31.1.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Nákup F 35 v souvislostech

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Tak jsme se včera konečně zařadili do první ligy NATO. Říkala to naše paní ministryně obrany, Jana Černochová, když si s americkým velvyslancem v ČR, Bijanem Sabetem, oficiálně plácli na objednávku 24 strojů F – 35 pro naši armádu. Vládní média se od té doby tetelí radostí, že s novou technikou se už zlého Rusa nemusíme bát. Že ho naší novou výzbrojí věrohodně odstrašíme. Jenže na něco docela podstatného přitom zapomínají.

Sofistikované meče a halapartny světové třídy jsou samozřejmě pro vítězství v případné válce velice důležité. Ale přinejmenším stejnou váhu má také to, kdo by s nimi měl v tom boji mávat. Nejde jen o sílu a připravenost bojovníků, ale také o jejich motivaci. Aby do toho vůbec šli. Aby chtěli jít. Zkrátka aby se našel dostatek lidí, ochotných ve jménu své společnosti a jejich hodnot přinášet oběti. A tady se nám začíná rýsovat jakýsi problém.

Podívejme se kolem.  Celou Evropou se jako požár šíří Farmagedon. Tímto slovem nazval Mail Online protestní hnutí farmářů, kteří vyrazili, i se svými zemědělskými stroji, k blokádám velkých západních měst, hranic, úřadů a hypermarketů. Přidávají se autodopravci, železničáři a další obory. Tak třeba polští zemědělci a dopravci blokují už po několik měsíců hranice s Ukrajinou. Před čtrnácti dny zatarasilo více než 5000 traktorů hlavní město Německa, Berlín. Přibrali k tomu i některá další německá města a vybrané hraniční přechody. Prakticky současně s tím zabarikádovali rumunští farmáři ulice a silnice v Bukurešti. A právě v těchto chvílích je zhruba 1 500 traktory, umístěnými na uzlových bodech města, paralyzována Paříž. Protestující farmáři tuto akci pojali přímo vojensky a nazvali ji “Operace obléhání Paříže”.

Nenechte se mýlit komentáři našich médií. Že jde jen o jakési stávky za vyšší dotace a za snížení daní na „zelenou” naftu. Kdepak. Tohle je vzpoura. Politická vzpoura. Stačí se podívat na hesla na zemědělských strojích a vyslechnout si očité svědky. Například na jednom z vozů, blokujících dopravu v Berlíně, bylo napsáno: “Zákony a pravidla beze smyslu, nejprve zemřou zemědělci, pak celá země”. Na jiném: „Nenecháme si již diktovat, kdy smíme na své půdě sít a sklízet”. Anebo: „Evropský úhor vám potraviny nedá”. Deník Experss uvádí už zcela otevřeně, že francouzští farmáři protestují proti nesmyslným ekologickým předpisům a že po Paříži strhávají vlajky EU, kdekoli na ně narazí. A lidé? Občané postižených států? Drží jim palce! I ta nejliberálnější západní média znechuceně přiznávají, že lidé farmářům fandí, policajti jim salutují a hasiči houkají na pozdrav…

Ale dosti o farmářích, pojďme na vyšší level. Jistě si ještě vzpomínáte, jak vybuchl plynovod Nord stream a mnozí z vás také tak nějak tuší, kdo v tom měl prsty. No nic, stalo se. Evropa byla holt násilně oddělena od ruských surovin. A tak začala kupovat americký LNG. Sice mnohem dražší, ale aspoň že byl k dispozici. A teď, ejhle, krátce po úplném (a bolestivém) přeorientování toků energetických surovin do Evropy, dostal Biden jakýsi ekologický záchvat. Zarazil stavby nových a rozšiřování kapacity stávajících terminálů na stáčení amerického LNG do lodí. K tomu nařídil ministerstvu energetiky, aby zastavilo posuzování žádostí o přepravu LNG do zahraničí. Že prý klima… V lidové hantýrce, nehodné vysokých, diplomatických kruhů, se takovým akcím říká „kudla do zad”.

Ano, tohle je jen malá ukázka problémů současné, totálně rozvrácené Evropy.  Taková ta pověstná špička ledovce. Jistě byste byli schopni snést tisíce dalších, možná i výstižnějších příkladů nesmyslné, lidem nepřátelské a obecně škůdcovské politiky současné EU a jejích tuzemských pohůnků. Ale pro pochopení základní otázky to stačí.

Jak zní ta otázka? Takto: opravdu si myslíte, že by někdo šel dobrovolně riskovat, nebo nedejbůh něco obětovat za tak zvanou „liberální demokracii? Například za veselý Gay pride do každé vesnice, za povinnost upíchnout transku do vedení každé větší firmy, za genderový výzkum dalších pohlaví, ať to dotáhnem na stovku, za možnost bezplatné kastrace pro vašeho synka či vnuka, až ho neziskovka přemluví, že vždycky chtěl být dívkou, za možnost omluvně pokleknout před černochem, za další muslimské mladíky, tolik obohacující naše ženy, za ještě přísnější regulaci toho, čím (zatím) smíme doma svítit a topit, za odevzdání našich aut, výměnou za sdílená kola, za povinný přechod k dobrovolnému veganství a za odevzdání i těch nejposlednějších kompetencí do Bruselu… Neboť přesně tak zní „nabídka” současného režimu.

No a teď se, pro srovnání, podívejme naproti. K zemím, vůči nimž se vymezujeme. Třeba do Ruska a států BRICS. O politické svobodě evropského typu by si tamější obyvatelé mohli nechat zdát. Ale na druhé straně, tamější režim se nijak zvlášť nemontuje do jejich soukromých životů. Neirituje je nesmyslnými zákazy, typu ukončení prodeje aut se spalovacími motory anebo chystaným zákazem topit doma plynem. Neuráží jejich zdravý rozum a cit pro přirozeno. Třeba tvrzením, že je normální, aby dva chlapi spolu měli děťátko, nebo že solární panely, bude-li jich dostatek, utáhnou provoz slévárny.

Tamější modus vivendi mezi státem a jeho občany připomíná doby tuzemského pozdního socialismu. A v takovém „dealu” se rozumně žít dá. Heslem je: nemluvte nám do politiky a my se vám zase nebudeme s…, eh, tedy vměšovat do vašich soukromých životů. Zařiďte si to doma, jak chcete, nebo jak jste schopni. Vlády tam razí klasickou „populistickou” politiku. Tedy prosazují hodnoty, které vyznává drtivá většina obyvatelstva. A menšiny? Inu, ty se musí přizpůsobit. Což má v případě krize ten dopad, že obyvatelstvo stojí hromadně za svou vládou a za svou zemí. Pár marginálních kverulantů to nemůže ovlivnit.

Ale zpět k naší milé Evropě. Takže letadla mít budeme. Tanky a obrněné transportéry taky. Dokonce možná i uniformy pro těhotné vojačky (jak to Uršula zavedla v Bundewehru), budou… Nicméně, na politickou situaci, ve které se tu nacházíme, převelice sedí jedna dva tisíce let stará moudrost  z Bible? Marek 3, 24: „Je-li království vnitřně rozděleno, nemůže obstát”.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (31 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)