22.5.2024
Kategorie: Politika

O co se hraje

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Poctivě jsem si přečetl komentáře k mým posledním dvěma volebním článkům na všech svých platformách a dovolte mi konstatovat, že se od voleb 2021 nic nezměnilo. Zase je to euforie spojená s fandovstvím, zase se k politice přistupuje jako k zápasu Sparty a Slávie, zase to hlavně budí emoce a zbývá jen málo prostoru pro nadhled a racionalitu. Je to sice marné házení hrachu na zeď, ale dáme si dnes ještě jeden volební text, kterým se pokusím zareagovat na některé námitky a připomínky, které mi při čtení komentářů tak nějak utkvěly. Bude to bez ladu a skladu, prosím vás proto o pochopení. Zítra se už budeme věnovat něčemu jinému.

Eurovolby v tomto národě nejsou nijak velké téma. O hokeji se lidé mezi sebou baví o dost víc. Ti, co teď dělají kampaň, ti jsou volbami pohlcení, žijí jimi, mluví o nich a zaplňuje to celý jejich život. Ostatní teprve začínají zvědavě koukat po bilbórdech a tu a tam si v televizi naladí třeba nějakou tu debatu. Utkvívají jim v hlavě názvy a první hesla a sem tam někdo půjde k volbám. Podle průzkumů má být volební účast vyšší než minule, ale nečekejte, že bude vyšší nějak dramaticky. Kdyby byla 35%, považoval bych to za velké překvapení. Reálně přijde k volbám tak 31% voličů.

Nepřijdou mladí. Oni k těmto volbám nechodí a kromě Danuše Nerudové a Filipa Turka jsem neviděl nikoho, kdo by na ně speciálně cílil. STAČILO! či SPD mají voliče ve vyšším věku, takže tam je to pochopitelné, ale kupodivu nevidím žádnou kampaň zacílenou na prvovoliče u hnutí ANO nebo u SPOLU. Ne, že by na to zapomněli, ale také čtou průzkumy a vědí, že jsou to zbytečně vyhozené peníze.

SPOLU obhajuje osm mandátů a může spadnout na čtyři. To je katastrofa především pro Vondru a Vrecionovou, protože Lidovci jsou pořád ještě strana o dvaceti tisících členech, takže to je minimálně dvakrát tolik preferenčních hlasů pro Zdechovského a třeba Šojdrovou. Dva až tři lidovci se snadno vykroužkují nahoru. Luděk Nýdrmajer z TOPky měl minule zase nejvíc preferenčních hlasů vůbec, takže má také šanci. Rozhodně větší než Vondra.

Včera jsem byl na akci SOSP v Praze. Kromě skvělých postřehů Petra Druláka a dalších panelistů, jsem využil příležitosti – Sašovi Vondrovi jsem tam podal ruku, vyřídil mu srdečný pozdrav od Zdeňka Jandejska, vybídl ho, aby našel ještě jeden lživý pamflet a mával s ním v televizi a pak jsem mu oznámil, že on už se do evropského parlamentu nevrátí, bo mu to vyfouknou. Neměl z toho radost. On dobře ví, že je to pravděpodobné.

Pokud se to stane, bude to konec Fialy. Lidovci už teď mají v naší sněmovně snad nejvíc poslanců v historii a to jen na úkor Modroptáků, kteří se na to nedívají právě milostivýma očima. Kdyby se do ojroparlamentu nedostal ani jeden ODSák, tak to podle mě Fiala neustojí. To je to první o co hrajeme. O volební katastrofu ODS, která je naprosto reálná. Ta pak spustí procesy uvnitř strany, protože peníze a funkce jsou vždycky až na prvním místě.

Druhé, o co se hraje, jsou čtyři mandáty, které přetečou od SPOLU jinam. Minimálně jeden dostane spolu s liberálními voliči Vítek Rakušan. Uvidíte. STAN podle mě bude mít dva mandáty, možná i tři, pokud jejich kampaň zabere i na pirátské voliče. Piráti se toho bojí a tak je teď pro ně Rakušan větší belzebub než Okamura. Zbylé hlasy od ODS přetečou k ANO, Svobodným, Motoristům a PRO. Tyto strany svou kampaní právě na tyto voliče cílily. (Viz Vacek – z východu nikdy nepřišlo nic dobrého. Nebo Babiš – jsme pevně ukotveni na Západě, nebo Svobodní – stojíme za Ukrajinou). Ale díky tomu ale zase tyto strany ztrácejí jinak ukotvené voliče, kteří přecházejí především ke STAČILO!, případně k SPD. Přelévání voličských hlasů není úplně intuitivní, takže se teď špatně hodnotí, kdo kam přešel a proč. Tohle se dozvíme až po volbách, ale pro marketéry je dobrý odhad těchto nálad jejich hlavní know-how.

