7.4.2023
Kategorie: Ze světa

Znepokojivé svědectví ukrajinského velitele: Nemůžu bojovat s Rusy s tankem dvakrát starším, než jsem já

Sdílejte článek:

SM

Nejen Rusko má ve výzbroji zastaralou techniku, kterou posílá na horké ukrajinské bojiště. I napadený stát, jenž čelí už rok ruské invazi, má ve výbavě tanky, které toho pamatují opravdu hodně.

Pokud se hovoří o tom, že Rusko na Ukrajině bojuje s notně zastaralou technikou, tak to samé musíme vztáhnout i na obránce. Ukrajina má ve výzbroji například stále T-64, T-72, T-80 a T-84. První jmenované vozidlo bylo zařazeno do služby již v roce 1966, tedy před skoro 60 lety.

A tak paradoxně může Ukrajina kořistit nepřátelské tanky, z nichž se jako nejzajímavější ,,akvizice” jeví tank T-90M. Západ pak přislíbil Ukrajině modernější výrobu – Velká Británie se zavázala dodat tanky Challenger 2, Německo Leopard 2, USA M1A2 Abrams, možná se k ,,tankové koalici” připojí Francie s Leclerkem. Na druhé strana zastaralost ukrajinských tanků přirozeně trápí tamní velitele v první linii.

Se starými tanky, z nichž nmnoho ještě pamatuje studenou válku, se totiž pojí i nemalé problémy, zejména časté technické poruchy. Pro španělský deník El País promluvil ukrajinský voják Igor, který je velitelem již zmíněného tanku T-64, tedy nejstaršího vozidla, které momentálně bojuje s ruskými invazory. Igor promluvil v interview například o potížích, které se váží s letitého tanku, kterému velí.

Igor uvedl, že se v mnoha případech snaží vyvarovat přímému boji s ruskými jednotkami, protože je tank notně dýchavičný. Tank navíc vykazuje technické problémy, například s podvozkem či zbraňovými systémy. Igor míní, že všechny výše uvedené potíže limitují vozidlo v bojových operacích. Není však zdaleka sám, který musí čelit nejen nepříteli, ale i vlastní technice.

I ostatní ukrajinští velitelé s nelibostí potvrzují, že jejich tanky a další vozidla sužují potíže technického rázu. Igor si postěžoval španělským novinářům, že nemůže bojovat s Rusy s tankem, který je dvakrát starší než on. Tank, jejž má velitel k dispozici, je v tomto případě 50 let starý. Proto se se těší na to, až konečně dorazí toužebná západní technika. ,,Čekám na tank Leopard 2, abych mohl přesedlat na spolehlivé vozidlo,” s nadějí prohlásil v rozhovoru Igor.

Ve světle zastaralé ukrajinské tecnhiky tak nabývá dodávka moderních západních vozidel nový rozměr, čehož si je vědom nejen Igor, ale i další tankoví velitelé, pro něž je jejich technika spíše zátěží než pomocí. Otázkou samozřejmě zůstává, kolik moderních tanků bude nakonec Ukrajině dodáno, protože zatím jsou přislíbeny nízké počty, které s jistotou nebudou stačit na případné protiofenzivy.

Dodávky tanků tak mohou být pro Ukrajinu klíčové, podle serveru bulgarianmilitary.com už sama Ukrajina ztratila polovinu z 800 operačně nasaditelných tanků, které měla k dispozici před začátkem konfliktu.

Zdroj: bulgarianmilitary.com

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)