Proč akcie zažily nejvolatilnější dva týdny za více než rok
Akcie v poslední době prudce klesly a ukončily tak nejvolatilnější období, které trh zažil za více než rok. Index S&P 500 klesl o 1,8 % a zaznamenal tak třetí týden ztrát v řadě, což je nejdelší série ztrát od dubna.
Index VIX, klíčový ukazatel volatility trhu, se vyšplhal na nejvyšší úroveň v tomto roce poté, co údaje o nezaměstnanosti ukázaly, že v červenci vzrostla na 4,3 %.
Je to téměř rok, co trh zažil tak divoké výkyvy. Za posledních 10 obchodních dní měl index S&P 500 šest seancí, kdy se pohyboval o více než 1 % nahoru nebo dolů, což je nejvíce od listopadu.
Navíc průměrný denní pohyb za posledních 10 dní činil 1,02 %, což je nejvíce od března 2023. V dobách volatility trhu, jako je tato, se znalost způsobu výběru akcií stává ještě důležitější pro investory, kteří se chtějí pohybovat v nejistých vodách a potenciálně využít příležitostí.
Důvody zvýšené volatility trhu
Nedávný nárůst volatility lze přičíst především slabé zprávě o inflaci z minulého měsíce. V období od 6. června do 9. července zůstal index S&P 500 relativně stabilní a v žádném dni se nepohnul o více než 1 %. To se dramaticky změnilo dva dny před tím, než Wall Street zaskočily údaje o inflaci.
Zprávy o hospodářských výsledcích, zejména velkých technologických společností, tuto volatilitu ještě podpořily. Když čtyři z největších světových technologických firem zveřejnily své čtvrtletní výsledky, zaznamenal index S&P 500 tři dny výkyvů přesahujících 1 %.
Investoři jsou stále opatrnější, pokud jde o rychle rostoucí technologické akcie. V uplynulém roce špičkové technologické společnosti, často označované jako „velkolepá sedmička“, neustále vykazovaly silný růst zisků, a to zejména díky opatřením na snižování nákladů, jako je propouštění.
Nyní se obavy přesunuly na jejich výdaje na infrastrukturu. Investoři se obávají značných kapitálových výdajů technologických gigantů, jako jsou Alphabet (GOOGL), Microsoft (MSFT) a Amazon (AMZN). Tyto společnosti investují velké prostředky do polovodičů, nemovitostí a datových center, aby udržely krok s rostoucí poptávkou po nových technologiích.
Tyto firmy tvrdí, že neinvestování do těchto oblastí by je mohlo znevýhodnit v hospodářské soutěži. Společnost Meta (META) poskytla určité uklidnění díky lepším než očekávaným výsledkům, ale neuspokojivá zpráva společnosti Amazon znovu vyvolala obavy z nadměrných výdajů.
Ekonomické obavy zvyšují úzkost investorů
Investoři se obávají také o širší ekonomiku. Předseda Fedu Jerome Powell nedávno navrhl možné snížení úrokových sazeb v září. Náhlé zpomalení trhu práce však vyvolalo obavy, že takový krok by již mohl být opožděný.
Páteční zpráva o zaměstnanosti spustila Sahmovo pravidlo, což je indikátor potenciální recese založený na rychlém růstu míry nezaměstnanosti.
Powell připustil, že jiné signály, například inverzní výnosová křivka, již nějakou dobu naznačují možnou recesi, aniž by se naplnila.
„Domníváme se, že trh práce se normalizuje,“ řekl a jako známky obnovení rovnováhy zdůraznil zpomalující se růst mezd a menší počet volných pracovních míst.
„Pečlivě sledujeme, zda je toho více,“ dodal Powell a naznačil připravenost Fedu jednat, pokud by trh práce vykazoval známky výrazného zhoršení.
Po údajích o zaměstnanosti finanční trhy upravily svá očekávání a nyní předpovídají snížení sazeb o 125 bazických bodů (1,25 procentního bodu) do konce roku 2024, oproti 75 bazickým bodům o den dříve.
Závěr
Nedávný nárůst volatility na akciových trzích lze vysvětlit kombinací neuspokojivých údajů o inflaci, nepředvídatelných zpráv o ziscích velkých technologických společností a rostoucích ekonomických obav. Investoři se pohybují v prostředí zvýšené opatrnosti, což podtrhuje index VIX, který dosáhl svého letošního maxima, a výrazné výkyvy na trhu. Vzhledem k tomu, že Fed v souvislosti s nejistotou na trhu práce signalizuje možné snížení sazeb, budou nadcházející měsíce rozhodující pro určení směru a stability trhu.