2.7.2022
Kategorie: Politika

Pokud má Lipavský problém s Izraelem, ať skončí jako ministr

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

Považuji za ostudné, že české ministerstvo zahraničí se nepřipojilo ke skupině zemí, které odsoudily neobjektivní zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli.

Jedná se o to, že podle zprávy ČTK zveřejněné na webu ceskenoviny.cz, komise ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

V rozhovoru pro MF DNES se do ministra zahraničí pustil i prezident Miloš Zeman, podle něhož Lipavský není na svém tím, že vyvolal krizi v našich vztazích s Izraelem. Bohužel, v tomto případě měla hlava státu pravdu, i když použila až moc silná slova a trochu to přehnala.

Dusno je ovšem i ve vládní koalici, protože velký příznivec Izraele a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU- ČSL) požaduje po ministerstvu zahraničních věcí vysvětlení, proč se Česká republika nepřipojila ke skupině 22 zemí v čele s USA, které zmíněnou zprávu odsoudily jako neobjektivní vůči Židovskému státu.

Bohužel, Organizace spojených národů je pod silným vlivem islámských zemí, které jsou s trvalou podporou Ruska nepřátelské vůči Izraeli, a tomu odpovídají i rezoluce této světové instituce. Ty jsou vůči židovskému státu zaujaté a nenávistné.

Zapomíná se totiž na jednu klíčovou věc. Izraelci nemají zájem na nepřátelství s muslimskými Araby. Oni s nimi chtějí žít v míru, a důkazem toho jsou mírové smlouvy, které Izrael uzavřel s Jordánskem, Egyptem a některými dalšími arabskými státy. Jenomže Palestinci, Sýrie a islamistické teroristické organizace nemají zájem na normálních vztazích, protože jejich cílem je likvidace Židovského státu. A s někým, kdo mě chce zničit, mohu jen těžko jednat o rozumném soužití. Z toho je třeba vycházet při posuzování situace na Blízkém Východě.

Česká republika je brána jako velký přítel Izraele, a proto mě velmi mrzí, že se moje země nepřipojila k oprávněné kritice tohoto dokumentu. Od své vlády očekávám, že takové elaboráty jasně odsoudí. Doufám tedy, že to bylo ojedinělé selhání, v opačném případě by měl ministr zahraničí Jan Lipavský opustit Černínský palác. Měl by si totiž uvědomit, že vláda premiéra Petra Fialy si dala přátelské vztahy s Izraelem jako jednu z priorit do svého programového prohlášení.

Jan Ziegler

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)