„Woke” potápí další obří firmu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Ikonická značka Disney je už nějakou dobu v problémech. Firma musela propustit na 7 000 zaměstnanců, přišla o 2,4 milionu předplatitelů streamovací služby Disney+, byla nucena uzavřít „značný počet” maloobchodních prodejen se značkou Disney a také návštěvnost jejích zábavních parků prudce poklesla. Příčina je zřejmá a nepřekvapivá. Američané prostě hromadně odmítli platit za progresivistickou agendu, kterou jim Disney začal cpát vrchem i spodem. Ovšem tím, co je na cause Disney nejzajímavější, je fakt, že vedení firmy to konečně přiznalo.

Ve  zprávě společnosti Disney pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC), se objevila zajímavá formulace: „…příjmy a zisky společnosti jsou nepříznivě ovlivněny, když naše nabídky a produkty v oblasti zábavy, stejně jako naše metody, jak zpřístupnit naše nabídky a produkty spotřebitelům, nedosáhnou dostatečného přijetí ze strany spotřebitelů. Vnímání našich postojů k otázkám veřejného zájmu, včetně našeho úsilí o dosažení některých našich environmentálních a sociálních cílů, ze strany spotřebitelů se navíc často velmi liší a představuje riziko pro naši pověst a značky.”

Do hovorové češtiny by se to dalo přeložit asi takto – Dělali jsme všechno správně, čistě, progresivně a vůbec ideologicky na výši, ale představte si – lidi to odmítají kupovat! Ti hnusní dezoláti, jak jsme s překvapením zjistili, vůbec nesdílejí naše nadšení pro green daly, inklusi, diverzitu, LGBT a podobně! A my teď, fňuk fňuk,  z toho máme ztráty a problémy.

O co jde, se dá docela názorně ukázat na produkci filmových studií Disney. Podle amerických zdrojů prodělal Disney na svých posledních čtyřech filmech asi 1 miliardu dolarů. Proč, to naznačí jeden z jeho připravovaných projektů – remake Sněhurky. Na rozdíl od ikonického, kresleného snímku z roku 1937, má jít tentokrát o příběh hraný. Do hlavní role Sněhurky obsadil Disney mladičkou, ale o to agresivnější feministku, Rachel Zeglerovou. Ta se vyjádřila o původním, dětmi milovaném snímku z roku 1937, že jej nenávidí. A neváhala připojit svou představu, jak by dílko, ve kterém účinkuje, mělo vypadat.

Tak především, její verze Sněhurky nebude v žádném případě zachráněna nějakým blbým princem. Ostatně, chování toho chlápka z předchozích verzí herečka nechápe a považuje je za divné. Nebohý princ se prý, podle ní, chová jako typický stalker. Její Sněhurka taky, samozřejmě, “nebude snít o pravé lásce”. Kdepak. Moderní Sněhurka, podle Rachel Zeglerové:  “Sní o tom, že se stane vůdkyní, která ví, že může být vůdkyní, o níž jí její zesnulý otec řekl, že by jí mohla být, kdyby byla nebojácná, spravedlivá, statečná a pravdivá.” Úžasné, že?

Běžní Američané to ale, bohužel, až tak úžasným neshledali a na společnost Disney se snesla nečekaně silná sprška nesouhlasu a invektiv. Nevole byla až tak prudká, že zmatené vedení společnosti vyhlásilo odsunutí premiéry až na příští rok. Ono totiž nešlo jen o mrsklou představitelku Sněhurky. Veliký, převeliký odpor potenciálních diváků vzbudil i další progresivní počin disneyovských filmařů. Místo nekorektních a pro někoho snad zraňujících trpaslíků se rozhodli obklopit Sněhurku „sedmi magickými bytostmi”. Ty namíchali podle svých představ o správné, multikulturní, inklusivní společnosti. Na výsledek se podívejte sami.

Namísto malých, trošku naivních, ale dobrosrdečných a pracovitých mužíků uvidíte tlupu, která ze všeho nejvíc připomíná bojůvku Talibanu či Boko Haram, vracející se z akce. Je proto snadné pochopit americké rodiče, že se zabejčili, že na tohle tedy své děti do kina nepustí. Ani náhodou! Aby se místo na rytířství a něžnou lásku dívali na smečku úchylů a „princezničku” která místo milé krásy předvádí pevné vůdcovství, ve stylu délesloužícího seržanta z West Pointu… Oprávněné znechucení rodičů se logicky přelilo na celou společnost Disney. A následně mnohem dál.

Tady už přestává jít jen o nějaké zblblé, pokrokářské pohádkáře a bavičePodle výkonného ředitele Consumers’ Research, Willa Hilda, může nedávné přiznání společnosti Walt Disney Company, že se stala příliš woke a má z toho problém, “vyvolat dominový efekt v celé korporátní Americe.” Lidé se tam totiž začínají rozhlížet a uvědomovat si sílu své peněženky. Vyrábíte a vnucujete nám hnůj? Ale my ho nemusíme koupit! My to bez vašich filmů, obchodů s nesmysly a zábavních parků přežijeme! A velký byznys si tuhle změnu klimatu už (konečně) začíná připouštět. V atmosféře rostoucího odmítání pokrokové ideologie bude čím dál těžší vysvětlovat akcionářům, že kurz je správný, ale dividendy jsou jaksi stále nižší.

Je ovšem otázka, zdali už není pět minut po dvanácté. Jestli se to dá ještě zachránit. Protože desetiletí agresivního vnucování progresivismu, tlačeného na sílu od centra ke koloniím, nesmírně poškodilo image Západu. Možná, že až nenapravitelně. Za poslední více než čtvrtstoletí se představy Západu a progresivních úchylek prolnuly, smísili a slily v jedno. Nejen v očích ostatních civilizací, Západu tradičně nepřátelských, ale i u běžných občanů zemí, které k vlastnímu Západu patří. Zelené šílenství, zbožštění LGBT, destruktivní multikulturalismus spojený s vítačstvím nepřátelských kultur a všudypřítomné umlčování kritiků, pod záminkou „politické korektnosti”, to je to první, co se dnes při slově Západ vybaví.

Ostatně, zkuste se dnes někde, mimo schůzi Pirátů či Topky, zeptat lidí, zda pociťují hrdost, z patření na Západ. A nakolik oceňují, že jejich vláda klade takový důraz na evropské hodnoty. Za krví se podlévajícíma očima vašeho posluchače pak můžete přímo cítit ty představy svateb buzíků, vítačství afromuslimů, obraz neziskovek řádících na školách, vousatých transek v dívčích šatnách, zelených vládních závazků k naší budoucí bídě, podlézání zahraničním subjektům… a za tím vším vířící složenky a účty. Budete mít velké štěstí, když vám takový člověk řekne jen: „Ale fuj, dejte pokoj! S tím já nechci mít nic společného! A teď mne omluvte, musím jít blejt.”

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)