Sedmdesát a dost, aneb na obranu věkových limitů v politice
MARIAN KECHLIBAR
Uvažuje-li člověk o oné příšerné prezidentské debatě z minulého týdne, nemůže si nepovšimnout jednoho detailu: kdyby v americké politice existovaly věkové limity, vypadalo by leccos jinak. Například tehdy, pokud by se všichni mocní lidé – soudci všech úrovní, senátoři, poslanci, prezidenti – museli o svých sedmdesátých narozeninách prostě odebrat do důchodu.
A stejné pravidlo by teď možná pomohlo státu Izrael, jelikož Benjamin Netanjahu oslavil sedmdesátku v roce 2019.
Stárnutí elit je téma, ke kterému se občas vracím (blog, magazín Reportér) nikoliv proto, že bych neměl o čem jiném psát, ale proto, že jej považuji za extrémně důležité a s plynutím času čím dál důležitější. Stereotyp boháče či tyrana, držícího se zuby-nehty u moci až do svého posledního dechu, je ve světové kultuře všudypřítomný. Dříve jej ale výrazně držela na uzdě přirozená úmrtnost, která byla ve věkových kategoriích nad 60 let už značná, a to i mezi elitami.
Antické demokracie nemusely příliš řešit otázku vysoké koncentrace starců ve vládních postech, protože vysloveně pokročilého věku se dožil málokdo. Totéž platilo i po většinu středověku a novověku. Toto je důvod, proč v daném směru nemáme zavedena žádná tradiční, staletími osvědčená pravidla. Po většinu času by nedávala smysl, stejně jako by nedávalo smysl kopat někde ve starém Římě protiletecké kryty.
(Poznámka stranou – historická demografie je složitá věc, kterou příliš mnoho lidí chápe jen zjednodušeně. Chceme-li si ale udělat představu o tom, jakého maximálního věku se dožívaly historické populace, dobrým zdrojem objektivních dat jsou antropologické studie ostatků z vykopaných pohřebišť. Přibližný dožitý věk se dá z koster celkem dobře poznat, a například na velkomoravském pohřebišti v Rajhradu (PDF) nebyl mezi 244 identifikovanými jedinci ani jeden člověk nad šedesát let. Ze 171 jedinců pohřbených zhruba tou samou dobou v Lumbeho zahradě na Pražském hradě (PDF), byli 3 muži a 16 žen nad 60 let – zde se patrně jednalo o elitu společnosti, která nebyla tolik ohrožována hladem a podobnými hrůzami, které k ranému středověku patřily stejně jako Bodie k Doylovi. I tak však obecně platí, že v dřívějších dobách byl běžný člověk rád i za tu padesátku.)
Ještě ve 20. století si medicína s valnou většinou chorob stáří poradit neuměla, a bylo jedno, zda jste byl milionář či třeba diktátor – rozhodující slovo měl vždycky Thanatos a jeho nevyzpytatelné rozmary. Takového Klementa Gottwalda, rudého tyrana s neomezenou mocí nad životy československých občanů, sestřelila v relativně mladém věku 57 let syfilitická výduť aorty, ke které by dnes ani nedošlo. Jednak by mu toho tripla zaléčili včas, jednak by se to aneuryzma dalo včas operovat.
Máme tendenci hledět na dvacáté století jako na modernu, a v podstatě je to pravda – lidstvo už svítilo elektřinou, štěpilo atom, létalo do kosmu a střílelo po sobě z kulometů. Jenže z hlediska biologie a na ni navázané medicíny to není tak úplně pravda. Bude to znít trochu provokativně, ale rok, řekněme, 1920 byl ještě z hlediska medicíny asi blíž k římské říši než k roku 2050, a ten přitom už není zas tak daleko; ty biologické obory se poslední dobou rozvíjejí šíleným, těžko uchopitelným tempem. Znám hned dvě dámy pracující na dětské onkologii, žádná z nich není stará, a obě konstatovaly, že za dobu jejich pracovní kariéry se poměry přežití a úmrtí mezi malými pacienty razantně posunuly směrem k lepšímu. Což je samozřejmě jedině dobře.
