Takže tady je náš paradox. I když všechny tři klíčové strany chtějí válku ukončit, boje stále pokračují. Proč? Kvůli ctnosti, která je také hříchem. Válka na Ukrajině není totální válkou jako první nebo druhá světová válka. Je to „omezená válka“, v Moskvě a Washingtonu stále fungují americké a ruské ambasády, američtí a ruští astronauti sdílejí vesmírné lodě, přicházejí znepokojené telefonáty ředitele CIA, když je Moskva krátce ve zmatku. Je vázána vzájemnou zdrženlivostí. Rusové neútočí na americká letadla a plavidla přinášející zbraně jejich nepříteli, Američané nedodávají Ukrajině zbraně, které mohou zaútočit na ruská města. Sám Putin umlčel hrozby jaderných útoků ze strany ruských horkých hlav a prohlásil, že jaderné zbraně použije pouze v případě, že Rusko bude čelit bezprostřednímu zničení – tedy nevyhnutelně jadernému zničení.

Jinými slovy, dobrou zprávou je, že válka na Ukrajině je zdvořilá, „omezená válka“, stejně jako ty z 18. století, které byly později záviděny v hrozném 20. století totálních neomezených válek. Ale špatná zpráva je, že dokud jsou pod palbou pouze Ukrajinci, nikdo z ostatních protagonistů nemá pádný důvod k ukončení bojů. Takže stejně jako sedmiletá válka v 18. století hrozí, že se protáhne ještě minimálně 500 dní.

Autor: Profesor Edward Luttwak je stratég a historik známý svými pracemi o velké strategii, geoekonomii, vojenské historii a mezinárodních vztazích.

ooo

Tohle je zatraceně  chytrý a  výborně  vyargumentovaný  článek! Jméno Luttwak mi nic  neříkalo. Dávám  si ho na svůj  orloj nepominutelných autorit.