1.12.2023
Kategorie: Ze světa

Nový „nepřítel“ Ukrajiny

Sdílejte článek:

HSP

Amerika se stala jednou z největších obav Ukrajiny. Její pomoc Ukrajině rychle končí a nefunkčnost Kongresu blokuje novou pomoc. Nikdo si není jistý, kdy – a zda vůbec – bude obnovena, píše The Economist.

Vliv je cítit na frontě, protože Amerika se snaží vyčerpat své klesající finanční prostředky. „Na jaře byl tok vojenských zásob širokou řekou. V létě to byl potok. Teď je to pár kapek slz,” říká jeden z informovaných ukrajinských zdrojů. Ukrajina čelí bezútěšné zimě uprostřed velké nejistoty: její protiofenziva nedokázala prorazit ruské linie; její nepřítel zvyšuje výrobu zbraní; a její důležitý spojenec je paralyzován politickými nepokoji a rozptylován izraelskou válkou v Gaze.

Lloyd Austin, americký ministr obrany, navštívil 20. listopadu Kyjev, aby ujistil Ukrajinu, že Spojené státy ji budou podporovat “nyní iv budoucnosti”.

Pan Austin však ví, že moc nad rozpočtem patří Kongresu a rovnováhu sil v Kongresu má izolacionistické křídlo Republikánské strany, zejména ve Sněmovně reprezentantů, kde jeden z jejich sympatizantů nyní zastává funkci předsedy parlamentu. Od září Kongres dvakrát schválil „pokračující rezoluci“, aby zabránil zastavení činnosti federální vlády, a dvakrát vyloučil novou pomoc pro Ukrajinu.

Čím delší je odklad, tím více strany pohlcuje volební horečka. Pokud nedojde k dohodě před Vánocemi, někteří členové Kongresu se obávají, že nové přidělení pomoci může být odloženo až na období po volbách v listopadu 2024; a bude-li prezidentem zvolen Donald Trump, může se pomoc zcela ukončit. „Čas není náš přítel,“ říká jeden z pochmurných proukrajinských senátorů.

Podle amerických výpočtů Amerika poskytla Ukrajině celkovou pomoc ve výši přibližně 75 miliard dolarů a evropské země poskytly celkem více než 100 miliard dolarů. Rozhodující však je, že Amerika stále poskytuje větší část vojenské pomoci, přičemž její příspěvek činí přibližně 44 miliard dolarů. Pentagon uvádí, že mu zbývá přibližně 5 miliard dolarů v rámci „prezidentských pravomocí k čerpání“ (PDA) na dodávku zbraní Ukrajině z vlastního arzenálu a něco přes 1 miliardu dolarů na jeho doplnění. Vzhledem k vyčerpání vojenských zásob na celém Západě – a krizi na Blízkém východě a potenciální krizi kolem Tchaj-wanu – se američtí velitelé možná budou zdráhat vydat více, než mohou odkoupit.

Balíky PDA pro Ukrajinu se zmenšily z průměrné částky více než 1 miliardy dolarů měsíčně (a vrcholu více než 5 miliard dolarů v lednu) na 350 milionů dolarů v říjnu a zatím jen 250 milionů dolarů v tomto měsíci.

Josep Borrell, šéf zahraniční politiky Evropské unie, vyzval evropské země, aby v případě potřeby převzaly odpovědnost za Ameriku. V poslední době skutečně vydali spoustu nových slibů. Německo uvedlo, že příští rok plánuje zdvojnásobit svou podporu Ukrajině na 8,5 miliardy dolarů a dodá i více systémů protivzdušné obrany. Nizozemsko, Finsko a Litva oznámily nové balíčky vojenské pomoci. Objevily se však mraky. Zdá se, že rozhodnutí ústavního soudu v Německu pravděpodobně zabrzdí plány na zvýšení pomoci. Tvrdá pravicová Strana svobody Geerta Wilderse, která v nedávných nizozemských volbách získala největší počet křesel, je proti posílání zbraní, což vyvolává otázky, zda Nizozemsko ještě může vést koalici, která dodá Ukrajině stíhačky F-16. Nová slovenská vláda už vojenskou pomoc zastavila. Ukrajinci se obávají, že bez amerického vedení mohou Evropané rychle ztratit odvahu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)