8.12.2023
Kategorie: Společnost

Pojďte s námi!

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Proč byli zemědělci v poslanecké sněmovně? Proč přinesli petici, kterou podepsalo čtrnáct tisíc lidí z oboru? Protože se stalo přesně to, na co už dlouho upozorňuju. Naše skvělá vláda s ještě lepším premiérem a ředitelem zeměkoule zavelela k deagrofertizaci zemědělství. Jako že je třeba se pomstít Andreji Babišovi a jeho zemědělskému koncernu tím, že mu osekají zemědělské dotace.

Netajili se tím už před volbami, měli to jako jeden velmi halasný bod programu, hodně zemědělců na to slyšelo a volili (naposledy v životě) Lidovce a Jurečku, protože ten je „jejich“ a zařídí jim, aby agrobaroni měli míň a malí zemědělci víc.

Já jsem se této naivitě vysmíval a udělal jsem si tehdy mezi zemědělci zlou krev… dokonce mě myslím tehdy káral i Veleba a další hoši z Agrární komory, protože jsem natvrdo řekl, že tyhle vládní nápady nedopadnou na velké koncerny, které prostě realizují úspory z velikosti, nakupují lacino ve velkých objemech a dotace jsou pro ně jen jedna z položek, která jim o nějaké procentíčko zvedne a nebo sníží zisk, ale na jejich schopnost podnikat, nakupovat půdu a dále růst, to nebude mít vliv. Pro velký koncern je zkrácení dotací menší problém než třeba letní sucho.

Vládní nápady nedopadnou ani na ty nejmenší, kteří zemědělství pojímají jako dotační byznys a žijí z toho, že nepěstují potraviny, ale sklízejí dotace. Ti naopak budou šťastní, protože budou ještě lépe a radostněji sklízet větší dotace a dál budou žít z toho, že půdu občas posekají, ale nechají vlastně ladem. Ti budou mít svoje penziony na Šumavě, k tomu padesát hektarů pastvin, na nich několik odolných Highlandů, kteří se celý rok pasou venku, desetitisícové dotace na hektar, k tomu dotace na dobytčí jednotku, dotace na ztížené podmínky, dotace pro malé zemědělce, dotace pro začínající zemědělce… krávu pak prodají na jatka, nepotřebují skoro žádnou techniku… ideální život a ideální farmaření pro bývalého vysokého manažera z pražského korporátu.

Vládní nápady dopadnou právě na ta bývalá JZD. Tedy družstva, která jsou skoro v každé zemědělské vesnici a nějakou formou sdružují místní malé vlastníky půdy, aby si každý nemusel kupovat traktor, nemusel platit účetní a nemusel si vyběhávat na SZIFu všechny papíry. Hodně družstev už jsou dneska akciovka, kdy vlastníci půdy prostě vlastní odpovídající akciový podíl. Většinou udržují nějaký starý kravín či vepřín, který komunisti postavili tak bytelně, že po čtyřiceti letech ještě slouží a vydrží další desetiletí i s minimální údržbou. Díky tomu (a dotacím) udrželi živočišnou výrobu, i když prodávali vepřové maso za 28 Kč/kg v živé váze, jatka to pak prodaly do hytlermarketu za sedmdesát a vy jste si to koupili za sto pade… To jen abyste byli v obraze, jak s vámi vyjebávají.

Vláda totiž omezila dotace všem podnikům nad 150 Ha výměry. Takže skoro všem. Ušetřené peníze dala těm několika malým, kteří jsou samozřejmě strašně nadšení a Jurečku milují, ale vypěstují pro tuto zemi naprosto mizivé procento potravin. Běžné bývalé JZD má kolem tisíce hektarů. Moji pravidelní čtenáři vědí, že 500 Ha je dneska hraniční plocha, na které se dobře uživí dvě zemědělské rodiny. Táta a syn jezdí s traktory, jejich manželky dělají účetnictví a zemědělské papíry.

