Rozhodovat o délce karantény popř. dalších opatřeních úspěšně mohou pouze národní parlamenty, intuice lidu se dlouhodobě vesměs neplete a naznačí jim jak postupovat. Národní zákony evropských zemí syntetizují minulé zkušenosti s podobnými katastrofami a jsou dobrým orientačním vodítkem řešení, říká se tomu národní suverenita. Komisaři Evropské unie se svými mediálními pobočkami by neměli říkat už nic, popř. odejít do permanentní karantény.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...