2.8.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Nevzniká nám za humny regionální velmoc?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Když loni na podzim vyhlásil Sergej Naryškin, ředitel ruské zahraniční zpravodajské služby, že se Polsko chystá k anexi území na západní Ukrajině, zavládlo veliké pohoršení. Taková drzá lež! Neuvěřitelné! Že by snad Polsko mělo, jak tvrdí ten zpropadený Rus, zájem si přisvojit oblasti (kraje) Lvov  Ternopol, Ivano-Frankovsk, Volyň a Rovne? Vyloučeno. Zpráva byla proto všemi oficiálními médii Evropy kategoricky odmítnuta jako ruská dezinformace, která má za cíl pošpinit nezištnou polskou pomoc bojující Ukrajině.

Nicméně na každém šprochu, bývá obvykle pravdy trochu, jak říká staré české přísloví. A jeden takový náznak, že se tu, mezi Polskem a Ukrajinou něco chystá, se objevil před pár dny. Ve dnech 17. a 18. července navštívila ukrajinská města Lvov a Luck státní tajemnice polského ministerstva pro rozvoj a regionální politiku Jadwiga Emilewicz. Přijela, aby zahájila práci tak zvané Rekonstrukční služby Ukrajiny (Serwis Odbudowy Ukrainy). Součástí její mise bylo mimo jiné i projednání plánu lepšího propojení (některé zdroje mluví přímo o integraci) Západní Ukrajiny a Polska.

Projekt onoho lepšího propojení má být z 90 % financován z polského rozpočtu a bude součástí grantu, nazvaného moc hezky a výstižně – “posílení polského ekonomického zastoupení v západních regionech Ukrajiny”…  A vy už asi tušíte, kde se má toto polské posílení realizovat. Ano, správně. V oblastech Lvov, Ivano-Frankovsk, Ternopol, Volyn a Rovno.  A k nim navíc také v regionech Chmelnický, Vinica a Žitomir. Tedy v podstatě na těch částech Ukrajiny, kde se až do roku 1772 rozkládal někdejší polsko-litevský společný stát.

Bývalé polské provincie mají s mateřskou zemí propojit dvě nové silnice Krakovec-Lvov a Rava-Ruska-Lvov, a s nimi i nová železniční trať Varšava-Lvov. Na ní se už horečně pracuje. Půjde o trať evropského rozchodu (Ukrajina používá ruský, širší rozchod kolejnic) která umožní pohodlnou, bezpřekládkovou dopravu zboží z Polska na Ukrajinu. Prozatím do Lvova.  Podle polských zdrojů by měla být připravena k provozu do konce roku 2023. Poté má být postupně prodlužována, až do Kyjeva.

Nezůstává však jen u dopravy.  Polská vláda se sice potichu, ale zato dost usilovně, snaží také o průmyslovou a všeobecně podnikatelskou expanzi do (kdysi) odtržených provincií. Na cestě polským parlamentem je v současné době zákon, podle kterého budou mít polské podniky, které plánují investovat na Ukrajině nebo obchodovat s Ukrajinou, nárok na “průkopnickou formu pojištění vývozních úvěrů”. K tomu existuje zatím neformální dohoda mezi vládami Ukrajiny a Polska, že s polskou společností působící na Ukrajině se zachází stejně, jako s ukrajinskou společností.  V blízké budoucnosti má být na toto téma vypracována i dohoda oficiální.

Ano, to všechno může být skutečně nezištnou pomocí bojující zemi. Chvályhodnou podporou trpících regionů, se kterými Poláky spojuje nostalgická vzpomínka na dávnou, společnou cestu historií. Ale taky to může být něco jiného. Odložme fráze a podívejme se pravdě do očí. Ukrajina nevyhrává. S pomocí celého Západu krvácí a bezúspěšně přešlapuje na hranicích odtržených a Ruskem obsazených částí. A s každým novým, Rusy odraženým útokem, se jí vize vítězství, nebo alespoň důstojné remízy vzdaluje. Na obzoru se rýsuje perspektiva jednání o příměří. S četnými a velmi bolestnými kompromisy.

Podívejme se teď na poválečnou situaci z pohledu obyvatele západu Ukrajiny. Válka sice skončila, ale všude zmar, bída a nevábná perspektiva. Západ se do nějaké pomoci Ukrajině dvakrát nehrne. Ba právě naopak, pronáší cosi o dluzích a o placení. EU, která kdysi slibovala členství, se k chudé zemi otáčí zády. Že už přispěli dost a sami mají málo. Ale … byla by tu jedna možnost. Jak být rázem v EU, dokonce v NATO.  Jak mít zase v obchodech zboží a v ruce slušnou měnu. Stačilo by jedno referendum. Takové, jak o něm letos na jaře mluvil zase ten zpropadený Rus. Naryškin. Když naznačoval cosi o Polskem připravovaném referendum o připojení území západní Ukrajiny k Polsku.

Ale, co by na takové, plíživé obnovení Velkopolska, řekl Západ? To byste asi nečekali. Ten nejdůležitější, páníček z Washingtonu, se ke spojení Ukrajiny a Polska staví velice pozitivně! V nedávném článku Foreignpolicy spekuluje o výhodách Polsko – Ukrajinské konfederace. Samozřejmě, ze své, americké pozice.  Že by se tak NATO dostalo bez boje přímo na ruskou hranici. A poslouchejte dál – „Polsko-ukrajinská unie by se stala druhou největší zemí v EU a pravděpodobně její největší vojenskou silou, což by poskytlo více než dostatečnou protiváhu francouzsko-německému tandemu – něco, co EU po Brexitu bolestně chybí.” Předpokladem těchto úvah je ovšem hypotetické (a zjevně nereálné) spojení celé Ukrajiny a Polska.

Nicméně i při spojení pouze západních provincií Ukrajiny s Polskem by vznikla vojenská a časem i hospodářská velmoc. S možností bouchnout si do stolu, přinejmenším v rámci EU. V této souvislosti je zajímavé, jak smýšlí zámořští šéfové o Evropě, EU, jejich elitách a vedoucích státech. Citujme opět z článku Foreignpolicy – „..budoucnost Ukrajiny je příliš důležitá na to, aby byla ponechána v rukou Bruselu, Paříže a Berlína. Pokud by Varšava a Kyjev byly ochotny vystoupit a vyřešit východoevropský problém jednou provždy, americká administrativa by musela krýt záda Polsku a Ukrajině.”

Skoro to vypadá, jakoby nám tu, v tichosti a za humny, nějaké to Velkopolsko opravdu vznikalo.  Co by to pro nás mohlo znamenat? Za posledních tisíc let sousedství nemáme s Poláky jen samé dobré zkušenosti… Jako ostatně s každým s velkých států Evropy. Nicméně, s Velko – Polákem za zády by pro nás bylo mnohem jednodušší a bezpečnější ukázat fakáč na Brusel. V tom se náš severní soused nikdy nežinýroval. Bylo by snazší se nějak elegantně vyzout z Green dealu, kterému Polsko rozhodně nefandí. A také by se tu, s polskou hegemonií střední Evropy, prudce snížil tlak na zavádění všelijakých těch moderních šíleností, jako gender do škol, nad-práva teplých, či klanění se připrchlému muslimovi. Tak uvidíme.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)