8.11.2023
Kategorie: Politika

Tak už nás vykopla i Nigérie. To se nepovedlo zatím nikomu

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Takže potom, co na jaře ministr vnitra Vít Rakušan rozdával v senegalské nemocnici tamním nemocným banány v igelitu, se pokusila naše delegace vecpat v rámci afrického turné i do této pobřežní země.

Možná naše diplomacie doufala, že když ji vedou Piráti, bude jí to přičteno k dobru a zapomene se na to, že je třeba to taky řádně domluvit, potvrdit a především nedělat před tím brutální diplomatické kiksy.

Třeba to vystoupení z OSN nebyl úplně dobrý nápad. Koneckonců ono nepomohlo ani to hlasování, kdy Česká republika byla spolu se Spojenými státy či Izraelem jednou ze 14 zemí, které 27. října hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN vyzývající k okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Pro přijetí rezoluce, která je první společnou reakci OSN na novou válku Izraele s hnutím Hamás, hlasovalo 121 států včetně Nigérie. Neříkám, co je dobře a co špatně, ale říkám: „Jak to, že nikdo neověřil nigerijský postoj? To jsou to fakt takoví diletanti?“ Odpovídám si, že evidentně ano.

Takže se to zabalilo do krátkého prohlášení, že nigerijská strana není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, a tím to zhaslo. Zhasl i náš nejblyštivější premiér, který se za lesku svého čela musí na byt a stravu pokusit setrvat u prezidenta Williama Rutoea v Keni. A vzhledem k tomu, že další program v Keni je kvůli zrušenému odpolednímu odletu do Nigérie v tuto chvíli nejasný, doporučuji premiérovi provést třeba kontrolní nákup, aspoň zabije čas.

Naštěstí je premiér podle svých slov stále hrdý. „Jsem hrdý na to, že Keňa je naším klíčovým partnerem v Africe,“. No to má kliku, jinak by neměl kde spát, než odfrčí do Ghany a na Pobřeží slonoviny. Pokud tedy do té doby zase někdo něco neplácne na Twitteru, a on skutečně odfrčí. Doporučuji v tomto směru hlídat hlavně ministerstvo obrany, vládne tam teď takový zvláštní (N)nečas.

Co říci závěrem. Chtěla bych říct to, co jsem si pro sebe řekla ráno, když jsem to četla, leč nechci „banán“ facebookový, takže nic. Snad jen to, že to už musí chápat i Péťa, že tohle je hodně blbě a hodně velkej trapas. A že fakt není světový a evropský lídr, že je to jen upocený učitel politologie a pro praxi a politiku nepoužitelný teoretik. Díky svým nohsledům, kteří se tvářili jakože to stání u záchodů v Bruselu, kdy se s ním skoro nikdo nebaví je v pořádku, to teď dostane s plnou parádou. A dobře mu tak. Co mě na tom štve je to. Že jsme bohužel za idioty my všichni s ním.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x