2.11.2022
Kategorie: Politika

Putin v pytli

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Velkou diskusi i mezi politiky vyvolalo vyvěšení Putina v pytli na budově Ministerstva vnitra. Generál Jiří Šedivý tvrdí, že tato instalace ohrozila životy členů vlády jednající na Ukrajině.

Ministr vnitra Vít Rakušan se opět proslavil. Nechal na budovu Ministerstva vnitra instalovat v den výročí vzniku Československa českou a ukrajinskou vlajku a mezi ně nechal umístit hlavu Vladimira Putina vykukující z pytle pro mrtvoly. Proti této instalaci se neozvali jenom politici opozice, ale i někteří politici vládních stran. Bývalý náčelník generálního štábu generál Jiří Šedivý k tomu podle CNN iprima řekl: „Putinovi samozřejmě máme jasně dát najevo, co si o něm myslíme. Mít to ale v této podobě na budově ministerstva je podle mého přehnané. Bylo to za čárou,“ mínil Šedivý. „Nevěřím tomu, že by Putinovi nohsledi na Ukrajině jen kvůli tomu provedli nějaký útok na členy české vlády. Může to však udělat někdo, o kom nemá ruská administrativa zas takový přehled. Riziko se z hlediska možného útoku zvýšilo.“

Ozvali se i někteří komentátoři: Do ministra vnitra Víta Rakušana se za plakát na zdech jeho úřadu v nedělní Partii opřel místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO), podle kterého jde o známku infantility politika. „Souhlasil bych s Havlíčkem, ministerstvo není vhodnou platformou, a to navíc v den svátku,“ uvedl politolog Valeš. Podle komentátora Deníku Martina Komárka grafika s Putinem v pytli na mrtvoly nepatří ani na sociální sítě. „Jsem vždy zastáncem svobody, ale teď budu nudný – souhlasím s těmi, co to kritizují, je to nevkus,“ pronesl v Partii PLUS.

Za připomenutí stojí i to, že by podobnou „expozici“ nevyvěsil ani místopředseda sněmovny Jan Skopeček. Rakušan si však za svým rozhodnutím stojí.

Vrátil bych se proto k výkonu Rakušana v pozici ministra vnitra poté, co propukla aféra Dozimetr, v níž uvízli mimo jiné i do té doby význační představitele STAN – poslanec Petr Gazdík a europoslanec Stanislav Polčák. Blíže si o těchto aktivitách může čtenář přečíst zde. Rakušan zaujal k této aféře „zásadní postoj“ – o ničem neměl ani potuchy a svolal mimořádné jednání STAN, na němž se nechal potvrdit znovu do funkce předsedy STAN. A kauza se jmenováním šéfa rozvědky Petra Mlejnka, který se také dostal do styku s ústřední postavou kauzy Dozimetr, jen dodala munici těm, kteří považují Rakušana za velmi špatného ministra. Komunální a senátní volby dopadly pro STAN „nedobře“ – Rakušan se sice chlubil Kolínem, ale celkově to byla jedna velká porážka a ústup z pozic.

Instalace „Putina ve vaku“ na budově Ministerstva vnitra tak především měla dva cíle. Ukázat, že Rakušan je odvážný rusobijec a že bez něho by snad Česko Ukrajině vůbec nepomáhalo. Tím druhým cílem bylo samozřejmě vyvolání mediální diskuse, v níž by Rakušan jasně triumfoval s tím, že kritika „infantility“ této instalace by byla označena jako skrytá podpora Rusku. Problém je snad jenom v tom, že se k tomuto Rakušanově kroku vyslovili negativně i politici vládních stran, dokonce i pirátů. Rakušan tak ztratil možnost své kritiky označit jako proputinovské rusofily.

V Česku se totiž velmi daří označovat ty, kteří píší o tom, že je nutné ukrajinskou válku co nejdříve převést do vážných rozhovorů mezi Ruskem a USA, za putinovské agenty. Zprávy z Ukrajiny o brzkém konci Putina, šířené vedením ukrajinské rozvědky, mají být jedním z důvodů, proč s Putinem nejednat. Ostatně, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal zákon, který jednání s Putinem výslovně zakazuje. Čteme ale i zprávy z ISW-americké služby věnující se vývoji války na Ukrajině – kde se se žádným rychlým koncem Putina nepočítá, a naopak se uvažuje o tom, že válka bude s neztečenou silou pokračovat i v roce 2023. Hrozí tak stále další eskalace konfliktu.

Pokračování války totiž nemusí být výhodné nakonec ani pro Ukrajinu, která trpí nesmírně. Vývoj na frontě se může v roce 2023 změnit a ruská armáda místo očekávaného a dlouho věštěného debaklu začne naopak postupovat a obsadí další část Ukrajiny. Jednání pak budou ještě obtížnější než dnes, kdy se Ukrajině podařilo malou část okupovaného území osvobodit. Jsou proto výzvy k jednání skutečně proputinovská propaganda? Nemyslím si to.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)