Tentýž efekt se projevuje i na opačném konci života. Dva největší zabijáci starého věku jsou rakovina a kardiovaskulární choroby, a oboje začíná mít lidstvo do značné míry pod kontrolou – aspoň pokud si tu léčbu můžete dovolit, a to ony ty politické elity obvykle mohou, i kdyby to byly elity v Kongu nebo v Pákistánu.
Se srdcem a cévami se dá dneska dělat mnohé, a co se různých malignit týče, hlavním problémem je přijít na ně včas – pokud se na ně včas přijde, většina nádorů se dá vyléčit. To je samozřejmě velké pokud, ale ten vědecký vývoj nestojí a různé chytré hlavy se zabývají otázkou detekce rakovinných procesů z běžného odběru krve. Ve Velké Británii rozjeli nedávno velký klinický pokus s takzvaným Galleriho testem, který má odchytávat stopy nádorů v krvi co nejdříve. Ještě nevíme, jak to dopadne; jde pořád ještě o poměrně časný prototyp technologie, na které pracuje řada dalších vědeckých týmů. Chcete-li si o ní přečíst více, příslušná klíčová slova jsou “multiple cancer early detection (MCED)”, a na rozdíl od legendárního Theranosu to vypadá funkčně, i když falešná pozitiva budou problémem. Toto je zrovna jedna z věcí, přes kterou je to strojové učení velmi dobré, a kde se té umělé inteligenci nevyplatí vysmívat.
Toto vše má ale nevyhnutelný důsledek v podobě toho, že na vrcholu politické pyramidy začíná přibývat lidí velmi pokročilého věku, a tento trend se jen tak nezastaví. Prostě se toho, na rozdíl od roku 1920, fyzicky dožijí. I u nás už máme nějaké ty první vlaštovky téhož trendu. Karel Schwarzenberg se ucházel o prezidentský úřad roku 2013 ve věku 76 let, a současný pražský primátor Bohuslav Svoboda má 80 let, přičemž mandát mu skončí v 83 letech (Jestlipak bude kandidovat znovu?) Všichni finalisté všech českých přímých prezidentských voleb měli přes šedesát let, a s jednou výjimkou byli výrazně blíže k sedmdesátce než k šedesátce (2013: Zeman 69, Schwarzenberg 76; 2018: Zeman 74, Drahoš 69; 2023: Pavel 61, Babiš 68). Průměrný věk české populace je přitom 43 let.
Proč je to problém? Ze dvou důvodů.
Prvním je obměna kádrů, respektive její zbrždění až zastavení. Osobně jsem přesvědčen o tom, že nejsilnější stránkou demokracie je schopnost odstavit lidi od moci včas, než z ní úplně zparchantí a zblbnou, a že by stálo za to posílit institucionální mechanismy, které tuto rotaci jednotlivců umožňují. Dokonce bych byl ještě pro radikálnější opatření, a to v podobě maximálního povoleného času v politice. Každý by prostě ve volených funkcích všeho druhu – od zastupitele obce až po prezidenta – směl strávit nejvýše 20 let svého života, přičemž souběh funkcí by se počítal 2x, aby ty hamižnější jedince přešla chuť sbírat úřady jako motýly. Ale to je asi moc radikální.
Pak je tu ten druhý důvod, a to je právě “problém Biden”: zatím nedokážeme zajistit, aby se člověk dožil té osmdesátky či devadesátky v plné duševní svěžesti. Někteří lidé mají v tomto ohledu štěstí na geny, ale nedá se s tím počítat. U mnoha nebezpečných povolání se také společnost brání tomu, aby je mohl vykonávat nezpůsobilý člověk – osmdesátiletého pilota nebo strojvůdce v praxi nepotkáte, ani výkon funkce soudce nad sedmdesát let věku není v ČR dovolen (byly snahy to zrušit). Proč je tedy umožněn v exekutivě, kde někteří jedinci disponují i velmi značnou mocí, a kde jejich rozhodnutí mají nepochybně aspoň podobnou váhu, jakou mají rozhodnutí soudců?
