Nová „inflační“ daň
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
Poslední měsíce se v české ekonomice odehrály v duchu postupného zrychlování tempa spotřebitelské inflace. V listopadu inflace trochu překvapila, protože její tempo tentokrát nezrychlovalo, ale udrželo na říjnové úrovni 2,8 %. Přesto je to inflace vyšší, než na jakou jsme byli zvyklí během dlouhého, více než desetiletého období před covidem. Ještě v říjnu symbolem inflace bylo máslo, v listopadu se novým staly vejce, která zdražila o 31,7 %.
Rozebírat jednotlivé položky nemá valného smyslu, ale důležité poznání je, že hlavně inflace šlape na plyn v případě bydlení. Jen namátkově: Ceny nájemného z bytu vyskočily o 6,3 %, ceny vodného vzrostly o 10,9 %, stočného o 13,4 % a klíčové ceny elektřiny vzrostly o 9,2 %. Z těchto čísel už asi každý jasně vidí, že něco není úplně v pořádku. Inflace je zkrátka dlouhodobě vyšší, než by našim úsporám a investicím bylo milé, a je vyšší zejména o položky, které souvisí s energiemi a nemovitostmi.
Není to přitom jen otázka Česka. Inflace je vyšší, kam se podíváme: V Americe, v Evropě. Jak je to ale možné? Proč jsme po desetiletí, kdy byla inflace velmi nízká, naopak vstoupili do desetiletí, kdy je (a bude) poměrně vysoká? Celé kouzlo s inflací má jednoduchý lidový název: tisk peněz.
Například stát se rozhodne, že chce zvýšit inflaci. Může k tomu mít řadu důvodů. Například důvodem může být značně rostoucí veřejný dluh, který je potřeba nechat požrat inflací, tedy přerozdělením peněz od lidí ke státu. Nebo ekonomika vykazuje příliš malý hospodářský růst, což není moc dobrou výkladní skříní pro vládu. Vláda se tak může rozhodnout vytvořit mezi lidmi falešný pocit, že vzniká nové reálné bohatství, což lze nejsnáze docílit skrze natlačení velkého množství peněz do oběhu. Lidé pak budou mít (chvíli) pocit, že je k dispozici dostatek reálného kapitálu, že je dost peněz na investice i na útraty. Nebude to sice pravda, reálného kapitálu bude v zemi stále stejné množství, zvětší se jen množství peněz, ale lidé budou mít po určitou dobu dobrý pocit.
Když se tedy z jednoho z těchto důvodů stát rozhodne zvýšit inflaci, může centrální banka zcela jednoduše nové peníze „natisknout“. Tyto natištěné peníze pak centrální banka poskytne komerčním bankám. Najednou se ukazuje, jak existence centrální banky není žádnou protiváhou k existenci komerčních bank, je často vnímána. Naopak. Podobně jako mezi velkými korporacemi a vládou je symbióza, je symbióza i mezi komerčními bankami a centrální bankou – ostatně banky přeci jsou korporace a centrální banka je stát.
Stát se ani nesnaží předstírat, že by snad jeho cílem mělo být něco jiného než vyšší inflace – v době zhruba mezi lety 2010 až 2020 se zcela otevřeně hovořilo o tom, že centrální banky se tak snaží bojovat proti „příliš nízké inflaci“. Nízká inflace tak byla prezentována jako něco závadného. Dalším cílem, který také stát zcela otevřeně přiznává, je poskytnout záchranu bankám, které by bez tohoto přísunu špatných peněz měly problém vyplácet vklady, natož poskytovat nové úvěry.
Nejnovější technika centrální banky se nazývá kvantitativní uvolňování. Toto kvantitativní uvolňování navíc jako další vedlejší efekt zvyšuje ceny cenných papírů relativně vůči cenám jiných aktiv, protože centrální banka po těchto aktivech vytváří umělou poptávku. A hádejte, komu umělé zvyšování cen cenných papírů přihrnuje bezpracně bohatství? Samozřejmě velkým korporacím, které jsou největšími vlastníky těchto cenných papírů. Opět tak nejde o nic jiného než o sofistikovanou formu přerozdělení bohatství od malých k velkým korporacím a ke státu – tentokrát dokonce hned dvěma způsoby současně: Skrze vyšší inflaci a skrze nárůst cen cenných papírů.
