16.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Pro přijetí eura není žádný rozumný důvod

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Pro přijetí eura není žádný rozumný důvod. Už jsou jen důvody proti. Přesto nám ho „prodavačka mobilů“ Markéta Pekarová nepřestává vnucovat.

On teda nikdy ani žádný rozumný důvod nebyl, ale v době současných krizí se to ukazuje v celé své nahotě a kráse. Markéta nám sice tvrdí, že euro není nástroj ke ztrátě suverenity naší země, ale to logicky nemůže být pravda. Samozřejmě, že přechod na euro by ztrátou finanční suverenity naší země byl. Když vám finanční politiku určuje o level jiná ekonomika, tak to jaksi symetrické nebude, ani kdyby Markéta překousla svůj iPhone.

Otázkou ovšem je, co si pod tím představuje Markéta, která bere jako výhru to, že i přes její ověnčení medailemi si Tchajwanci nakonec postaví továrnu na čipy v Německu, a my jim můžeme milostivě dělat námezdní sílu. Pokud tedy nás nepřebijou levnější Ukrajinci nebo třeba Mongolové, že. Nejspíš si nepředstavuje nic, a jen papouškuje nesmysly, co dostala v mailu jako zadání, že má papouškovat.

V případě, že by totiž teď Česká republika byla členem eurozóny a musela by přejímat měnovou politiku Evropské centrální banky, tak by naše Národní banka neměla absolutně žádný nástroj nastavit si úrokové sazby přesně na míru. Inflaci by tak nebylo možné vzhledem k eurozóně samostatně regulovat a byla by tedy nejspíš výrazně vyšší, než bylo oněch, i tak brutálních 18 procent. Koruna je na tom dobře, lidé jí důvěřují, a hlavně, mají v ní drtivou většinu svých úspor. Na to se rádo zapomíná, jak moc by s tím euro zacvičilo. Stačí, že už nám z toho zmizlo těch cca 18%, no ne?

Ono nemusíme chodit daleko, stačí se mrknout na bratry Slováky. „V takřka všech klíčových makroekonomických ukazatelích za Českem zaostávají, přičemž v řadě ohledů je toto jeho zaostávání ještě markantnější než před rokem 2009, kdy Slovensko do eurozóny vstupovalo. Slovensko dlouhodobě vykazuje vyšší úroveň veřejného zadlužení, vyšší míru nezaměstnanosti, naopak registruje například citelně nižší příliv čistých přímých zahraničních investic v poměru k HDP než ČR“. (ekonom Lukáš Kovanda)

Další mýtus a zaklínadlo proto, aby nás donutili (v čele s Markétou) euro přijmout je, že euro povzbudí zahraniční obchod Česka v rámci eurozóny. To ovšem velmi dobře vyvrací nová studie, která vychází v zářijovém vydání prestižního vědeckého žurnálu Journal of International Money and Finance. Podle ní je efekt eura na růst vzájemného obchodu členských zemí měnové unie v zásadě nulový. Takže například z hlediska intenzity obchodu Česka a Německa je vlastně jedno, zda Česko platí eurem nebo korunou. To samé ostatně říká i ekonomka Švihlíková, když zmiňuje, že obchodní toky například mezi námi a Německem jsou i bez něj intenzivní dostatečně, možná až jednostranně příliš.

Takže opět, k fungování jednotného trhu není euro potřeba. Jediný, kdo z něj skutečně bohatě profituje je totiž Německo, a světe div se, Nizozemsko. Ti nám samozřejmě budou tvrdit opak, aby taky ne. A naši „prozápadní“ politici to budou opakovat, slintat blahem nad tím, jak by to bylo i pro nás báječné, ale jak ti protivní zpátečničtí Češi chtějí zachovat alespoň poslední zbytky samostatné ekonomiky, co ještě mají.

Nezapomínejme totiž, že jakmile do toho vlaku jednou vlezeme, není cesta zpátky. Takže ne vážení. Nejsou důvody pro euro. Jsou už jen důvody proti.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)