Pokud by se tato otázka měla řešit, přicházejí v úvahu jen dvě možná řešení: teoreticky spravedlivější, ale mnohem nákladnější a logisticky komplikovanější testy způsobilosti jako u řidičů a strojvůdců, nebo méně spravedlivá, ale jednoduchá a předvídatelná horní věková hranice. Její výhodou by byla skutečnost, že s datem narození nelze ve vyspělém světě moc fixlovat. Naproti tomu s testy způsobilosti, jejichž výkon bývá svěřen konkrétním lidem, lze fixlovat až do aleluja (vzpomeňte si jen na všechny ty odstíhané případy hromadného prodeje řidičáků), a ty odborníky lze vystavovat nátlaku, aby “ve jménu záchrany demokracie” rozhodli jinak, než jim velí vlastní profesní čest, “aspoň protentokrát”. Na rozdíl od lidí se záznamu v kalendáři nedá vyhrožovat, ba ani jej uplatit, a to je v dnešní podezřívavé době velká výhoda.
V praxi si bohužel neumím představit, že by takový ústavní dodatek prošel. Příliš mnoho lidí v politice už se blíží kritické hranici a je nepravděpodobné, že by nechali projít něco, co jde tak zásadně proti jejich zájmům.
Respektive jedno řešení si představit umím, ale byla by to pěkná prasárna, které se v Americe říká grandfathering: že by toto omezení začalo platit až pro jejich nástupce. Tímto způsobem prošla nejedna zásadní změna, ale kdykoliv si to uvědomíte, máte chuť vyhledat sprchu.
- Zamete EU se slovenskými voliči? - 17.9.2024
- Síkela bude eurokomisařem pro mezinárodní partnerství - 17.9.2024
- Stopy druhého pokusu o atentát na Trumpa vedou dovnitř Deep State! - 17.9.2024
A hlavně, hlavně by do věkových limitů mělo spadnout psaní do internetových diskuzí po sedmdesátce. To by ubylo sprostoty, demence a nenávisti! Senilové toho typu, kteří se hemží na PrProstoru, si mají navlíkat korálky, pěstovat kytičky a péct bábovky, nic víc.
Jejda, vám už je přes sedmdesát?
Kdo by to byl řekl. Ale pravda, ve sprostotě a demenci tu přímo excelujete….
A idioti, jako jsi ty, by měli být okamžitě umístěni v klecových lůžkách bez možnosti propuštění.
Bořivoji, co tady děláš! Už jsem ti zakázala sem lézt a ty to moje nařízení porušuješ. Dostaneš na hubu!
Já to tomu malému pinďourkobi, co tu ze sebe dělá velkého pitomce Maxima, říkám také.
Ale on si nedá říct. Úplně zcvoknul. Nejí, jenom chlastá tu svou samohonku, a ze spaní vykřikuje “Holynoóó”.
Nikde nepracuje, chudej je jako kostelní myš, kdybych ho neživila, tak skončí v cvokhsusu ……
Holýnek, vzal si honem prášky na ředění krve, nebo ho klepne zase pepka a bude mít hubu nakřivo.
Osobo, to jste vy, co jste sedávala s mým starým na té lavičce v parku cvokhasu?
Váš starý tam byl navštívit Vás – svoji drahou polovičku, pacientku onoho zařízení.
Kdo byl návštěvou, za kým, bylo jasné.
Sestro, víte přeci, že od té doby, co vám odebrali občanku, nesmíte mluvit ani s uklízečkou, natož psát do ruské gazééty.
Jo, ještě musím veřejnost inforomat, že “Maximus” už v tom cvokhasu jednou byl, ale přijel nějaký rusky mluvící člověk, který mého chlapa z toho zařízení vykoupil.
Škoda, to byl doma božský klid, když pinďourek sedával na zahradě onoho zařízení, a já mu jednou za čas donesla banán či buchtu s mákem.
A Jolanka by se měla vrátit na pískoviště ke svým bábovičkám, “holka” jedna upatlaná.
NAZDAR, PITOMČE!
Covid tůranti prý o čtvrt století s nižším dožitím o 25 ran do klobouku, pardon let méně, že jo.
https://cz24.news/who-nariadila-vladam-aby-zabezpecili-stovky-milionov-davok-vakcin-billa-gatesa-proti-vtacej-chripke/
https://dfens-cz.com/nejlepsi-policie-na-svete/comment-page-2/?show=comments#comments
https://necenzurovanapravda.cz/2024/06/bill-gates-financoval-vyvoj-ptaci-chripky-ktera-by-mohla-infikovat-lidi/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3ggoLQUpYDr4a9O75eBxn1tum7MxnPEkLHt1_GkFuZa9-hASDw_wLKob0_aem_P617WrYtN_kSAJuBKAglwQ
Nesmíš být takový konspirační bašťoun, ty painteligentní hovado.
