Nadměrný zisk bank v době války
MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ
A vůbec se to netváří ani jako sektorová daň, ani daň z nadměrných zisků, ani „válečná“ daň, o které se v poslední době začalo mluvit.
Až na to, že tohle všechno dohromady to ve skutečnosti je.
Uvědomme si, že je úplně jedno, do jakého kabátu sektorovou daň oblékneme. Je jedno, jestli řekneme, že X procent ze zisku musí banka odvést státu a jmenuje se to windmill tax, nebo stejné X pojmenujeme jako válečná daň, anebo řekneme, že opět stejné X musí banka proinvestovat na nájemním bydlení. Ve všech případech se jedná o svévolnou konfiskaci zisku na základě svévolně definovaných kritérií, které se příště mohou obrátit proti komukoliv z nás. Proti podnikatelům. Proti živnostníkům. Proti majitelům bytů. Proti mně. Proti vám.
Podívejte, veřejnost nemá banky ráda, jsou pro ni symbolem „bohatých chamtivých kapitalistů“. Stejně tak veřejnost nemá ráda, když někdo má vysoký zisk. Zisk je opět symbolem chamtivosti, o zisk by se měli podle názoru mnoha lidí ti, kdo zisku dosahují, rozdělit s chudými. Každý, kdo dosahuje zisku, by měl být podle mínění značné části lidí dobrovolně takovým Robin Hoodem. A politici si tohle nastavení veřejnosti velmi dobře uvědomují. A tak jej zneužívají a využívají. Dají to dohromady – použijí spojení „nadměrný zisk bank v době války“ – a je z toho dokonalý koktejl cílící perfektně na emoce. Co slovo, to zásah do emocí. Nadměrný. Zisk. Banky. Válka. Zásah, zásah, zásah, zásah. A lidé už nad tím nepřemýšlí a tleskají, protože se jim to emocionálně líbí, ale neuvědomují si, že tím dávají do běhu strašně nebezpečnou hru!
V 50. letech byli symbolem chamtivců kulaci, později „američtí imperialisté“, dneska banky, brzy třeba podnikatelé. Je jedno, kam ideolog upře svůj zrak. Vždy jedná podle stejného mustru: vzít lidem radost ze života, vzbudit v nich pocit viny, vytvořit oběť, na ni směřovat veřejnou zlobu. Vždy stejné schéma. Je prověřené, funguje. A je nutné uvědomit si, že příště se může znelíbit kdokoliv z nás na základě jakéhokoliv svévolně zvoleného kritéria. Kdokoliv se může stát hromosvodem, na který bude směřována uměle vyrobená zloba, která má kořeny ve všeobecném zdražování nebo chudobě nebo nedostatkovém zboží. Vláda nemůže roztrubovat, že za zdražováním stojí tisk peněz státem, za chudobou stojí státem vyvolaná a tolerovaná inflace a za nedostatkovým zbožím stojí státem nařízené uzavírky podniků. A tak si vyrobí viníka. Neoblíbené banky se přímo nabízejí.
Jenomže právo je jen jedno. Právo nelze ohýbat podle toho, koho veřejnost nemá ráda. Ostatně ono se to ani nevyplácí. Kdybychom šli do důsledků, měli bychom dokonce říci, že šťastný ten stát, který má před blížící se recesí silné banky. Pak se nemusí bát opakování roku 2008, kdy v zahraničí banky padaly. My tehdy měli banky silné a přestáli jsme to a čeští vkladatelé se nemuseli o vklady bát. To bylo při dané situaci skvělé. A poučil se z toho stát? Co dělá stát, když už víme, že Evropa směřuje do další recese? Dbá na to, abychom dál měli silné banky? Abychom přibrzdili před zatáčkou? Ne! Stát našel obětního beránka a snaží se na banky uvalit speciální daň, které občas říká válečná, občas sektorová, občas daň z nadměrných zisků a občas povinnost investovat do výstavby.
