29.12.2016
Kategorie: Ekonomika

Amatér Babiš

Sdílejte článek:

VÍTĚZSLAV DOBEŠ

Je to jasné jako facka: ten člověk je amatérem a ještě je natolik drzý, že svůj na hliněných nohou postavený byznys vydává za nějaký úspěch. Ano, řeč je samozřejmě o Andreji Babišovi. Dotyčný navíc i ve funkci ministra financí doposud zpatlal téměř vše, na co sáhl.

[ad#clanek-respo]

Kdo se chce dozvědět, jak Babiš „budoval“ své podnikání, ať si přečte knihu Tomáše Perglera Babiš – příběh oligarchy. Tato kniha by měla být povinně distribuována do všech domácností, kde se nachází některý z nešťastníků, který chce volit ANO a jeho – do nablýskaného PR obalu zabaleného – vůdce. V normální zemi by takový způsob rozvíjení byznysu nebyl možný.

Dnes už je víceméně jasné, že Babiš vstoupil do politiky nikoli kvůli důvodům, které jako bulíky věší na nos veřejnosti (narovnání podnikatelského prostředí atd.). Skutečným důvodem je to, že během Nečasovy vlády přišel o své kontakty na vrcholné politiky, kromě toho se jeho firmy dostaly do obrovského zadlužení. Jak z toho ven? No přece přímým angažmá ve vrcholné politice.

Zbývalo vymyslet nějaká témata, jež by zapůsobila na co nejvíce voličů… Korupce! Kouzelné slovíčko, pod něž lze schovat kdejaký problém, bylo to pravé ořechové. Je šílené, že pravděpodobně jen kvůli tomu máme na krku takové estébácké metody, jako je kontrolní hlášení, EET apod. Babišovi se tyto nástroje prostě hodily jako PR metoda, jinak mu jsou asi šumafuk.

Vinou EET již zanikly stovky restaurací. Je nepochopitelné, proč Babiš – když už se pro tuto problematickou věc rozhodl – nezvolil například rakouský model kontroly tržeb, který je k podnikatelům mnohem šetrnější než ten český (balkánský – po vzoru Chorvatska, kde to způsobilo víc škody než užitku).

Další Babišovy kousky jsou však ještě tristnější. Pomineme-li takové „prkotiny“, jako je například netransparentní výběrové řízení na dodavatele šmírovacích systémů ministerstva financí a jemu podřízených subjektů, je příznačné, že kdysi s pompou propagovaná opatření přinášejí nulový efekt. Třeba buzerace zvaná kontrolní hlášení je vlastně bezohledným přenesením analytické činnosti finanční správy přímo na podnikatele. Zavedení tohoto opatření nicméně nepřispělo k omezení největší možnosti, jak podvádět, tedy karuselových obchodů. Když se časopis Ekonom oficiálně a opakovaně ptal finanční správy, kolik bylo letos díky kontrolnímu hlášení odhaleno karuselů, odpovědi se nedočkal.

Za několik dní, od 1. ledna 2017, ministerstvo financí získá možnost svévolně zablokovat jakýkoli web, který bude podle jeho názoru v rozporu s novým loterijním zákonem. Že je v demokratické zemi nemyslitelné, aby nějaký úřad mohl bez povolení soudu toto učinit? Ale jděte! Žijete přece v Babišistánu! Uvedené opatření přitom dokáže obejít každý, kdo s počítačem umí víc, než ho zapnout a spustit prohlížeč. Resumé? I v tomto případě amatérismus jak vyšitý.

Pokud tedy Babiš neustále tvrdí, že chce řídit stát jako firmu, soudným lidem musejí vstávat hrůzou vlasy na hlavě. Být „zaměstnancem“ člověka, který vymýšlí kvůli oslovení co největšího počtu voličů z řad lůzy převážně jen samé estébácké šílenosti na hraně demokratických mantinelů, nebo dokonce za ní, přičemž je ani neumí pořádně zrealizovat, je skutečně nevábná představa. Velkolepá dotační jízda, bez níž by Babišovy firmy zřejmě měly nemalé existenční problémy, je už vlastně jen takovou třešničkou na dortu v současném posouvání České republiky směrem k nedemokratickému státu.

Vy tohle fakt chcete za premiéra?

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Vítězslav Dobeš

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...