2.5.2023
Kategorie: Politika

Slušný Fiala bez autority

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Premiér Petr Fiala navštívil jakýsi „sjezd“ pirátů a promluvil o tom, jak je tato partaj pro vládu důležitá. Piráti se mu za to odměnili tvrdou kritikou vládní politiky, zejména ministra financí Zbyňka Stanjury.

Spolupráci s Piráty v koalici ocenil premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Spor mezi extrémisty a populisty a demokratickými politiky, spor o podstatu a směřování České republiky bude pokračovat. Jsem velmi rád, že v tomto, v této klíčové věci, jsme s Piráty na stejné vlně a dokonce bych řekl i na stejné lodi,“ prohlásil Fiala na jednání celostátního fóra Pirátů v Liberci….Naše strany zůstávají spojenci v zásadních vnitřních reformách. My si uvědomujeme důležitost změn, které je v České republice potřeba provést, ať už je to v těchto dnech tolik diskutovaná důchodová reforma nebo velmi složitá cesta k tomu, abychom dali do pořádku veřejné finance a státní rozpočet,“ uvedl předseda vlády. Fiala připustil, že mezi jeho ODS a Piráty jsou i rozdíly. „I my si uvědomujeme, že se v řadě věcí prostě lišíme a máme různé pozice, ale současně si uvědomujeme, že naše rozdíly se dají obrátit ve výhodu,“ řekl předseda vlády. Věří ale, že se oběma stranám podaří zachovat atmosféru vzájemnou důvěry.

Takže se podívejme blíže na to, jak moc jsou „Piráti“ na „stejné lodi s vládou“. Čerpám ze zpravodajství CNN Prima News, které tvrdí v titulku toto: Piráti pálí do Spolu. Gregorová mluví o podvodu na voliče, Peksa tvrdě kritizuje Stanjuru.

Stanjura ničí budoucnost Česka, píše Peksa

Její rýpnutí směrem k vládním stranám přišlo jen pár hodin poté, co na pirátském sjezdu vystoupil premiér Petr Fiala (ODS), který si pochvaloval spolupráci napříč politické subjekty ve vládní pětikoalici. Kooperaci s Ivanem Bartošem a dalšími představiteli strany označil za „skutečné partnerství“. Obdobně mluvili i šéfové dalších stran, od Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), Víta Rakušana (STAN) či Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Napříč pirátským sjezdem zaznívala také další kritika. Europoslanec Mikuláš Peksa na Twitter například napsal, že ministr financí Zbyněk Stanjura a občanští demokraté „ničí budoucnost Česka“. A další europoslankyně Gregorová se pustila „tvrdě do SPOLU“. Následně okomentovala koalici Spolu, o níž se spekuluje, že by coby trojuskupení usilovala o hlasy voličů ve volbách do Evropského parlamentu. Pokud by k tomu došlo, pro Piráty by podle Gregorové nešlo o nevýhodu. „Nemyslím si, že by nám to uškodilo, skoro až naopak. Domnívám se, že pokud půjdou spolu, bude to takový podvod na voliče, že je volit nebudou. Pro nás jedině dobře. Nicméně už i oni, jak jsem si všimla v médiích, si uvědomují, že to skutečně nedává smysl. Aby ODS, která je v rámci Evropského parlamentu skutečně na až extrémní straně konzervativně-pravicového spektra, šla do voleb se středopravými stranami typu TOP 09 nebo KDU-ČS. Oni to moc dobře ví, ale sama jsem zvědavá, jak to nakonec poskládají,“ dodala.

Výše uvedené svědčí pouze o jediném – pětikoalice je v podstatě velmi neživotaschopný slepenec stran, jejímž pojítkem bylo jediné – porazit Andreje Babiše. A jak ukazují průzkumy volebních preferencí, sotva by se to podařilo zopakovat v současné situaci vysoké inflace a praktické vládní politiky. Fiala je fakticky velmi slušný rétor a hovoří jako politologická učebnice. Zdůrazňuje to, co se zdůrazňovat má a vyhýbá se konfliktům. To však jeho straně ODS sotva pomůže. Domnívám se, že prakticky většina voličů ODS pamatujících Václava Klause a částečně i Mirka Topolánka velmi dobře chápe, že Fiala není žádný pravičák, ale takový „urovnávač sporů“, který se „nebojí“ kopnout klidně do své vlastní strany jen aby vyšel vstříc koaličním partnerům a udržel vládu.

To, co vláda předvádí s tak zvanou důchodovou reformou nebo „záchranou“ České pošty, je skutečně děsivé. V případě pošty se jedná o 1,5 miliardy, které vláda „ušetří“ zrušením několika set poboček, a ještě bude muset zvýšit cenu za poštovní služby. A to se děje při několikaset miliardovém schodku rozpočtu, který podle Fialy „zdědila“ jeho vláda po ANO. Tak to tedy je a basta. A jednání o snížení deficitu o „ambiciózních“ 70 miliard korun je dalším skvostem vládní politiky, zejména, když do provládních médií „unikají“ nežádoucí informace a Eurostat „mate veřejnost“. Považoval jsem vládu ANO a ČSSD za hroznou, ale těžko se mi hledá výraz pro to, co dělá vláda Petra Fialy – impotence?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)