Zelený krach: Protijaderná politika Německa způsobila jak větší znečištění, tak větší náklady, zjišťuje zpráva
KURT ZINDULKA
Bomba mezi zprávami zjistila, že Německo by mohlo svou uhlíkovou stopu účinněji snížit a ušetřit přitom stamiliardy eur, kdyby spíše investovalo do jaderné energetiky místo projektů Zelených energií.
Levičáky vedená vláda vrcholné ekonomické mocnosti Evropy odkloněním od jaderné energie a zaměřením se místo něj na tzv. „obnovitelné“ zdroje energií jako vítr a soláry spáchala sebezničující chybu, řekl podle německého deníku Welt průmyslový inženýr z Univerzity vědy a technologií v norském Trondheimu Jan Emblemsvåg.
Ač v roce 2000 připadalo asi 30 procent německé elektřiny na jadernou energii, tak o pouhé dvě desítky let později roku 2022 tato země dirigovaná levicovými Sociálními demokraty (SPD) a Zelenými zavřela svoji poslední jadernou elektrárnu.
Emblemsvåg na základě výpočtů a výsledků z dalších jaderných elektráren zjistil, že „kdybyste investovali do jaderných elektráren, tak byste nejen více dekarbonizovali“, ale také byste to provedli se „značně nižšími jmenovitými náklady.“
Ač se odhady nákladů Berlína na Zelený přechod různí, tak podle této studie, utratilo od roku 2002 Německo za obnovitelnosti 696 miliard eur, včetně 310 miliard přímých státních dotací. To v souběhu s 25procentním poklesem uhlíkových emisí, zjistil tento norský výzkumník.
Kdyby se však ve stejné době Německo rozhodlo zůstat u jaderné energie, ušetřila by země 600 miliard eur, přičemž by vyrobila více bezemisní energie než všechny ty „Zelené“ zdroje dohromady. Navíc, kdyby Německo v roce 2002 dále investovalo do jaderné energie, mohlo by zažít asi 73 procentní propad emisí (skoro trojnásobek současného snížení), přičemž by ještě ušetřilo 300 miliard euro v porovnání se současnou Zelenou agendou.
„Bez ohledu na určité nejistoty ohledně dat a odhadů,“ říká Emblemsvåg, „nelze pochybovat, že by si Německo vedlo mnohem lépe, jak pokud jde o výdaje, tak o emise skleníkových plynů, než při současné energetické transformaci.“
„Alternativní politikou udržování existujících jaderných elektráren v roce 2002 a budováním nových by celkově srazili výdaje na polovinu a Německo by dosáhlo svých klimatických cílů… Jaderné elektrárny by daleko snížily náklady.“
Ač by Německo „už mohlo mít bez-uhlíkové dodávky elektřiny,“ kdyby včas investovalo do jádra, tak do zeleného přechodu je pořád třeba spousty investic, kdy konzultační firma McKinsey odhaduje, že do roku 2045 se bude muset dohromady utratit asi šest bilionů eur.
Ač se neustále ozývají varování, že ta Zelená agenda by mohla ohrozit roli Německa jako lokomotivy evropské ekonomiky, tak se Berlín rozhodl v ní jen přitvrdit. Předchozí vláda kancléřky Angely Merkel uvízla v marasmu po invazi na Ukrajinu roku 2022, což vedlo k drastickému omezení dodávek plynu a ropy z Ruska do Německa, a to jeho ekonomiku hrozně přibrzdilo.
Odtajněný dokument vypracovaný jen pár měsíců před ruskou invazí odhalil, že vláda Merkelové, do níž tehdy patřil i současný kancléř Olaf Schoz, si myslela, že rostoucí závislost Německa na plynu z Ruska přes plynovod Severní proud „neohrozí bezpečnost“ dodávek energie do Německa a do EU.
V tom se ale, jak se ukázalo, fatálně přepočítali, když k sabotáži těch plynovodů došlo jen o pár měsíců později a rozhodnutí Vladimira Putina odříznout dodávky uvrhlo Německo do energetické krize, kdy to žádná jaderná energie nenahradila.
Uprostřed rostoucích cen energií navíc k dalším faktorům s dopady na průmysl teď německý automobilový gigant Volkswagen údajně plánuje propouštění zaměstnanců a poprvé v historii společnosti v Německu zavírat továrny.
- Že by jim to už docházelo? - 4.10.2024
- 95000 Kč pro Pavlovou - 4.10.2024
- Trochu toho pacifismu neuškodí - 4.10.2024
Tohle je zase jen polopravda – a mnohokrát opakovaná, takže se zde budu také opakovat. Ano, o něco to elektřinu zdražilo. Ale zneužívá se to pro to, aby se nemluvilo o tom, co zdražuje věci nejvíce:
Nárůst korporátních zisků odpovídá za inflaci víc než ceny energií, uvádí Mezinárodní měnový fond
https://denikalarm.cz/2023/06/narust-korporatnich-zisku-odpovida-za-inflaci-vic-nez-ceny-energii-uvadi-mezinarodni-menovy-fond/
Green deal je velice užitečný. Korporace vydělají na tom, že donutí lidi kupovat to, co nechtějí. A také se přes něj dobře na stát svede to, co ve skutečnosti řídí korporace. Všichni nadávají na Green deal, a korporace, které za všechno můžou v klidu hrabou miliardové zisky. Proto mají největší motivaci, aby Green deal podporovali. A aby ho podporovali takovým způsobem, aby nefungoval. Perfektně odvrací pozornost od místa, kde je skutečný problém. Proto lidé protestující proti Green deal jej nikdy nodstraní – nezaměřují se na příčinu problému, ale jen na nastrčenou vějičku, která je vytvořena právě proto, aby proti ní lidé bojovali a nevnímali kontext.
rozhodnutí Vladimira Putina odříznout dodávky uvrhlo Německo do energetické krize, …………
Skutečně dodávky plynu odříznul Putin? Já dobře pamatuji, s jakým jásotem EU uvalilo sankce na Rusko, že přestaneme plyn odebírat, aby na něm nevydělávalo.