10 tabu, která prolomil Andrej Babiš
ONDŘEJ NEUMANN 09|03|2015
Představte si níže napsané věty jako palcové titulky českých deníků:
- Marian Jurečka obsadil vedení KDU-ČSL lidmi, kteří dříve pracovali na jeho statku
- Karel Schwarzenberg ve Vídni donášel StB, přesto ho Zeman jmenoval místopředsedou vlády
- Policie obvinila zaměstnance Škromachovy firmy ze zmanipulování státní zakázky
- Firma premiéra Sobotky získala od státu dotace ve výši 1, 1 miliardy korun
- Kalousek odmítá sektorovou daň pro banky, jeho holding jim dluží 24, 6 miliardy
[ad#hornisiroka]
Každé ze sdělení by mocně otřáslo s politickou kariérou dotyčného muže, pakliže by ji okamžitě neukončilo. Přesto existuje jeden politik, jehož jméno můžeme dosadit do každého z titulků. Jeho politická hvězda přitom stále strmě stoupá. Jmenuje se Andrej Babiš. Od svého vstupu do aktivní politiky v roce 2011 prolamuje jedno dosavadní TABU tuzemského veřejného života za druhým.
Tabu 1: Ministerské podnikání
Než se ministrem dopravy v tehdejší vládě Mirka Topolánka stal 4. září 2006 Aleš Řebíček, musel prodat svůj přibližně třetinový podíl ve firmě Viamont. Bez toho by do ministerského křesla nikdy neusedl. I tak okolo jeho podnikání byla spousta vzrušení. Obzvláště, když se během jeho úřadování začalo Viamontu díky státním zakázkám nadmíru dařit.
Když se ministrem financí loni v lednu stal Andrej Babiš, nikterak se netajil tím, že svůj Agrofert s ročním příjmy na úrovni 230 miliard korun rozhodně prodávat nebude a odmítl i výzvy, aby se po dobu vládního angažmá odřízl od řízení svých podniků, což je běžný způsob v západních demokraciích.
Tabu 2: Zmanipulovaná státní zakázka
Policie loni na jaře vtrhla do Babišovy firmy Agrotec a obvinila dva její manažery ze zmanipulování tendru pro státní Českou poštu. Agrotec ještě krátce před tím vedla Babišova politická pravá ruka Jaroslav Faltýnek – o víkendu zvolený první místopředseda hnutí ANO. Profitovat z pravděpodobně cinknuté zakázky s Českou poštou měla především firma z impéria AB, nikoliv stíhaní manažeři. Ve hře je i trestní stíhání firmy Agrotec. Andrej Babiš tvrdí, že jeho lidé nic nemanipulovali a že případ je blamáží policie a státního zastupitelství.
Tabu 3: Dotace
Firmy Andreje Babiše jsou příjemcem státních i evropských dotací. Ve výroční zprávě za rok 2013 čerstvě zveřejněné v obchodním rejstříku Agrofert vyčísluje přijaté dotace na 1, 127 miliardy korun. Přitom Babišem řízené ministerstvo financí odpovídá za bezchybné a férové užití evropských peněz.
Tabu 4: Státní zakázky
Již jsem zmínil trestní stíhání Babišových zaměstnanců z firmy Agrotec kvůli údajné manipulaci zakázky pro Českou poštu. Faktem je, že firmy skupiny Agrofert získávají státní zakázky za miliardy korun každý rok. Loni například firma Uniles ze skupiny Agrofert ovládla tendr Lesů ČR na těžbu dřeva v letech 2015 až 2019 a vysoutěžila zakázky za více než 600 milionů korun. Andrej Babiš to okomentoval tvrzením, že ani nevěděl, že se Uniles výběrového řízení účastní.
HlídacíPes.org před nedávnem oslovil Agrofert s dotazem na přehled státních zakázek, jež firmy holdingu získaly v roce 2014 za působení Andreje Babiše ve vládě. Mluvčí to odmítl s poukazem, že výsledky skupiny zatím nejsou konsolidované. Odmítl však poskytnout i přehled zakázek za již konsolidovaný rok 2013. Tentokrát s poukazem na to, že v té době Andrej Babiš nebyl ve vládě. V tiskové zprávě o hospodaření v roce 2014 koncern pouze uvedl, že „podíl státních zakázek na konsolidovaných tržbách očekáváme přibližně stejný jako v předchozím roce 2013, tedy kolem 1,1 % z celkových nekonsolidovaných tržeb koncernu“. To by odpovídalo státním zakázkám za cca 2, 6 miliardy korun v minulém roce.
Tabu 5: Exzaměstnanci ve vládě a státních firmách
Politickou pravou rukou Andreje Babiše je Jaroslav Faltýnek, vysoký manažer skupiny Agrofert. Současný ředitel Českých drah Pavel Krtek byl s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO) v dozorčí radě Babišovy Agrobohemie. Hned tři muži – Stanislav Bruna, Otakar Krejsa, Ivan Souček – působili ve firmách skupiny tehdy státního Unipetrolu v éře, kdy s ním měl Andrej Babiš úzké vztahy. Loni je ministerstvo financí nominovalo do společností MERO a ČEPRO. První náměstek ministra dopravy Milan Feranec pracoval do roku 2012 jako finanční ředitel Agro Jevišovice, dnes předsedá dozorčí radě Českých drah.
