16.6.2020
Kategorie: Politika

Otevřený dopis místopředsedkyni Evropské komise Věře Jourové

Sdílejte článek:

JIŘÍ BERÁNEK

V návaznosti na vaše názory a postoje z poslední doby jsem se rozhodl, že budu reagovat svými slovy, které si určitě za rámeček nedáte. Prvotním impulsem byl váš článek zveřejněný v sobotní MF Dnes, ale vaše vměšování do vnitřních záležitostí Maďarska a Polska je už hodně za hranou. Chápu, že plníte zadání svého zaměstnavatele, protože vždy platilo a platí “Koho chleba jíš, toho píseň zpívej”. To, že Evropská komise zahájila příslušná řízení proti Maďarsku a Polsku za porušování hodnot EU, mne spíš děsí, než aby mne to naplňovalo optimismem, že pod vlajkou EU bude líp.

K vašemu příspěvku “Aby pandemii nedoprovázela infodemie” si dovoluji mít několik poznámek. Vážená paní Jourová, opravdu si myslíte, že “preventivní mazání příspěvků” je cestou k lepším zítřkům? Vaše snahy, aby Facebook, Twitter, Google a jiní skákali jak vy pískáte, je kontraproduktivní. Smutné na tom ovšem je, že váš nátlak nese své ovoce, takže jsme denně svědky, že autocenzura už funguje skoro všude. A vrcholem všeho je nálepkování, která media či weby jsou dezinformační. Osobně jsem toho názoru, že všude po světě dnes probíhá útok na svobodu projevu. Někde více a někde méně nicméně děje se to čím dál tím víc.

Vy sice kritizujete Čínu v souvislosti se sledováním obyvatelstva a pošlapáváním lidských práv, ale Evropská komise v podstatě dělá to samé i když v jiném gardu. Zaštiťujete se evropskými hodnotami s tím, že jde o naše blaho a ochranu před tím či oním.

Konec konců ty vaše “evropské hodnoty” jsou jenom pomýlené konstrukce a představy. V Číně již dlouho pracují na tom, jak donutit lidi k dodržování zákonů a poslušnosti, ale proč mám takový pocit, že Evropská komise se v Číně inspiruje. To, co už je v Číně realitou, o tom se ani Orwellovi nesnilo. Jenže Velký bratr sleduje obyvatelstvo nejenom v Číně a Evropská komise dělá co může, aby v tomto směru nezaostala.

Ve svém článku píšete, že jste “požádala platformy, aby vydávaly měsíční zprávy o výskytu dezinformací, jejich původu a kanálech a na koho jsou cíleny”. Jak to tak vidím, tak pokud bude mít kdokoli názor, který nechválí Evropskou unii, bude automaticky označen za dezinformátora. A to je velmi smutné zjištění. Kvůli tomuhle jsem fakt klíčema nezvonil.

Závěrem chci už jen podotknout, že si nemyslím, že v Bruselu hájíte zájmy České republiky a už vůbec ne moje.

S pozdravem

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x