Tak proč Šichtařová nekandiduje a neukáže všem, jak se to dělá? Proč jen žvaní a píše články a knihy pro masovou konzumaci ovcí? Je vtipné, když Fialu opravuje někdo, kdo rozumí ekonomice úplně stejně jako Fiala sám. A zase je tu ten známý efekt – Fiala to zvoral, ale Šichtařová se kromě žvástů na nic nezmohla, proto nic nezkazila. A jednoduché líbivé žvanění jí jde. Takže dokud nebude kandidovat a neukáže, že je stejná jako Fiala, Klasou, Kalousek, Havel, Nečas a celá ta další „zaručeně pravicová“ parta, tak za ní stádo ochotně půjde.
cc
Naopak, vytvořit prosperující ekonomiku je jednoduché a zvládne to každý blbec. Za to, že už všude není jen prosperita může to, že jsou všude pořád komunisté. Stačí zrušit stát a vůbec nezasahovat. Bez státu by neexistovala inflace ani chudoba. Lidé by museli pracovat a měli by se dobře. Jenomže komunisté vymysleli stát, aby okrádali lidi o jejich výdělky pomocí daní a inflace. Je potřeba, aby každý dělal vše sám za sebe. Jen tak nebude existovat korupce a může být zaručen prosperita. Je potřeba aby banky byly soukromé a neregulované. Ta nejlepší ovládne trh a bude jej řídit spravedlivě. Státní zásahy jsou vždy jen na škodu, ať jsou jakékoliv.
cc
Možná by to chtlo méně kádrovat (a ještě blbě), a více diskutovat a tom co je v článku.
Pokud jde o Markétu Šichtařovou, tak v politice se zapojuje. Bývalá hlavní ekonomka z Voklsbank CZ odešla a založila vlastní analytickou a konzultační společnost Next Finance, kterou využívají jak banky, tak firmy a soukromé osoby. A že ji firma šlape asi dokazuje, že neradí špatně. V letech 2006 a 2007 byla součástí týmu ekonomických poradců ministra financí České republiky Vlastimila Tlustého. Ve volbách jak do PS tak do senátu kandidovala a kandidovat znovu bude.
Tolik k opravě tvého mylného kádrování.
A nyní k obsahu článku. Šichtařová správně poukazuje na novou fintu politiků, kdy se nebrání inflaci a naopak ji podporují, protože pak musí lidé za stejný objem zboží víc utratit (a víc zdanit), a naoko tím roste objem ekonomiky. Ale jen naoko, jsou to jen prázdná čísla, objem zboží nestoupá, stoupá jen cena. Ale politici se mohou chvástat že pod jejich vedením ekonomika vykazuje růst (jen prázdné cifry), byť bez reálného přínosu pro skutečnou ekonomiku. A pro občanskou společnost je to dokonce škodlivé.
Ethanol
„Pokud jde o Markétu Šichtařovou, tak v politice se zapojuje.“ – – – Tak jak to, že už nemáme tu prosperující ekonomiku? Jak to, že neporazila Fialu? To nebylo zapojování, měla nenápadné koryto a nic se díky ní nezlepšilo.
„A že ji firma šlape asi dokazuje, že neradí špatně.“
Víte kolik prosperuje analytických firem, které radí blbosti nebo vydávají takové analýzy, jaké si někdo objedná bez ohledu na skutečnost? Analytická firma potřebuje bezpáteřní lidi, nikoliv inteligenci.
„V letech 2006 a 2007 byla součástí týmu ekonomických poradců ministra financí České republiky Vlastimila Tlustého.“ – No, tím by se moc chlubit neměla. A opět byla jen na málo viditelném místě, kdy většina normálních lidí neviděli, co zvorala.
cc
1 – Jeden jedinný člověk zapojený v politice, tak aby měl zásadní vliv na vývoj ekonomiky, by musel být minimálně diktátor, nebo spíš král.
2 – Aby jakákoli firma šlapala, musí ji jiní platit. Next Finance ale není úřad nebo neziskovka, že by dostávala pravidelné prachy od státu z našich povinných daní. Nikdo by jim za blbosti dobrovolně naplatil (nebo ty jo?).
