17.11.2023
Kategorie: Ekonomika

Proč vláda i Energetický regulační úřad lžou?

Sdílejte článek:

ANNA BINDEROVÁ

Na začátku tohoto měsíce způsobil Energetický regulační úřad velkou mediální bouři svým krokem – a sice zveřejněním návrhu regulovaných cen pro rok 2024. Vládní politici se dušují, že nepůjde o drastické změny, přestože ERÚ vyhlásil nárůst v desítkách až stovkách procent, odborníci s tím ale nesouhlasí. Security magazín nyní připravil seriál k cenám energií, přičemž jako první přinášíme komentář naší spolupracovnice Anny Binderové k problematice navýšení cen elektřiny a plynu v příštím roce.

Jsem si jistá, že v okamžiku zveřejnění návrhů cenových rozhodnutí na rok 2024 ERÚ věděl, že nastane mela. Že bude bouřlivá přestřelka v mediích, že se politici budou předhánět v silných proklamacích a velcí spotřebitelé se začnou ohánět ztrátou konkurence a likvidací průmyslu a zemědělství a veškerého podnikání. Návrhy cenových rozhodnutí totiž hovoří o zvýšení regulované složky elektřiny pro domácnosti o 70 % pro průmysl až o 206 %.

Vláda skutečně nepřekvapila. Premiér se dušoval, že celkové ceny (tedy regulovaná i neregulovaná složka) neporostou o více než 1 – 2 %. To samé prohlásil ministr Jurečka, jemuž zdatně sekundoval ministr Výborný, a tak bych mohl pokračovat.

Prohlášení premiéra podpořil i ČEZ, nicméně jejich výpočet vycházel z ceníků z počátku letošního roku, kdy obchodní cena elektřiny byla sice zastropovaná, ale vysoká, a porovnání s ceníky, které budou u ČEZ platit od ledna 2024, kdy bude cena silové elektřiny nižší. Logičtější, a hlavně pravdivější a férovější, by bylo pro srovnání použít dnešní fixovanou cenu elektřiny a tu porovnat s celkovou cenou v příštím roce.

Je třeba se postavit k problému čelem a konečně si přiznat pravdu. Avizovaný růst ve výši maximálně 1-2 %, tak, jak slibuje vláda, se nekoná a ani konat nemůže. Včera skončil konzultační proces k návrhům cenových rozhodnutí, která mají začít platit od 1.1.2024. Pokud se vláda nerozhodla zadotovat regulovanou složku ceny víc než jen 9,5 mld. korunami (a já jsem nezaregistrovala žádný takový záměr), pak regulátor nemá možnost, jak do cen výrazněni zasáhnout, resp. nemá žádnou možnost, protože Úřad všechny možnosti, jak regulovanou složku snížit již aplikoval.

To mimo jiné znamená, že odložil, nebo rozložil korekční faktory, které náleží regulovaným podnikům – OTE, PREdistribuce, PPD, ČEZ distribuce, E.G.D, GasNet, ČEPS a NET4GAS. Jedná se o prostředky, které měly zmíněné společnosti vybrat v cenách minulých let, ale nevybraly, proto je nyní nutné je zohlednit v letošních cenách. Pokud by to ERÚ neudělal a vše odložil, regulovaná složka by sice klesla, ale s tím rizikem, že každý dluh se musí jednou splatit a valit ho před sebou bez snahy dluh splácet je přinejmenším nezodpovědné, ne-li zcela hloupé.

Kudy z problému?

Okamžitě by se dalo realizovat zrušení povinné platby na OZE – známých 495 Kč/MWh (bez DPH).Největší podíl z nárůstu regulované složky ceny připadá na návrat příspěvku pro podporované zdroje energie do faktur odběratelů. Pokud od občanů a průmyslu vláda žádá solidaritu, měla by být solidarita požadována i na straně, která tento příspěvek pobírá. A když říkám zrušit, myslím tím zrušit trvale, nikoli odložit nebo odpustit v příštím roce. Zrušit. Konec. Finito. Ende. Schluss. To ale chce politickou odvahu a rychlý legislativní proces – což naše vláda umí, pokud něco umí, tak toto.

V delším horizontu pak změnit Zásady cenové regulace zejména v oblasti WACC (ceny kapitálu), která v součinu s regulovanou bází aktiv určuje míru zisku, zohlednit praktickou bezrizikovost podnikání v oblasti distribuce, přenosu elektřiny a přepravy plynu a výši vygenerovaného zisku v celkovém hospodaření.

Rozhodně by stálo za zvážení zamyslet se nad celkovou rekonstrukcí ERÚ. Tento úřad je dlouhodobě pod tlakem mocných a bohatých firem, které má hlídat a regulovat, ale místo toho jim jde na ruku. Pokud v úřadu nebudou dobře placení, kompetentní a sebevědomí lidé, vždycky hrozí, že regulace prostě nebude fungovat. Jít do sporu s energetiky vyžaduje velkou odvahu. Lidí, kteří se toho nebáli, loutková Rada odstranila rychlou organizační změnou ihned po svém nástupu do funkcí. Chyba ale není v Úřadu, ale v lidech. Mít slabé, okleštěné, nefunkční státní instituce, které jsou pro stát klíčové, nemůže být náhoda. Je to jen důkaz, že soukromé podnikání prorostlo do státní správy, kterou ovlivňuje ve svůj prospěch.

ERÚ nepotřebuje více kompetencí ani výrazně personálně posílit, jak se domnívají někteří komentátoři. Potřebuje přestavět. Potřebuje kompetentní úředníky a kompetentní vedení, které tam nyní není.

Okamžité odvolání radních ERÚ, kteří situaci s regulovanými cenami přímo způsobili prostřednictvím Zásad cenové regulace, jimiž je nyní úřad vázán a jež jsou výhodná výhradně pro regulované subjekty, nikoli spotřebitele (které by mimo jiné měl ERÚ chránit, nikoli poškozovat), se tak jeví jako dobrý nápad. Jenže o tom nikdo nemluví a nikdo to nezvažuje. To, že současná Rada není příliš kompetentní a je značně pasivní v řešení problematické energetiky posledních čtyř let, jsme přitom informovali už několikrát. Rada ERÚ nechrání spotřebitele, jsou zjevně napojeni na regulované subjekty, přijímají pokyny, ba co víc, říkají si o jasné povely, jak postupovat – to je jen krátký výčet toho, co jsme v posledních letech zažívali a co svědčí o tom, že regulační úřad není nezávislý a potřebuje nutnou rekonstrukci.

Nutno říct, že se pro příští rok pokazilo vše, co šlo a v nejhorším možném pořadí. Špatná metodika regulace, ušitá na míru regulovaným subjektům, absence dlouhodobé energetické strategie, pandemie Covid 19, hazardující obchodníci typu Bohemia Energy atd.

Platíme za absenci energetické politiky, platíme za to, že nemáme vlastní názor a slepě kopírujeme sousedy bez reálného zhodnocení našich vlastních geopolitických podmínek, kdy politici mluví rychleji, než přemýšlejí, platíme za to, že naši reprezentanti reprezentují všechno možné, jen ne svoji zemi, jejíž zájmy by měli prvotně hájit. Platíme za to, že ve strategiích lítáme ode zdi ke zdi, máme naprosto odborně slabou vládu a národního regulátora, kteří se snaží přežít den.

Anna Binderová (dlouholetá spolupracovnice tuzemských i zahraničních energetických společností, členka Institutu pro energetiku, externě spolupracuje s redakcí Security magazínu a zaměřuje se zejména na témata energetiky, ekonomiky a národního hospodářství)

TZBinfoERÚ

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)