24.3.2022
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Trestní oznámení na premiéra Fialu smetlo státní zastupitelství ze stolu. Používá přitom totalitní zdůvodnění

Sdílejte článek:

NESPOKOJENY.CZ

Předseda vlády České republiky Petr Fiala veřejně prohlásil, že weby zablokované po vypuknutí Rusko – Ukrajinského konfliktu, byly financované z Ruska. Advokát zastupující tří z dotčených subjektů Jindřich Rajchl podal v souvislosti s tímto výrokem trestní oznámení na premiéra Fialu pro naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy dle ustanovení § 184 odst. 1, odst. 2, trestního zákoníku.

Absurdní argumentace státního zastupitelství určitě stojí za přečtení, jestli se ještě pořád někdo naivně domnívá, že žije v demokratickém státě, návrat v rétorice do padesátých let ho rychle zbaví iluze.

Je obecně známo, že již několik let fungovalo několik internetových stránek, které v českém jazyce a pro českou veřejnost přinášely (někdy pouze zdánlivé) informace, zprávy a rozbory, které se cíleně zaměřovaly na zveličování nedostatků ve fungování demokratické společnosti a zpochybňování jejích elit, institucí a procesů, cíleně relativizovaly ochranu lidských práv a základních svobod, podporovaly stereotypní a xenofobní vnímání světa, popřípadě i vyzdvihovaly některé aspekty totality či vykládaly historické i současné události zcela v rozporu s realitou. Tyto internetové stránky vystupující jako zpravodajské nebo názorové weby často cíleně nebo fakticky podporovaly politiku a postoje Ruské federace a naopak zpochybňovaly racionálnost a oprávněnost zájmů a procesů v České republice a Evropské unii. – Státní zastupitelství ČR

Jak asi víte, tak jsem před třemi týdny podal trestní oznámení na premiéra Petra Fialu, jenž lživě obvinil zablokované weby, že jsou „financované z Ruska“.

Z mého pohledu se jedná o zřejmé naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy dle ustanovení § 184 odst. 1, odst. 2, trestního zákoníku.

Nejsem naivní, abych se domníval, že v této zemi, kde princip rovnosti před zákonem je pouhou iluzí pro veřejnost, někdo najde odvahu premiéra odstíhat, nicméně čekal jsem nějakou zajímavou právní kličku. Místo toho mi přišel text, jenž nápadně připomíná příručku školení politického mužstva z 50. let minulého století.

Státní zastupitelství fakt nemá co řešit mezinárodně právní situaci, ale pouze a jen právo. vypadá to, že ideologie jediné možné a přípustné pravdy je definitivně zpátky. A vrámci boje proti imperialistům ze západu, tedy vvlastně z východu (ty světové strany se střídají tak rychle, že už v tom ztrácím přehled), je dovoleno naprosto vše.

Ostatně posuďte sami z následujícího úryvku. Jestli tohle je text, který patří do trestního práva, tak já jsem král Jelimán.

„Je obecně známo, že již několik let fungovalo několik internetových stránek, které v českém jazyce a pro českou veřejnost přinášely (někdy pouze zdánlivé) informace, zprávy a rozbory, které se cíleně zaměřovaly na zveličování nedostatků ve fungování demokratické společnosti a zpochybňování jejích elit, institucí a procesů, cíleně relativizovaly ochranu lidských práv a základních svobod, podporovaly stereotypní a xenofobní vnímání světa, popřípadě i vyzdvihovaly některé aspekty totality či vykládaly historické i současné události zcela v rozporu s realitou. Tyto internetové stránky vystupující jako zpravodajské nebo názorové weby často cíleně nebo fakticky podporovaly politiku a postoje Ruské federace a naopak zpochybňovaly racionálnost a oprávněnost zájmů a procesů v České republice a Evropské unii. Některé z těchto internetových stránek byly ostatně přímo řízeny Ruskou federací. (pozn. nikoliv ty, za které jsem TO podával – tedy za mě je to zcela irelevantní)

Tyto internetové stránky byly déledobě kritizovány částí odborné i laické veřejnosti a probíhala veřejná diskuse o jejich účelu, potřebě a nebezpečnosti, jakož i možnostech a vhodnosti jejich omezení. Tato diskuse logicky vždy nabývala na intenzitě v obdobích, kdy docházelo k vyostření či medializaci střetů mezi zájmy České republiky a Ruské federace.

