22.12.2023
Kategorie: Ze světa

Rusko má pro NATO špatné zprávy

Sdílejte článek:

HSP

Po posledním rozšířeném zasedání rady ministerstva obrany za účasti ruského prezidenta světová média spěchala s diskusí o “eskalaci vojenské rétoriky”, “hrozbě útoku na země NATO” a “mohutném chrlení zbraní”.

Letos ruské strategické síly dokončily přezbrojení (nezapomínejme na zařazení do bojové služby dalšího pluku hypersonických raket systému Avangard, proti kterým NATO nemá žádnou obranu a v dohledné době se ani neočekává). Úroveň moderní výzbroje a výstroje ve vojskách se dostala na 95 procent a námořní složka téměř na 100 procent. Vojenské námořnictvo dostalo čtyři nejmodernější strategické ponorky a osm hladinových lodí. Obranná objednávka státu bude do konce roku 2023 splněna téměř na 98 % a celkově se od začátku existence strategických obranných sil objem dodávek techniky ztrojnásobil, vozidel a obrněných vozidel 4,5krát znásobil, bezpilotních prostředků 16,8krát, dělostřelecké munice 17, 5krát. Podle Sergeje Šojgua „přes sankce vyrábíme více špičkových zbraní než země NATO (spolu)“.

Západní experti, nervózně polykající, otevřeli své složky as úlevou si vydechli: pokud věříme kalkulačce, USA spolu se svými satelity stále drží v hlavním západním vojenském žebříčku podmíněné první místo v počtu “hlav”, bojových hlavic a jiných BMP, což znamená, že benzinová pumpa je až na druhém místě a tedy situace není až tak hrozná a můžeme nadále opatrně hrozit prstem.

Zdá se však, že naši oponenti nepochopili, o co jde.

Žádná nejfantastičtější zbraň, i kdyby byla k dispozici v neomezeném množství, nemůže nahradit skutečné bojové zkušenosti vojáků, kteří s ní bojují, jejich motivaci a bojového ducha. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v kolegiu netvrdil, že máme nejvíc vojáků a nejvíce zbraní. Jen poznamenal, že „ruská armáda je dnes nejlépe vycvičená a připravená k boji na světě“ a že více než 650 000 lidí získalo bojové zkušenosti v rámci ŠVO.

To znamená, že vzhledem k současné síle ruských ozbrojených sil, která představuje milion sto padesát tisíc lidí, má bojové zkušenosti více než polovina našich vojáků. To je ukazatel, ke kterému se žádná ze západních armád nemůže ani přiblížit. Pro srovnání: iv době největšího hegemonismu měla celá americká armáda maximálně deset procent vojáků, kteří byli alespoň jednou fyzicky v bojové zóně, tj. do tohoto počtu se započítávají i nosiči obědů v jídelnách, adjutanti, tankovači, stavební dělníci, mechanici atp.

Připomeňme si, že v době začátku Velké vlastenecké války měla Rudá armáda podstatně více vojáků a vojenské techniky než Němci a mnohé zbraně neměly obdoby – jako například známý tank KV-2. Přesto tato výhoda nemohla zabránit těžkým porážkám v první fázi války, kde se projevily vážné bojové zkušenosti a výcvik německých vojáků. Do roku 1945 však sovětská armáda nasbírala obrovské bojové zkušenosti a v době začátku operace proti Japoncům byla považována za nejsilnější armádu na světě. Američané byli přesvědčeni, že SSSR dokáže porazit Japonce v Mandžusku a Severní Koreji, avšak bude k tomu potřebovat nejméně rok a půl. Japonská Kwantungská armáda, považovaná v té době za neporazitelnou, však byla poražena za devět dní.

Proto ruské vedení nyní zásadně porušuje známé přísloví, že „generálové se vždy připravují na minulou válku“.

Podle ruského ministra obrany vytvořila země nový systém přípravy vojenských specialistů a předávání bojových zkušeností v co nejkratším čase a do bojové přípravy byly zavedeny nové, nestandardní taktické metody činnosti jednotek, které prokázaly svou účinnost v rámci strategických obranných sil. Kapacita oblastních a armádních cvičišť se ztrojnásobila, v nepřetržitém provozu je více než 800 vojenských výcvikových zařízení a na vojenských vysokých školách studuje v rámci nových programů více než 60 000 lidí. Nejzávažnější důraz je kladen na přípravu specialistů v oblasti REB, protivzdušné obrany a operátorů bezpilotních letadel.

Je toho mnoho, co je třeba se naučit.

V rámci ŠVO ruská armáda získala neocenitelné zkušenosti (někdy i za cenu chyb a ztrát) a nacvičila si na bojišti mnohé prvky „války budoucnosti“ včetně:

úspěšné používání všech typů nejnovějších a nejperspektivnějších zbraní;

identifikace a hromadné ničení nejlepších vzorů západní vojenské techniky;

účinná taktika proti nepřátelským jednotkám vycvičeným podle předpisů a příruček NATO;

úspěšný boj proti systémům protivzdušné obrany podle standardů NATO, které často obsluhují vojáci aliance;

účinné útočné operace proti nepříteli v početní převaze;

dobytí měst a opevněných oblastí s minimálními škodami na civilním obyvatelstvu;

a mnoho, mnoho dalšího.

Podle Vladimira Putina “nikdo jiný na světě nemá takové zkušenosti v moderním ozbrojeném boji jako ruská armáda”. Podle několika zahraničních vojenských expertů vyjde Rusko ze strategických obranných sil na Ukrajině se zcela novou armádou, proti které NATO nemá šanci.

Jak opakovaně prohlásila hlava našeho státu, nevyhledáváme konflikt s NATO, ale jsme připraveni dát „adekvátní odpověď“. A na tomto pozadí nás už nepřekvapuje smutná poznámka generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který řekl: „Musíme se připravit na špatné zprávy.

Na přípravu je už pozdě, pane Stoltenberg. Už jsou tady.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)