25.10.2023
Kategorie: Ze světa

Válka se lží

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Chálid Mašál byl v letech 1996 až 2017 šéfem teroristické organizace Hamas. Nějaký čas pak nezastával oficiálně žádnou funkci, až se v roce 2021 stal ředitel odboru pro záležitosti diaspory.

Zde pro lepší přehled uveďme, že Hamas má takové odbory čtyři: 1) pro Pásmo Gazy (kde vládne), 2) pro Západní břeh, 3) pro záležitosti teroristů odpykávajících si tresty v izraelských žalářích a 4) pro záležitosti diaspory.

Mašál patří k exilovým lídrům teroristů, po vypuknutí syrské občanské války se přemístil z Damašku do Kataru.

Saúdská televizní síť Al Arabiya s ním odvysílala 19. října rozhovor týkající se aktuálního dění v souvislosti s agresí Hamasu proti Izraeli ze 7. října. Podstatné části rozhovoru přinesl v anglickém překladu monitorovací institut MEMRI; v tomto příspěvku nabídnu klíčové pasáže.

Moderátorka Raša Nabilová na Mašálovo tvrzení, že útok na Izrael (a následné vraždění civilistů – LS) byl součástí legitimního odporu (tak Palestinci nazývají protiizraelský teror – LS) namítla, že to, co viděli v televizi lidé na Západě byla transgrese (překročení zákonných pravidel chování) Hamasu ve vztahu k civilistům. „Vy jste zodpovědný za image Hamasu v zahraničí. Hamas je nyní srovnáván s Islámským státem, “ dodala.

S něčím, takovým si ovšem jeden z lídrů teroristů hlavu neláme: „Toto je obvinění vykonstruované Netanjahuem a Západ s ním bohužel spolupracuje.“

LITOVAT CIVILISTY V PÁSMU GAZY?

Mnozí na Západě jsou toho názoru, že ano. Utrpení obyvatel v Pásmu stavějí nade vše ostatní, i nad utrpení Izraelců po 7. říjnu. Jde ale o to, aby takto smýšlející lidé nebyli „papežštější než papež“. Abychom my v Evropě a naši přátele v Americe, Austrálii a jinde ve svobodném světě neprolévali potoky slz nad neblahým údělem obyvatel teroristické enklávy, zatímco jejich šéfům je jejich trápení lhostejné.

Proč takto uvažuji? Protože Mašál moderátorce vysvětlil, jak se věci mají, pokud jde o oběti civilistů: „Drahá sestro, národy nezískávají svobodu snadno. Rusové obětovali ve druhé světové válce 30 milionů lidí, aby svoji zem osvobodili po útoku Hitlera. Vietnamci obětovali 3,5 milionu lidí, dokud neporazili Američany. Afghánistán obětoval miliony mučedníků, aby porazil SSSR a pak USA. Alžírský lid za 130 let obětoval šest milionů mučedníků. Palestinský lid je jako každý jiný národ. Žádný národ není osvobozen bez obětí.“

Oběti na straně palestinských Arabů jsou tedy součástí boje za osvobození (rozuměj boje za zničení Izraele a arabizaci celé historické Palestiny), takže jakákoli přehnaná lítost není na místě. Naopak: je to vlastně v pořádku, je to součást politické filozofie Hamasu. To neříká nějaký sionistický fanatik či ultrapravicový cynik, ale jeden z lídrů hnutí vládnoucího na části Palestinské autonomie a jeho bývalý nejvyšší představitel. S tímto názorem by se měli seznámit hlavně ti, kdo demonstrují v evropských ulicích a třímají nad hlavou transparenty „Free Palestine“ (nejlépe od řeky k moři). Protože arabské oběti jsou součástí tohoto boje za svobodu. V čem je tedy problém?

A civilní oběti na izraelské straně?

Moderátorka se Mašála zeptala: „Jak můžete požadovat, aby Západ a svět obecně podporoval palestinskou věc, když to, čeho se Hamas dopustil na izraelských civilistech je v headlinech? Víte, že Izrael si díky těmto scénám získal mnoho sympatií. Je toto zacházení s civilisty součástí ideologie Hamasu?“

Mašál se odmaskoval: „Sestro, řekl jsem ti, že Hamas, brigády Al Kassáma a naše vojenské organizace zaměřují svůj odpor na okupační síly, na vojáky, ale ve všech válkách jsou nějaké civilní oběti. Nejsme za ně zodpovědní.“

Každý, kdo se jen letmo seznámil s tím, co se v izraelském pohraničí dělo krátce poté, co do oblasti pronikla vražedná komanda Hamasu – mám na mysli největší masakr židovských civilistů od temných dob holocaustu – nemůže označit Mašála jinak než jako hnusného lháře. Jeho lidé cíleně vraždili, týrali, znásilňovali, upalovali a mučili obyvatele Jižního distriktu, a to včetně nemluvňat, a on hovoří o „nějakých civilních obětech v rámci boje proti armádě“.

Moderátorka se s touto odpovědí nespokojila a položila dotaz ještě otevřenější: „Omluvíte se za to, co se stalo izraelským civilistům 7. října?“ A Mašál? Své lži dovedl k „dokonalosti“: „Hamas nezabíjí civilisty úmyslně. Zaměřuje se na vojáky. Tečka.“ (Hamas does not kill civilians on purpose. It focuses on the soldiers. Period.)

Vyjadřuje se jako gangster – a gangsterská je také politika Hamasu. Na otázku moderátorky, co plánují udělat s rukojmími, Mašál odpověděl: „Jak jsem řekl, jsou to zajatci. Než budeme mluvit o zajatcích, které držíme my, jsou zde zajatci, které drží nepřítel. Bylo jich asi pět tisíc pět set a nyní jich je deset tisíc. Každý den jich Izrael zatýká sto, dvě stě nebo tisíc na Západním břehu. Dodržujeme pravidlo, že vězni se vyměňují za vězně. Převzali jsme více než tisíc vězňů výměnou za Gilada Šalita (v říjnu 2011 – LS). Dnes máme v rukou desítky vojáků a důstojníků. Inšalláh (dá-li bůh), použijeme je, aby byla vyprázdněna izraelská vězení a všichni naši synové a dcery ze všech frakcí byli propuštěni, inšalláh.“

Obraz hodnotového žebříčku jedné z nejbarbarštějších organizací naší doby je dokonán. Kdo klade rovnítko mezi bestiální vrahy a nevinné civilisty, nemá v lidské společnosti co pohledávat: musí být zničen. Kdo se ve svém krvelačném fanatismu nerozpakuje brutálním způsobem zabíjet i nemluvňata, nemá v lidské společnosti co pohledávat: musí být zničen. Kdo… takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. Role toho, kdo má Hamas eliminovat, připadla z logiky vývoje v regionu izraelské armádě. Morální povinností svobodného světa je Izrael v tomto boji bezvýhradně podpořit.

 

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x