K zintenzivnění uvedené veřejné diskuse pak logicky došlo i v reakci na aktuální vojenské napadení Ukrajiny ze strany Ruské federace, ke kterému navíc došlo po masivní kampani (i na uvedených internetových stránkách) popírající jakékoli plány Ruské federace v tomto směru. Zdá se přitom být zřejmé, že Ruská federace tímto krokem porušila mezinárodní právo a dopustila se útočné války. Toto jednání jednoznačně odsoudilo Valné shromáždění OSN, Rada Evropy, Evropská unie a všechny její členské státy a drtivá většina ostatních demokratických států. To u části veřejnosti i politické reprezentace (nejen) v České republice posílilo i obavu z vytváření a šíření zkreslených či zcela nepravdivých informací majících za cíl zejména dále ovlivňovat veřejné mínění a destabilizovat společnost. Ve vypjaté atmosféře evidentně se prudce zhoršující bezpečnostní situace s těžko predikovatelným vývojem, rozrušení velké části veřejnosti bezprecedentní agresí proti geograficky i kulturně blízkému suverénnímu státu a jeho obyvatelstvu a za stupňujících se požadavků veřejnosti i mezinárodního společenství na reakci na tyto události začala být činnost některých internetových stránek částí veřejnosti i politické reprezentace (nejen) v České republice vnímána jako přílišné bezpečnostní riziko.

Do této veřejné diskuse se zapojila i politická reprezentace. Vláda České republiky pak přijala dne 25. února 2022 usnesení č. 127, o prohlášení vlády k hybridnímu působení proti zájmům České republiky v souvislosti s agresí Ruské federace proti Ukrajině. V tomto usnesení vláda odsoudila „prováděné hybridní působení proti zájmům České republiky a jeho partnerů v NATO a EU v kontextu probíhající vojenské agrese Ruské federace na území Ukrajiny“, schválila „prohlášení vlády k nebezpečí hybridního působení ve formě informační války“ a vyzvala „všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině“. O tom, zda byl tento krok vlády vhodný a nutný v demokratické společnosti, se ihned rozhořela veřejná diskuse.“

Na VUMLu by se takový text jistě vyjímal. Ale to, že premiér řekne o předmětných webech, že byly zablokovány proto, že byly financovány z Ruska, což je evidentní a flagrantní lež, ani slovo.

No, zkusím to na Městském státním zastupitelství. Uvidím, jestli i tam řeší politiku a nebo jestli mi někdo taky napíše něco, co se alespoň částečně týká trestního práva a toho, že premiér této země lživě osočil zablokované weby z napojení na ruský kapitál.
Uvidíme.

Podařilo se nám získat čerstvé informace k nezákonné blokaci 29 takzvaně dezinformačníc webů.

Ač se to vláda snažila hodit na CZ NIC, tak realita je taková, že k zablokování došlo na základě následujících dokumentů:

– dopis Národního centra kybernetických operací ze dne 25.2.2022
– usnesení vlády š. 127/22,
– žádosti ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely ze dne 28.2.2022, č.j. MPO 2063/2022/01000
– dopis ministra vnitra Víta Rakušana č.j. MV-438-15/KM.2022

Vláda tak zcela flagrantně bez opory v jakémkoliv platném právním předpisu sáhla k nezákonnému kroku, kterým omezila právo na svobodný projev zakotvené v článku 17 Listiny základních práv a svobod, jakož i protiprávně narušila hospodářskou soutěž.

Nejednalo se o žádnou „konzultaci“ – onen krok byl sdružením právnických osob CZ NIC a NIX.CZ učiněn na přímý popud ze strany naší vlády a některých jejich členů.

Tato vláda nedodržuje zákony své vlastní země a teď se to snaží dohnat tím, že si sama vytvoří a nechá parlamentem schválit zákon, jenž ji umožní cenzuru v naší zemi legalizovat.

Pevně doufám, že lidé brzy prohlédnou a pochopí, že silácká patetická gesta ve formě fotek s přilbou na hlavě ve vlaku skutečně nemohou zakrýt naprosto protiprávní jednání, kterého se tato vláda dopouští.

Čím dříve tahle vláda skončí, tím lépe. Pro nás pro všechny!

nespokojeny.cz

Redakce
Sledujte PP
Latest posts by Redakce (see all)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)