Možná máte pocit, že veřejné mínění je nastavené tak jednoznačně, že politikům ani „nedává jinou šanci“ než vyslyšet volání po sektorové dani ať už s jakýmkoliv názvem. Ale není tomu tak. Stejný problém totiž neřešíme jen my, řeší ho třeba i němečtí liberálové z FDP ve vládě kancléře Olafa Scholze. Jejich vládní souputníci SPD a zelení se shodují, že chtějí zavést takzvanou daň z nadměrného zisku. Jenomže post ministra financí obsadil Christian Lindner z FDP. Právě na něm tedy je, zda dá této dani zelenou. Mohl by. Veřejné mínění tomu nahrává. Veřejnoprávní stanice ARD si totiž nechala udělat průzkum veřejného mínění, z něhož vyplývá, že pro daň z nadměrných zisků jsou tři čtvrtiny Němců, ale současně také 60 procent voličů FDP. Mohl by tedy získat podporu i u vlastních voličů, kdyby tuto daň odmávnul. Ale rozhodnul se minimálně prozatím jinak. Totiž v souladu s programem i s neohýbatelností práva. Daň z nadměrných zisků odmítá. Pořád je na výběr mezi právem a populismem.
- Staří lidé jako nepohodlný odpad? Kdo bude další na řadě? Nemocní? - 10.10.2024
- Svobodní: 14 kroků obnovy - 10.10.2024
- Nepovedená inkluze: Snaha o začlenění ukrajinských dětí do českých škol - 10.10.2024
pro informaci… video dokumentující vjezd ukrajinské agentky do ruska…. její přítomnost v bydlišti Duginových a výjezd z ruska
https://www.youtube.com/watch?v=lYJsev6NHP8
Za starého mocnářství i za první republiky byl zisk nad dvacet procent zločinem. Tehdy naši předkové uměli definovat i stíhat lichvu. Aneb co naši praprapra rodiče uměli a my jsme zapomněli. To bylo proto, že staré mocnářství ani první republika nebyly liberálními státy. V liberalismu zůstala jediná hodnota a tou jsou peníze a peníze v liberalizmu představují svobodu. “Nadměrné” zisky nejen bank “osvobozují” menšinu a většinu uvrhávají do do bídy, nesvobody a minimálně poddanství.
liberalismus vymysleli bankéři… steině jako americký FED..
To si takhle šijete boty, máte zisk 19% a jste ctihodný občan. Jednou koupíte kůži trošku levněji a hned je z vás zločinec…
Co lidi ze závisti vymyslej a obdivujou, to zůstává rozum stát.
P.S. Stejně si myslím, že kecáte. Mohl byste mi dát odkaz na ten absurdní prvorepublikový zákon o 20 % zisku?
Tak znovu. Za starého mocnářství i za první republiky byl zisk nad dvacet procent trestným činem. Tehdy uměli definovat i stíhat lichvu. Aneb co naši pra-pra-pra-rodiče uměli a my jsme zapomněli. Rakousko-Uhersko ani první republika nebyly liberálními státy a proto bylo možné stíhat a odsuzovat to, čím se liberalizmus pyšní a co si nedá vzít – nadměrné zisky. Před lety si Martin Shkreli zdražil lék proti AIDS o 5000% ( https://www.lidovky.cz/svet/proc-je-nejnenavidenejsi-muz-usa-nejnenavidenejsi-muz-usa.A170805_133819_lide_pkv ) a snad se za to dostal před soud. Zdražení energií má tytéž charakteristiky. Vítězství liberalizmu. Liberalizmus jako první zvítězil nad morálními zábranami. Jedinou a konečnou hodnotou liberalizmu jsou peníze, které znamenají svobodu. Nadměrné zisky energetických firem umožní svobodu mizivému množství jedinců zatímco naprostou většinu společnosti uvrhne do otrocké závislosti na státu. Tak vypadá ztráta svobody ve jménu svobody. Liberalizmem k nevolnictví. Na první pohled to vypadá paradoxně, ale jde pouze o dotažení liberálních myšlenek do konce. Do hořkého konce.
“Tak vypadá ztráta svobody ve jménu svobody. Liberalizmem k nevolnictví. Na první pohled to vypadá paradoxně”
To vypadá paradoxně, protože máte špatně definici svobody. Svoboda není mít se dobře. Bezrozporná svoboda je odvozena z principu neagrese https://cs.wikipedia.org/wiki/Princip_neagrese
Nevím čím to je, ale víc jak hodinu se můj původní příspěvek nezobrazoval. Takže se omlouvám za zdvojení, stěžovat si můžu asi na lampárně.
