24.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Za Němce a malé firmy uhradí zálohy na plyn stát, sníží jim daně a zvýší příspěvky na děti. A my?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

No my si daně zvýšíme, kvůli Ukrajině se zadlužíme a aby to měl kdo platit, zvýšíme hranici odchodu do důchodu na hranici smrti.
Německo uhradí obyvatelům prosincové zálohy na plyn a dálkové teplo, aby jim jednorázově kompenzovalo vysoké ceny energií. Zároveň schválilo balík opatření, kdy 48 milionů obyvatel Německa bude v příštím roce platit nižší daně. Rozhodli o tom poslanci Spolkového sněmu, kteří zároveň zvýšili všem rodičům příspěvky na děti.

Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, 14. listopadu na mimořádném zasedání tuto jednorázovou pomoc s placením záloh podpořila a nyní je potřeba jen podpis prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, což je ovšem považováno za formalitu. Pomoc je zamýšlena pro domácnosti jako koncové odběratele plynu a dálkového tepla. Od prosincových záloh budou osvobozeny i menší a střední podniky, které mají běžné odběratelské tarify a jejichž roční spotřeba plynu je nižší než 1,5 milionu kilowatthodin.

Toto opatření je dočasné a od března by měla pro domácnosti platit takzvaná cenová brzda na plyn a dálkové teplo. Vláda ale nyní posuzuje uspíšení tohoto opatření tak, aby bylo zavedeno již od února. Vládní mluvčí novinářům řekla, že podoba tohoto opatření bude uzavřena do konce měsíce, aby v prosinci mohl být návrh schválen.

Regulovat cenu plynu a dálkového tepla chce německá vláda do roku 2024. Počítá se s tím, že nižší cenu budou domácnosti platit do výše 80 procent svého předchozího ročního odběru, aby lidé měli důvod s plynem a teplem šetřit. Financovat tuto úlevu bude Německo ze stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Z fondu bude regulována i cena elektřiny.

Dále poslanci Spolkového sněmu rozhodli, že zmíněných 48 milionů obyvatel Německa bude v příštím roce platit nižší daně. Podle ministra financí Christiana Lindnera to chtějí dosáhnout zvýšením základní nezdanitelné částky příjmu. Pro nadcházející rok by hranice pro nedanění příjmů měla podle Lindnera být 10.908 eur (asi 266.000 Kč), což je o 561 eur (skoro 13.700 Kč) více než letos. V roce 2024 by se základní nezdanitelná částka měla zvýšit o 696 eur (zhruba 17.000 Kč) na 11.604 eur (282.000 Kč).

Dále budou všichni rodiče od ledna 2023 dostávat příspěvek 250 eur (6000 Kč) na dítě. Rodiny s dětmi v Německu dostávají paušálně každý měsíc příspěvky na děti bez ohledu na výši příjmů. Za první dvě děti to je nyní 219 eur (5330 Kč) na každé, pro třetí je částka 225 eur (5470 Kč) a za každé další 250 eur.

Na závěr připomeňme, že průměrná mzda v Německu v roce 2021 činila v přepočtu 106 000 korun, zatímco v České republice je to 35 441 korun 1/3) měsíčně. V Čechách je aktuálně minimální mzda 16 200 korun měsíčně.

Dále je třeba zdůraznit, že máme nejdražší elektřinu v celé Evropě. Přitom Česko patří mezi největší vývozce elektřiny nejen v Evropě, ale dokonce na světě. Také zastropování cen máme na nejvyšší úrovni a místo úlev pro občany vláda jedná o zvýšení daňové zátěže, vyšších poplatcích u lékaře, prodloužení věku odchodu do důchodu a miliardovém zadlužení kvůli pomoci Ukrajině.

 

Jana Marková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)