Nesmíš být takový konspirační bašťoun, ty painteligentní hovado.
Povídej to zrcadlu bambulo, nikdo s tebou nediskutuje tupý robote, bliore multideviací.
Čím dál více omezení, čím dál více zákonů , které omezují svobodu. Musíme si přiznat, že inteligence národa (voličů ) klesá , potom je nutné jim říci, nejlépe zákonem, co je správné a koho je možné volit. A voliči nadšeně přikyvují ( Jolana). Pane Kechlibare , je to málokdy , ale nesouhlasím s Vámi.
To je článek zcela mimo.
Problém není ve věku politiku, ale v prohlubujících se neschopnostech společnosti se zbavit jejich případné protistátní činnosti, beztrestné kriminální činnosti a pronasledování těch, kteří je kritizují.
Jedná se o imunitní a nepostižené jednání neodpovídající tzv. ,,demokratickým hodnotám,,.
Pokud se bude okolo kampeličky pana Fialy hromadit plno ,,dobrovolných sebevražd,, bez důkladného vyšetření a Rakušan bude blokovat vyšetřování korupčního jednání okolo Dozimetru, v kterém jede, tak to není o tom. že jim je přes 70 let.
Ani Jolaně výše není 70 let.
No ale už se stalo někde v jihovýchodní asii že gerontokracii dement jolana bajonetizace brutopýrace vykopali z pařlamentu. Jestli to bylo rukama nohama se mne neptejte. Ale prý je pěstili.
Tak tak, pařlament. Spíš než diskutovat o tom, zda je každý dospělý senil, dement, zda trpí Alzheimerem, či Perkinsonem, nebo je to hlupák, se zamýšlet nad dobou v úřadu. Poměrně dost osob například v tom parlamentu, senátu atd. dřepí již 20, 30 let. Je toto demokracie?
A jinak, není každý člověk vyššího věku dement, senil atd., ale jsou lidé svěžího ducha ještě i v 90ti. Například každý znal bývalého kancléře Helmuta Schmidta, který ještě ve svých 90ti vedl velmi plodné diskuse, politici k němu se chodili poradit, on byl velmi moudrý muž. Někdo nabyde moudrosti se svým věkem, jiný nikdy. Jsou také lidé, kteří se s jistou moudrostí už i rodí a jiným k tomu nepomůže ani spousta titulů před a i za jménem, jako například Petru Ukrajinoviči Fialenkovi to není nic platné. A někteří lidé se hloupí narodí a tak i zemřou. No a jsou také lidé, kteří se už jako křiváci narodí, jako příklad tomu může posloužit pětikolka, papaláši, právě tito lidé dělají v politice velkou kariéru. A ještě k té dlouhověkosti a moudrosti, také k nim patřil ten starý lišák Henry Kissinger a další a další. Proč by nemohl být osmdesátník presidentem?!? Totiž neznamená, že když je Biden už částečně senilní a dementní, že to je každý osmdesátník. On sice už nemá zájem, ale proč by nemohl být prezidentem například takový Václav Klaus, který to má v té hlavě velmi dobře v pořádku?!? O čem svědčí například to, že je současným prezidentem mnohem mladší osoba, velmi nízké inteligence, komunista, tak zvaný zelený mozek, pochybného charakteru, měnící názory dle toho odkud právě vítr vane? Inu každému to jeho, že a někdy pak ta republika také vypadá jako blázinec, kde se pacienti dostali k moci.
No jo, ale tam prý převyšovali průměrné dožití, prostě klub “metuzalem.
Jako je tady komorníkof 156? €$ronů co vás mají na háku. Jak řeznické psy v kárce, fuy. Ukrpřebiér etc.
Vybrat si slepice které zanáší, kde to kdy kdo viděl.
Máte je mít na servis zaměstnance a provádí rautýři francimóry z plezíru, učiněný blázinec. S “dirigenty.
https://www.youtube.com/watch?v=SUcqJbb5gVw
cit :…. by stálo za to posílit institucionální mechanismy…
…přesně tak, do kamene vytesat “desatero” a každého od rychetských setnout…
Bacha, ať nespadneš z nočníku, blouznivý sadistický staříku!