Tabu 6: Vlastní média
Pokud by si například Jiří Paroubek či Mirek Topolánek platili nějakého novináře a vyšlo by to najevo, byl by z toho prvotřídní skandál. Andrej Babiš má na výplatních páskách stovky novinářů a nic se neděje. Vlastní Mafru s tituly jako iDnes, Mladá fronta Dnes, Metro, Lidové noviny, 5+2 či Lidovky.cz. Patří mu i Impuls, nejposlouchanější rádio v zemi a čas od času se zmíní, že by rád koupil televizi a do pár let tak vlastnit nejsilnější mediální skupinu v zemi.
Tabu 7: Vlastní partaj
ANO 2011 (zkratka ANO) založil Andrej Babiš. Hnutí navazuje na občanské sdružení Akce nespokojených občanů. Hnutí a jeho členové jsou zcela závislí na Andreji Babišovi. On financoval jeho činnost a bez jeho svolení se nic podstatnějšího nestane.
V roce 2012 dal Babiš jako fyzická osoba podle výroční zprávy hnutí ANO 29,5 milionu korun. (Zajímavostí je fakt, že obdobnou částku uvádí i výroční zpráva skupiny Agrofert (28 milionů). Ta ale výslovně uvádí, že jde o dar od „společností skupiny“. Tyto dary však výroční zpráva hnutí nikde nezmiňuje.)
Když sháněl před sněmovními volbami známé tváře na volební plakáty, neváhal například bývalému novináři Martinu Komárkovi platit měsíčně vyšší desítky tisíc. Podle Komárkova vysvětlení za práci „programového manažera“ hnutí.
Na posledním sjezdu Ano na přelomu letošního února a března pak získal ve volbě předsedy bez jakékoliv sjezdové diskuze 100% hlasů. Ještě předtím tvrdě vyházel z vlády ministry za své hnutí, s jejichž prací nebyl spokojený. Svá polínka k tomu přiložila i média vlastněn Agrofertem.
Tabu 8: Dluží bankám, přitom rozhoduje o jejich byznysu
Skupina Agrofert má podle výroční zprávy za rok 2013 bankovní úvěry ve výši 24, 6 miliardy korun. Největším věřitelem je Komerční banka s 5, 2 miliardy korun, následuje UniCredit Bank Czech Republic s 2, 5 miliardy korun. Půjčky poskytly i Česká spořitelna, ČSOB a další. Andrej Babiš přitom z titulu ministra financí může významně ovlivňovat bankovní byznys. V současné době se například staví proti plánu ČSSD na zavedení sektorové daně pro finanční ústavy. Dopady jejího zavedení podle studie společnosti Cyrrus přišlo bankovní domy na desítky miliard korun.
Stejně tak firmy Andreje Babiše dodávají zboží do velkých obchodních řetězců, přičemž on může velmi citelně ovlivnit jejich byznys. Veřejným tajemstvím jsou například převody finančních prostředků k mateřským firmách řetězců do zahraničí (tzv.převodní ceny), na které by si při troše dobré vůle mohlo ministerstvo financí či daňová Kobra posvítit.
Tabu 9: Pletky s StB
Fakt, že někdo spolupracoval s komunistickou státní bezpečností se do počátku Babišova politického angažmá rovnalo okamžité stopce kariéry (s čestnou výjimkou předsedy KSČM Vojtěcha Filipa). Stejně tak bývalo pravidlem, že členové vlády předkládali před jmenováním své lustrační osvědčení. Jelikož je Andrej Babiš evidován ve svazcích StB jako agent, nemohl Miloši Zemanovi v lednu 2014 přeložit čistý lustrák. Prezident proto porušil tradici a jmenoval ho i bez dosud striktně vyžadovaného dokumentu. Vládní koalice později změnila zákon tak, že nově od členů vlády nebude lustrační osvědčení požadováno. Mezitím bratislavský okresní soud nepravomocně rozhodl, že Babiš byl v seznamech jako agent Bureš veden neoprávněně.
Tabu 10: Je nutné dodržovat pravidla
Pamatujete na reklamu s Jaromírem Jágrem na Vodňanské kuře, ve které si zahrál Andrej Babiš? S velkou pravděpodobností ano. Televizní kampaň to byla vskutku masivní. A co čert nechtěl, firma ze skupiny Agrofert ji načasovala zrovna do volební kampaně 2013. V Česku je politická reklama v televizi zakázaná (kromě prezentace ve vymezených časech vysílání České televize). Andrej Babiš tak získal velkou výhodu oproti svým konkurentům.
Arbitrážní komise Rady pro reklamu přitom zamítla stížnost na zmiňovaný reklamní spot se zdůvodněním, že Andrej Babiš nemá žádnou funkci, takže není politikem, a vystupovat v reklamě společnosti, kterou vlastní, může. A to přesto, že Andrej Babiš byl v té době předsedou politického hnutí kandidujícího ve volbách.
[ad#velkadolni]
Zemanovo obejití „problému lustrace“, nesmyslný verdikt arbitrážní komise o reklamě, ponechání si firem, účast těchto firem na státních tendrech, vlastnictví novin a rádia i další a další příklady ukazují, že veřejnost zatím Andreji Babišovi odpouští i porušování dosud vyžadovaných pravidel.
Platí zde biblické „Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi“. Jovem je zjevně druhý nejbohatší Čech, místopředseda vlády a ministr financí v jedné osobě, voly pak všichni ostatní.