Teď všichni ti Jurečkovi voliči koukají jak vrány… Tisíc hektarů krát dva tisíce korun dotací, které nedostali, je kolik? Dva miliony… To je hodně peněz pro podnik, který se kvůli ztrátové živočišné výrobě drží tak tak v černých číslech.

Tož udělali petici, sesbírali skoro patnáct tisíc podpisů a přišli s tím do sněmovny. A Výborný je hladce vyfakoval, protože na něj prý dělají nátlak. Vláda je ojebala o miliony, ale zemědělci jednají nepřiměřeně, vyhrožují a tak prý ničeho nedosáhnou. Hlasování o petici pak dopadlo zcela jednoznačně. Pětikolka má většinu, že jo!

Tohle jste si, kluci, zvolili… Já vás varoval. Varoval jsem vás před volbami, varoval jsem vás po volbách, varoval jsem vás mockrát, říkal jsem vám, že s vámi nikdo jednat nebude, že jste už dávno měli stát s námi na demonstraci a měli jste zablokovat v Praze křižovatky a před Strakovku přivést fekál s močůvkou. Zkusili jste to po dobrém a jak s vámi naložili? Jako s póvlem. Už jste pochopili, že nátlak musí vypadat poněkud jinak? Minulé pondělí vám zbabělost předvedl Dobšík. Nebuďte jako on. Nebo jste fakt věřili, že přijdete s ostrou prosbou a oni uznají vaše argumenty?

Jestli budete hezky krotce žádat u vrchnosti o slyšení, tak si rovnou můžete nachystat výpisy z katastru, pozvat všechny velké koncerny na výběrové řízení a prodat nejvyšší nabídce. Stovky vlastníků před vámi to tak už udělali… Být zemědělec, to nebyl nikdy žádný med, ale s touto vládou je to katastrofa. Bude to vypadat dost podobně, jako v padesátých letech, ale tentokrát o půdu přijdete demokraticky a svobodně. Nikdo vám jí nevyvlastní, prostě na ní zkrachujete. Sice zkrachujete, protože vás vláda v podstatě okradla na dotacích, ale žádný soud se vás nezastane, tohle je totiž zcela tržní a spravedlivý způsob, jak zařídit, aby se pole obdělávala zcela v souladu s evropskými směrnicemi a nadnárodními korporacemi.

A propo, zrovna tam v Ostaši, odkud pochází pan Lád, tam vždycky volili s převahou pravdu a lásku. V posledních eurovolbách volili také uvědoměle, aby se tam v Bruseli co nejdřív začalo s hentím grýndýlem. I prezidenta si zvolili správně, ten rád podepsal změny v zemědělských dotacích. Do senátu si poslali Červíčka, do poslanecké sněmovny Pětikolku.

Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Svým způsobem je to dobrá prdel… omlouvám se za ten výraz. Tak moc tam nesnášeli Babiše, tak moc uvěřili Jurečkům, Nekulům a Výborným, že si je zvolili a ti jim teď zařízli místní zemědělské podnikání a zařídili, aby zanedlouho ještě rádi prodali svoje pozemky Agrofertu, protože to je alespoň český koncern, který má sídlo v České republice a daní v České republice. Druhá varianta je, že půdu pěkně prodají cizincům… To jsou vyhlídky, že? Už děláte další petici, nebo se k nám přidáte na další demonstraci i s traktory a hnojem?

Jak to říkal komunista Štěpán? Budete otroky ve vlastní zemi.

Pojďte s námi. Kdo nekřičí, ten nic nedostane. Kdo se nebrání, ten je oholen a ostříhán. Vlk možná není silnější než lev, ale vlk nevystupuje v cirkuse. A nebo buďte hodní jako učitelské odbory nebo (sebe)Středula a dívejte se, jak přicházíte o všechno. Tahle vláda je neschopná, ale schopnost udržet se u koryt, ta je vždycky dotčená úplně nejméně.

Je to na vás…

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)