Ja bych si Martine hlavu nedelal. Joe US demokratum fakt volby tentokrat nevyhraje a Trump je podobnej pripad. Kdyby nebyl protikandidat Joeho, asi by nemel sanci ani on. Demokratum se ten deda pekne vymsti. On uz minule potreboval jako berlicky na lov hlasu ruzne BLM, gender a zelene pitchoviny, aby nahnal volice. Sam jim nemel co nabidnout.
Po řadových občanech by chtěli nejraději v šedesáti odevzdat řidičák a tady může v 80ti letech řídit stát se stovkami milionů obyvatel evidentně dementní stařec.
To nevymyslíš a těch různých soudců a dalších poštu v politice,kde sedí davy letitych důchodců a vše je o.k.
Staří Řekové měli heslo : “Nejdříve žij potom filosofuj”. Znamenalo to, že filosofie má vycházet z životních zkušeností a ne naopak jako dnes. Vytvoří se nějaká bludná ideologie, multikulturizmus, buzerantizmus, ekologismus a genderismus s 90 pohlavními orgány a podle těchto zvráceností se politici snaží řídit naše životy.
To byli staří Římani, dědku! “Primum vivere, deinde philosophari.” Ty se netvař jako nějaký znalec a ctitel řecké moudrosti, ty hmyze, když jsi zároveň schopný vypustit z té své stařecké huby slovo “buzerantismus”.
Jolana dokazuje, že demence není vždy závislá na věku.
S tím i souvisí vztah k buzerantismu, který tak rádi vůči ostatním prosazují.
Správně, prosazují! Brzy ti úřady přikážou registrované partnerství s nějakým homodějem a povinný sex s ním aspoň 2x týdně. Z toho se nevysekáš!
Nebo s Alešem.
Je k sežrání jak se šklebí, jak plazí ten svůj jazýček, jak je jeho ksicht vždy mastný, stejně jako jeho porost na hlavě. Ano tenhle panáček, který dostal od svého šéfa zelenou k popularitě, ale trapnější než trapné, může být třeba jednou kandidátem na prezidenta ČR. Když jím mohl být Středula, proč ne juchat třeba někdy při jiné osobě.
.
Počtář zase mlží. Informací o tom, že Biden je dementní pedo plus s kokainistickým synkem krad na Ukrajině bylo hafo.
A najednou,bum a bác, král je nahý.
Buď jsou voliči v USA arogantní hlupáci, nebo instalace Dementia Joe, dementa již v době voleb, byla zmanipulovaná volba – instalace.
V této souvislosti připomínám, že Kechlibara soukmenovci z vlivné nátlakové tlupy US židovský kongres Dementia Joe volbu podpořili ještě v době, kdy nespočteny zcela hlasy všech six feet under na hřbitovech.
Spíše se ptejme, co to je za lidi a jaké prostředky psy-op použili, že byl instalován již před zvolením dement, pedo a zloděj.
V souvislosti s instalací Caputtové z odpadní skládky a Rudého Noka na Hradě za pomoci US ambasád to je docela aktuální.
Rudý Nok z hradu je zvyklý poslouchat a odezírat nová Bidenova přání. Velký problém pak je, když si Biden plete Írán s Írákem a území Ukrajiny s ruským. To je dnes v USA zcela normální.
Kdyby byl dementní a defacto nesvéprávný Biden odstaven, dostala by se k veslu Kamala Harris (59). S touhle neskonale tupou ženštinou by si Amerika opravdu náramně “pomohla”, dokonce tak moc, že se Republikáni i Demokraté bojí aby se nic takového ani omylem nestalo. O věku, respektive jen o věku to tedy není…
Loutkám stačí kývat. Dementní si přečtou nutný text z kamery, nebo papíru nadiktovaném přiděleným loutkovodičem. Např. správné vyjadřování Václava Havla na veřejnosti dozoroval Pavel Tigrid.
To máš zase z jakého konspiračního řetězáku, dědku?
Ono takové Dvousvetřici je už přes sedumdesát? Ani jsem si nevšimla, na těch svých devadesát vypadá dobře.
mladý z m r d = starý z m r d