3 – I kdyby byla v týmu jakéhokoli ministra, vždy se najdou lidé kteří to uvidí jedni bíle a druzí černě. Takže tvůj argument je o ničem. A ta tvoje glosa o zvorání je jen obyčejné nízké plivnutí co nestojí za komentář.
1- To ale neprokazuje, že udělala něco lepšího než ti, ostatní. Prostě byla součástí toho systému, který nefungoval a nic s tím neudělala. Takže nevím, proč ji považovat za něco lepšího než ty ostatní.
2 – U analytické firmy je potřeba, aby lidé věřili analýzám. Pokud dokáže produkovat přesvědčivé blbosti, budou za to platit. Mnoho lidí ani nechce pravdivou analýzu, ale analýzu, která potvrzuje to, co se mu zrovna hodí. Neplatí tedy za analýzu, ale za to, aby někoho o něčem přesvědčili. A to, že lidé platí často i za blbosti, které nepotřebují, je vidět všude. Takže existuje více než jeden zdroj jak vydělávat na tom, že produkujete blbosti.
3 – pokud se najdou vždy lidé, co to uvidí černě a co bíle, proč tedy vy čekáte, že všichni to uvidí bíle, a kdo ne, tak je špatný? A znamená to, že žádná vláda nikdy není dobrá ani špatná, protože se vždy najde člověk, co to může vidět opačně?
cc
Alespoň jsem se posunuli od tvého původního „proč nejde do politiky“ k současnému „dělá to v politice dobře nebo blbě“. I to je pokrok. A dál se nedostaneme.
Popravdě, vůbec nevím co odpovědět někomu kdo je přesvědčen, že nějaká společnost která pro banky a investory připravuje podklady pro jejich investování, může dlouhodobě prosperovat i když radí blbosti.
A jestli je vláda dobrá ani špatná, o tom snad rozhodují (nebo by alespoň měly) volby. Jak to vidíme my lidé, je věc jiná, a samozřejmě různá.
Alespoň jsem se posunuli od tvého původního „proč nejde do politiky“ k současnému „dělá to v politice dobře nebo blbě“
– Trvám na tom, že nekandidovala na žádnou pozici, kde by něco mohla změnit. O tom, že se nezapojuje vůbec jsem nespal. Nekandidovala tak, aby se mohla postavit těm, co kritizuje. Jestli si může zaškrtnout členství ve straně nebo někde někomu radila je mi upřímně jedno, hlavně když to stejně nikam nevedlo.
A jestli je vláda dobrá ani špatná, o tom snad rozhodují (nebo by alespoň měly) volby.
– A to podle vás znamená, že lidé nesmí nesouhlasit? Že mají jen hodit lístek a pak do dalších voleb být zticha?
cc
Diskuse typu zelená / zelenkavá nikam nevede.
Pěkný den přeji.
„Diskuse typu zelená / zelenkavá nikam nevede.“
Tak proč jste s ní začínal? Nejdřív si špatně domyslíte co jsem psal, a když vás opravím, tak mi vyčítáte to, že si hraju se slovíčky.
cc
Šmarjápanno, já přece nikomu nic nevyčítám, tak na co ta vztahovačnost.
Vyjasnili jsme si názory, a dál se už neposuneme, takže půjdeme si po lepší práci.
Hotovo tečka, a ještě jednou přeji hezký den.
autorka by měla dostat medaili George Sorose
Ethanol
“ takže půjdeme si po lepší práci“
A kdo vás tu drží? Já ne. To už je asi váš třetí příspěvek v této diskusi, kde naznačujete, že odejdete. Ale pořád píšete dál. Já vás opravdu nezastřelím, pokud si půjdete po své práci. Tímto vám k tomu dávám výslovné povolení. Ale bacha, pokud nebudete mít poslední slovo, možná vám to strhnou ze mzdy.
Pokud má desetimiliónová republika milión úředníků na teplým fleku,z toho půlku na státním,tak se nesmí nikdo divit,že vzniká razítko pro razítko.Sen byrokratů.Jedna půlka vymyslí lejstro,ta druhá ho bude podepisovat a tak vznikne prosperita.Ekonomické perpetuum mobile.
Ethanol
Dobře argumentujete, nicméně s myšlenkově zaseknutým magorem jako gramofonová deska „cc“ se nedá komunikovat, je opravdu obtížný jako moucha CC!
Hezký den!