Mno, ve 3 hodiny ráno asi admin u serveru chrápal, to je normální
Milá zlatá, dneska nám, pochopitelně vinou zkorumpovaných politiků, bankovní sektor vládne! A toho je třeba se zbavit.
A proč nám vládne? Protože nás stát nutí používat bankami vytištěné peníze. Stačí, aby stát zrušil toto omezení.
Kdo má rozum atˇ nevěří bankám a vládě.Oni jsou schopni během vteřiny udělat z každého jedince žebráka,tak jak to předvedl komunista Trudeau v Kanadě.Lusknutím prstu zablokovali účty všem řidičům konvoje svobody,ale i těm kteří je podpořili.Za mě: v bance nechat jen minimální zůstatek na obsluhu účtu jinak vše vybrat a nenechat v bance ani jedinou zbytečnou korunu.
Navrhuji, aby politici před vstupe do vlády, Senátu a PS absolvovali povinně test na drogy.
Zjevně závislý Bartoš se klidně stane ministrem vlády a vymýšlí kraviny, které by normálního člověka nenapadly. Tohle je to pravé bezpečnostní riziko, Koudelko !!! Zfetovaný politik může v některých případech způsobit nevratné škody. Co si na takové fetce pak BIS vezme?
Ať žije populismus!!! A už konečně tu zazobanou Šichtařovou kopněte do prdele!!! Love přehazuje pozlacenejma vidlema ale my nemáme na léky!!
Populismus je když stát a politici omylem něco udělají pro lidi.
Cokoliv jinýho je v pořádku, hlavně když stát a politici něco dělají pro zasraný zazobance a ojebávají nemocný, starý a děti!!!
a budoucnost?
https://www.csfd.cz/film/872-zardoz/prehled/
Když těm bankám sebereme část zisku nad určitou hranicí, ztratí motivaci tuto část zisku vytvářet a vytvářet ji nebudou. Nařídit jim aby vytvářeli zisk se nedá, ten vzniká díky touze po bohatství. A pak už nebude co rozdávat. A tím socialistická pohádka skončí.
stále platíme věřitelům astronomické úroky za obsluhu státního dluhu. přitom devizové rezervy máme. škody velkého rozsahu nadále narůstají. a to se vyplatí. nastal čas, aby dlužníci začali splácet svoje dluhy, nikoli za státem regulovaný úrok. ta rozkrádací probruselská mafie musí končit, fialovej hnus… v dluhové a inflační únii jsou centrální banky výko(n)ný orgán organizovaného klepto pluto totalitního korporátu, jehož součástí je i šichtařová s.r.o., alias modré straky. a rády by zase zavzpomínaly (Za Klause bylo nejlíp, Piráti jsou revoluční mládež , míní Jan Zahradil) na zlaté kmotrovské časy. tihle „ekonomové“ (příčina a následek, dnešního ekonomického marastu) tuto kauzu jen “chytře” využívají, či spíše zneužívají.
defraudační bruselskej vražednej zkorumpovanej dluhovej systém je třeba odstranit. nemá na údržbu, přesto stále buduje a ničí. údržba totiž negeneruje takový vývar. čo bolo, to budě, těrazky máme hen ty bruselské hodnoty, kryté dluhem na věčné časy, zpátky ni krok.. vláda a parlament musí odstoupit a podstoupit nařízené psychiatrické léčení patologického zadlužování, stejně jako to podstupují chorobní patologičtí hráči, narkomani a devianti. konat by měl neprodleně příslušný místní odbor sociálních věcí společně s policií.
Jak malo lidi vi, ze slavny Robin Hood bohatym bral a chudým mával…..
Michl chce nakoupit „zlatý poklad“. Může pomoci v boji proti recesi, by rád rozšířil zlaté rezervy centrální banky na více než 100 tun. za levno prodat a za draho nakoupit. a to se vyplatí. tošovský už dávno vzal kramle a lihváři si doteď mnou ruce…
http://www.ceskyrozhled.cz/2014/08/jak-cesi-o-zlaty-poklad-prisli-aneb-dekujeme-pane-tosovsky.html
https://www.ceska-jmena.cz/zlatko-tosovsky
http://www.zlatokopove.cz/prodej-zlateho-pokladu-cnb/
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/456742/expremier-tosovsky-sesrotoval-v-usa-ferrari-a-potichu-odesel-do-duchodu.html