29.6.2024
Kategorie: Společnost

Pověst sboru ubráníme, i kdybychom se u toho měli znemožnit

Sdílejte článek:

Lid se hněvá, protože mu ministr vnitra a vedení policie lže do očí. To je ale objev.

Ještě před tím, než někdo začne vynášet nějaké soudy o podivných postupech ministra Rakušana a vedení policie v souvislosti se střelbou na Filozofické fakultě v prosinci loňského roku, měl by si uvědomit, jaké jsou skutečné priority policejního sboru. Pomáhat a chránit? Jo? Tak si vyndejte hlavu z prdele. První prioritou policejního sboru je hájit policejní sbor, vždy a bez výjimky. Druhou prioritou je hájit zájmy státu. Občan je až třetí na řadě, a to ještě v tom lepším případě. Takže pomáhat a chránit ano, ale v první řadě sebe.

Dojde-li nedejbože na dilema, zda se zachovat korektně směrem k občanům a připustit zcela zjevná pochybení policie, nebo zachovat pověst sboru, vyberou si zákonitě to druhé. Vždy to tak bylo.

Vzniklý konflikt hodnot nemá řešení a bude tím silnější, čím větší vliv bude mít policie ve společnosti. V očích veřejnosti je mlžení a překrucování skutečností v souvislosti se zmatenou a špatně koordinovanou činností policie hanebnou lží. Z hlediska policejního sboru je to samé lhaní správné a nezbytné, aby sbor ochránil sám sebe. Co si myslí občan, to v tuto chvíli policejní sbor až tolik nezajímá. Pokud velitelé chtějí uchránit svoje frčky, svoje platy a výhody, které mezitím nakynuly do skoro feudálních rozměrů, musejí makat především na damage control. To teď zase bude článků o tom, kolik policisté zachránili kočiček a papoušků. Tlapková patrola hadr.

Všichni věděli a hned od začátku, že policie nemluví vůbec pravdu v tom, že v Praze hledali sebevraha. Zhruba tři hodiny měli k dispozici informaci, že domnělý sebevrah je vrah a strůjce amatérského výbušného zařízení, které nevybuchlo jen díky tomu, že to byl ichtyl z FFUK a nechápal funkční principy běžných elektrických spotřebičů, což mimochodem ukazuje na to, co to bylo za debila. „Prohledávali školu“, zatímco se vrah schovával hodinu a půl na hajzlu a žral svoje tablety na hlavu. Schválně, zkuste se zamyslet, kam byste šli vy jako první, kdyby vám dali za úkol prohledat školu? Taky jste se zamlada schovávali před učiteli na hajzlu?

Celým usnesením o odložení věci se jako červená nit táhne policejní nezájem, pohodlnost, lenost a absence velení. V jeden moment to vypadá, že zásahu velel vrátný z FFUK. No, ale nevadí. Jednalo se o situaci, která v dějinách země dosud nenastala a za takových situací se nutně stanou chyby. Je to pochopitelné a svým způsobem i správné, pokud se podaří v rámci reflexe tyto chyby analyzovat a poučit se z nich. Stačilo se omluvit a nějak takto to vysvětlit, ale ani to jim nešlo z huby. Zájem chránit sbor všechno a všechny přebil.

Došlo ještě k jedné k zvláštní věci. Bezprostředně po události se v podstatě všechna důležitá média nechala hypnotizovat policií, ministerstvem vnitra a dokonce prezidentčíkem Pavlem, že nemají nic zjišťovat, nemají po ničem pátrat, nemají „jitřit společenskou atmosféru“ a všechny tyhle kecy, protože policie bude „vyšetřovat“ a s výsledkem „vyšetřování“ následně veřejnost seznámí. Policie tak dostala půl roku k dobru, ve kterých mohla strategicky nakládat s informacemi, některé nechat zmizet v pozadí a jiné naopak vystavit do popředí. Rakušanovi a jeho mediální klice nic nebránilo nám půl roku posilovat obrázek vysoce inteligentního asociálního vraha samotáře, který hromadí zbraně a plánuje masový útok na své nevinné spolužáky. Ve skutečnosti se jednalo o bezcenného zakomplexovaného kripla z fildy.

Je pro mě nepochopitelné, že všichni na tuto hru přistoupili, dokonce i příbuzní obětí. až na ojedinělé výjimky, a pomohli Rakušanovi provozovat ten jejich cover-up. Všichni přece ví, že vyšetřování policie policií nemůže být objektivní a jakékoli vyšetřování ex-post už nebude efektivní.

Ještě více mě fascinuje povaha tohoto půlročního informačního vakua. Nebylo oficiálně zakázáno o události mluvit, to by bylo v demokratické společnosti nepřijatelné, ale přesto se o tom nemluvilo. Mediální národní fronta skvěle spolupracovala, zleva zprava kolaborovala s bezpečnostními složkami a utřela si prdel našim právem na informace. My, kdo jsme vyrostli ještě za totáče, tohle už dobře známe. I tehdy existovala témata, o kterých se prostě nemluvilo, byla určena k vymlčení. Třeba havárie v Černobylu. Nikdo nevyslovil žádný oficiální zákaz o nich mluvit, ale současně všichni věděli, že o těchto věcech mluvit nemají. Fialovská pretotalitní vláda v tichosti znovu implementovala tento nástroj, aby ochránila své instituce před kritikou a ztrátou důvěryhodnosti.

Včerejšek byl pozoruhodným dnem, protože to Rakušan neustál. I přes ohromnou mediální masáž, nekritické až pornografické celebrování policejního zásahu a umlčování kritiky vznikne parlamentní komise pro vyšetření celé události. Na všechny problémy, které Rakušanovi za uplynulý týden vznikly, stačilo jedno usnesení o odložení věci. Až se v tom začne vrtat sněmovní komise, bude ještě veseleji. Například bychom se mohli dozvědět, jaká pokročilá technologie byla nasazena na pátrání po vrahovi z Klánovického lesa a co se přesně dělo předtím, než Aleš Strach, šéf 1. oddělení pražské kriminální policie uvedl:

„Měli jsme řadu vytipovaných osob, které mohly mít spojitost se střelbou v Klánovickém lese. Střelec z FF UK byl mezi podezřelými osobami, chybělo nám pár dní, kdybychom ho zadrželi. Je mi to líto, ale jsem přesvědčen, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách.“ 

Na co jim chybělo pár dní? Počítače nebyly dost výkonné, aby propojily obličeje všech osob zaznamenaných tisícemi pouličních kamer s jejich identitou? Vypadá to, že fízlové využili záběry z veřejných kamer v kombinaci s biometrickými algoritmy, ano, s těmi, co je vůbec nepoužívají a když ano, tak se jen testuje a za přísně kontrolovaných podmínek.Chystáte se dnes večer navštívit milenku? Tak si raději napasujte na hlavu šéfův pytlík rozkoše. Ale nebojte, kdo nedělá nic protizákonného, tomu nic nehrozí. Možná.

Občane věz, že policie tady není pro tebe. Pokud bys někdy potřeboval pomoci v nouzi, budeš muset si pomoci sám. Policii totiž čím dál více zaměstnává chránit sbor a chránit stát, a tak má stále méně zájem chránit občany. Především si, občane, nenech sebrat zbraně, budeš je potřebovat.

 

D-FENS

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)