1.9.2014
Kategorie: Společnost

Ebola: Dopady regulace léčiv na lidské životy

Sdílejte článek:

OD: RACHEL BURGER 01|09|2014

Ebola  i nadále terorizuje západní Afriku. Více než tisíc lidí zemřelo v ohnisku a více než 1800 je dalších hlášených případů, vypadá to, že epidemie bude i nadále rozšiřovat.

 

 

Světová zdravotnická organizace vydala prohlášení, kde tvrdí, že je etické poskytovat pacientům s Ebolou nevyzkoušené léky v případě, že k tomu dají svůj souhlas.

 

ZMAPP, od MAPP biofarmaceutická, byl nabízen jako zázračný lék, který by mohl ztížit rozšiřování ohniska Eboly. “ZMAPP byl lék podaný americkému lékaři a zdravotnickému pracovníkovi infikovaným Ebolou v Libérii, kteří se přiletěli léčit zpět do vlasti. Nigérie, kde byla hlášena dvě úmrtí Ebolou, říká, že také požádala o léky z Centra pro kontrolu nemocí. Po prohlášení WHO a MAPP Biopharmaceutical americká vláda souhlasila, že pošle lodí ZMAPP do Libérie.

 

V krátkém on-line prohlášení vydaném v úterý MAPP Biopharmaceutical nyní tvrdí, že ” zádoba ZMapp byla vyčerpaná.” Dodávají, že lék byl dodáván “bez dalších nákladů ve všech případech.” Smutnou realitou je, že bez byrokracie by tento lék byl mnohem dostupnější.

 

Dr. Thomas W. Geisbert, profesor mikrobiologie a imunologie na University of Texas, nedávno řekl Huffington Post : “Je to velmi dlouhý regulační proces. Od doby vyvinutí vakcíny, přes zkoušení na zvířatech v laboratoři, zkoumání účinků na lidi … v tomto procesu je hodně regulačních překážek a byrokracie. “

 

A ty překážky jsou značné. Lékům trvá 12 let od objevu ke schválení FDA a v průměru pět až sedm z těchto let se testuje jen plnění norem FDA. Úspěšné léky stojí společnosti asi 1,8 miliard dolarů před tím než k nim spotřebitelé budou mít přístup.

 

Není tedy divu, že léky na Ebolu nejsou veřejnosti dosud  k dispozici. I přesto, že lék fungoval dobře na opicích, náklady pro přechod na lidi mohou být nepřekonatelné pro mnoho firem. Je úžasné, že MAPP Biopharmaceutical byla ochotna dodávat léky do Libérie vůbec, natož zdarma. Ale vzhledem k tomu, že Světová zdravotnická organizace a Americká vláda umožnila léčbu neschváleným lékem nemocným lidem za předpokladu, že jako dospělí dali svůj souhlas, nemůže se tato praxe rozšířit i na jiná smrtelná onemocnění? Neměla by FDA umožnit spotřebitelům, zejména těm se smrtelnými nemocemi, vybrat si co si dají do svého vlastního těla?

 

Před několika lety, The New York Times otiskl na titulní stránce článek o mladém muži, který zemřel, protože byl v kontrolní skupině studie rakoviny kůže. Jeho bratranec, který byl ve stejné studii a získal testovaný lék PLX4032, přežil, protože byl schopen pokračovat v užívání léku. Mladý muž, který zemřel. požádal sice o přístup k neschválenému léku také, ale byl odmítnut, protože jeho výsledky mohly být konfliktní u společnosti při schválení FDA, neboť jeho uzdravení by mohlo deformovat zkušební statistiky.

 

 

V případech, jako jsou tyto, je to opravdu etické, aby se zabránilo lidem v užívání léků ze své vlastní vůle?

 

Proces FDA schválení stojí příliš mnoho peněz a času. Lidské životy mezitím hasnou. Zpomaluje se proces pro podniky, aby se život zachraňující léky, jako je PLX4032 a ZMAPP uvedly na trh a zabraňuje rychlé reakci na ohniska jako v případu Ebola.

 

 

V případě, že Světová zdravotnická organizace je ochotna udělat speciální výjimku pro západní Afriku, FDA by měl zvážit stejnou laskavost pro pacienty zde (v USA). Zvážit zvláštní přístup k pacientům s leukémií a lymfomemrakovinou mozku a srdečními chorobami, kteří nejsou schopni podílet se na studiích. Je jistě v mezích rozumu je požádat, aby podepsali zřeknutí se žalovat společnost, která by jim mohla zachránit život.

 

Toto by mohla být varianta pro záchranu života milionů lidí. To by motivovalo farmaceutické společnosti, aby se více vyvíjelo a nabízelo více léků, vedle procesu schvalování norem FDA. Výjimky by neměly být jen pro africké pacienty s Ebolou nebo lékaře, výjimka by měla být možná pro každého.

 

I když chápu, že rovnováha mezi schvalováním léků rychle a současně danými procesy musí být, filozofická debata to není: umožnit lidem dát to, co chtějí do svých vlastních těl by mělo být jejich právo. Ano, mohlo by to i někoho zabít. Ano, mohlo by to mít hrozné vedlejší účinky. Ale když může být alternativou jenom smrt, co by jste si sami vybrali?

 

ZDROJ: libertychat.com

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x