9.3.2023
Kategorie: Politika

Senát je pojistkou demokracie. Opravdu?

Sdílejte článek:

VLADIMÍR ŠŤASTNÝ

Senát schválil většinou 48 hlasů snížení valorizace důchodů. Schválil tak dokument, u kterého byla porušena snad všechna legislativní pravidla a zákony.

V případě pochybností o výsledku kladného hlasování, chybělo snad už jen namířit samopaly. Potvrdilo se tak, že Senát žádnou pojistkou demokracie není a pokud něco jistí, tak jen politiku vládnoucí Pětikoalice, ať už k jejímu prosazování používá jakékoliv nástroje.

Pětikoalice pro snížení valorizace argumentovala tím, že státní výdaje by tak narostly, ó hrůzo, o celých 19 miliard. Je to nepochybně velká částka, ale v porovnání s tím, jakou sekeru dokázala vláda zaseknout jen za únor (takřka 120miliard), je až trapně nízká a v konečném ročním součtu by téměř nebyla vidět.

Zkusme si vyjmenovat, co bylo v procesu odsouhlasení snížení valorizace důchodů špatně:

  • Šlo o retroaktivní rozhodnutí, kdy na valorizaci už nárok podle platné legislativy, kterou uvedl v život ten samý zákonodárný orgán, vznikl.
  • Projednávání probíhalo v nezákonně vyhlášeném stavu nouze
  • Za pochodu se měnila pravidla rokování Poslanecké sněmovny

Našlo by se toho nejspíš ještě daleko více, ale jen porušení toho, co jsem vyjmenoval, je ukázkou, že v používání demokracie je naše vláda a Parlament na štíru, a do právního státu má světelné roky daleko, přičemž letí spíš opačným směrem, než by se ji snad pokoušeli dohnat. Není to totiž poprvé, co Sněmovna od doby, kdy se vlády ujala současná Pětikoalice, něco takového provedla. Stačí si jen vzpomenout na zavádění cenzury nebo pokusy uvést v život udávací web.

Ještě pro vysvětlení. Já si jsem plně vědom toho, že podle současného valorizačního modelu nelze vyplácení důchodů dále provádět, ale jestli si namlouváme, že žijeme v právním státě, tak do té doby, než bude platným, legislativním procesem odsouhlasen zákon nový, s novým mechanismem výpočtu navyšování, nelze svévolně měnit to staré, jak se komu zrovna hodí.

Je mi jasné, že důchody se vyplácejí z prostředků, které se vyberou na důchodovém pojistném vybraném od vydělávajících a pracujících a těm inflaci zaměstnavatel vyrovnal buď kosmeticky, nebo vůbec, ale to pořád není důvod porušovat vlastní zákony.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)