Nepočítal bych s tím, že by hnutí ANO nějak dramaticky ztratilo. Už dávno není ve vládě a naléhavost covidových témat den ode dne klesá. Jourová navíc končí a přichází nová hrozba – Kandidátuše Nerudová. ANO si pravděpodobně podrží svých šest mandátů a má šanci na sedmý. Volby nerozhodují kovaní voliči, kteří sledují politiku a vyznají se. Volby rozhodují ti, kteří teď teprve překvapeně zjišťují, že „zase budou ňáký volby.“ Ti se rozhodnou podle televizních debat, tváří na bilbórdech, povrchního čtení novin či sociálních sítí a doporučení kamarádů. Vůbec nevědí, že se někde vyjednává o evropských koalicích, netuší, kdo je s kým a proti komu. Je prostě jdou a splní svou občanskou povinnost.

Na tyto přelétavé voliče zabírá výhradně pozitivní kampaň, odrazují je internetové hádky a pokud jim nějaký aktivní blbec vysvětlí, že jsou ovce, protože nevolí Alianci, spolehlivě ji volit nebudou. Není nic horšího než zdivočelý fanklub, který miluje svého oblíbeného lídra a bije se za něj na hentěch internetech až do krve. Lubomír Volný takhle přišel o všechno a bylo mu houby platné, že Babiše vykresloval jako masového vraha. Andymu neuškodil a sobě nepomohl. Navíc, ANO má největší tvrdé voličské jádro. Kdyby spadli o jeden euromandát, bude to pro ně důvod k velkým změnám, ale nečekám to.

Jindra Rajchl se bude muset rozhodnout, co platí. Buď mu odchod Petry Rédové a ostatních dramaticky uškodil, díky tomu se pouští do STAČILO! při každé příležitosti a snaží se Petřiným voličům vehementně vysvětlit, že komunisti jsou fůůůj… A nebo platí, co tvrdil doteď, že mu odchod Rédové nijak nevadí, strana se semkla a je na tom lépe než kdy dřív. Ale v tom případě nechápu, proč STAČILO! vůbec sleduje? PRO a STAČILO má každá úplně jiné voliče. Já osobně na to mám názor, ale řeknu ho až po volbách. Teď byste mi stejně nevěřili. Každopádně, PRO by si mělo ujasnit, kde je jeho loviště. Jestli napravo, tam někde mezi Svobodnými, Motoristy a zklamanými ODSáky a nebo nalevo někde mezi SPD a STAČILO!. Obojí mít nelze a pokud se rychle nerozhodnou, nedostanou ani jedny. A znovu zdůrazňuji, že nejde o tvrdé voličské jádro, ale o přelétavé a neznalé.

Filip Turek naopak ví naprosto přesně, kdo jsou jeho voliči, koho musí oslovit a kde je to marná práce. Svobodní to vědí také. Jim nejlépe vyšlo zacílení na zklamané voliče ODS. Rusko je agresor, stojíme za Ukrajinou. Takhle snadné to bylo.

Spojení SPD a Trikolory nefunguje. Vůbec. Je mi to líto, ale co Trikolora přinesla, to SPD na druhé straně ztratila. Především směrem ke STAČILO!. Jakýkoliv krok SPD doprava znamená odpadnutí levicových voličů. Ono není divu. Původně to byli voliči KSČM nebo Sociální demokracie. Ti se nesrovnají ani s Majerovou ani s Machem, byť Mach své libertariánské názory dost zkorigoval a stal se mnohem přijatelnějším než dřív. Členové a voliči Trikolory samozřejmě budou Majerovou kroužkovat, ale obávám se, že to jen potvrdí, jak málo voličů Trikoloru volí. Trikolora hraje o existenci. Jestli se Majerová ze třetího místa kandidátky nedostane, je to konec strany.

Kdybych měl SPD něco popřát, tak pořádného marketéra. Jejich kampaň je ode zdi ke zdi, bez hlubší strategie, co vlastně chtějí sdělit a na jaké voliče cílí.

Jestli si někdo od eurovoleb slibuje nějaké dramatické přepsání politické mapy, tak bude zklamán. Eurovolby budu první vlaštovka. Maximum, co mohou přinést, je pořádný rozkol v ODS, který smete Fialu, dále potvrzení postavení stávajících opozičních parlamentních stran, oslabení Pirátů a posílení Rakušana. Dva až tři mandáty může dostat mimoparlamentní opozice. Kateřina Konečná je blízko druhému mandátu, Filip Turek je blízko tomu, se do EP dostat.

Pro SPD bude výsledek znamenat reorganizaci a přehodnocení, ať bude jakýkoliv.

PRO a Svobodným škodí, že se nedostanou do hlavních televizních debat.

Od doby, co Šmarda seřval Zaorálka za jeho názory, je SOC-DEM naprosto neviditelná i přes miliardářské peníze.

Aliance si hraje na Lubomíra Volného. Stejné chyby, stejné výsledky.

O tom, kolik nových stran se dostane do EP, rozhodnou voliči dobra, kteří nechají propadnout svoje hlasy u Vrábelů, Moravanů, Jasanů, Aliancí a dalších podobných uskupení.

Já osobně větší změny neočekávám a pokud by se po těchto volbách převrátily poměry 12 : 9 ve prospěch opozice, budu spokojený a všechno mělo smysl.

Pokud by to navíc vyřadilo ODS z ojroparlamentu, tak bych začal věřit v předčasné volby a myslel bych si, že nás Pánbůh má rád.

Tož tak… zítra už zase o něčem jiném.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,77 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)