26.1.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Sestřelení Il 76 jako pomsta za Charkov?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Od starověku platí, že tou první obětí každé války je pravda. Válečné střety se totiž odnepaměti vedou nejen na bojištích, ale i v informačním prostoru. Dokud boje trvají, pak pro každou bitvu, šarvátku či jen epizodu, vždycky existují dvě, zpravidla naprosto protichůdné verze. A každá ze stran zuřivě trvá na té své. Ale je věcí cti, každého myslícího člověka, pokusit se jejich porovnáním, dobrat se někam blíže k realitě. Pojďme to teď vyzkoušet v případě nedávného sestřelení ruského Il 76 u Belgorodu.

Před dvěma dny dopadl na zem u ruského Belgorodu vojenský transportní Iljušin Il 76. K jeho destrukci došlo už za letu, takže i podle videí, dostupných v médiích, je více než pravděpodobné, že byl sestřelen. Fotografie trosek ukazují množství drobných děr v potahu letadla a ruské zdroje hlásí nález fragmentů protileteckých raket v místě dopadu zbytků Iljušinu. Což případné pochyby o jeho sestřelu prakticky vylučuje. Podle Rusů vezl válečné zajatce k výměně, Ukrajinci to vehementně popírají a tvrdí, že přepravoval nějaké rakety.

Rusové mávají jakýmsi seznamem zabitých válečných zajatců, Ukrajinci kontrují tím, že do márnice v Belgorodu bylo dovezeno jen pět těl. Což odpovídá posádce stroje. Na dostupných fotografiích pak také nejsou vidět žádné desítky ostatků po krajině, ale také žádné trosky těch (Ukrajinci uváděných) raket. Pomineme-li to, že dovážet rakety k frontě letecky je podobná pitomost, jako poslat si taxíka pro housku se salámem, měl by pád takového, municí narvaného stroje způsobit výrazně větší ohňostroj, než ukazují videa.

Ale co když to bylo úplně jinak? Jeden ukrajinský zdroj uvedl velice zajímavou skutečnost. Podle Andrije Jusova, zástupce zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany, mělo na palubě tohoto Iljušinu cestovat několik oficiálních osobností vojenského a politického vedení Ruska. “Na poslední chvíli jim však FSB nařídila, aby nenastupovali do letadla a použili jiné dopravní prostředky,” dodal Andrij Jusov. Tato skutečnost ovšem nebyla, v okamžiku startu letounu, na Ukrajině známa.

Podle ruského ministerstva obrany byly na stroj vypáleny nejméně dvě rakety z území Charkovské oblasti na UkrajiněPodle šéfa obranného výboru ruské Dumy, Andreje Kartapolova, byl letoun “sestřelen třemi raketami Patriot nebo IRIS-T”. Ruské zdroje se přitom nijak netají s tím, že odpalování, navádění a sledování těchto systémů mají pevně v rukou specialisté armád NATO. Vojenský analytik, Alexej Leonkov, natvrdo obvinil tyto zahraniční specialisty, konkrétně Brity, že naplánovali a řídili sestřelení tohoto Iljušinu. Možná, že i bez vědomí oficiálního vedení Ukrajiny. Což by vysvětlovalo jistý zmatek, který po sestřelu vládl řadách ukrajinských špiček a dalo smysl některým podivným, odporujícím si prohlášením.

Proč by to ale dělali? Jedno vysvětlení se přímo nabízí. Pamatujete si ještě, jak 16 ledna dopadla jakási ruská raketa na obytný dům v Charkově? Naše zprávy byly zahlcené odsudky barbarských Rusů, pálících na civilní cíle. Ale stateční obránci Charkova v oněch klipech vcelku optimisticky prohlašovali, že se až tak moc nestalo, že je dvě ruské rakety zranily 17 lidí, z toho dva vážně a poškodily několik domů… Ruské a jiné nepřátelské zdroje tehdy psaly o úderu na francouzské žoldnéře, kterých mělo být v onom Charkovském baráku zabito na 60, ale tato dezinformace byla západními médii rázně smetena ze stolu, jako prachsprostá ruská propaganda.

Nicméně tahle dezinformace se, jak už to bývá, postupem času ukázala být pravdou. Na moskevský koberec byl pozván francouzský velvyslanec, oficiálně “…v souvislosti se zničením dočasného místa rozmístění zahraničních ozbrojenců v Charkově”. A poté se pozvolna začaly, tu a tam, objevovat jména a nekrology padlých Francouzů. Měl prý mezi nimi být i syn jednoho francouzského brigádního generála… To už přímo volá po odvetě, ne?

Takže si to shrňme. V blízkosti fronty se objeví letoun, na jehož palubě mají být významní funkcionáři Ruska. Je sestřelen (s pravděpodobností, hraničící s jistotou) raketou západní provenience. Odpalováním a naváděním takovýchto raket se zabývají západní specialisté (ve spolupráci s operátory NATOvských letounů AWACS, monitorujících z dálky oblast). V těchto kruzích, před nimiž není možné pravdu skrývat, jako před běžným občanem EU, panuje značné roztrpčení nad úderem Ruska na jejich kolegy v Charkově. Dává to smysl?

Že se pak, následně, pokoušejí pádu prakticky prázdného stroje využít obě strany konfliktu pro svou propagandu, to je běžný, válečný kolorit, kterým bychom se neměli nechat mást.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)