21.7.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Kletba se vždycky vrátí k tomu, kdo ji vyřkl a sankce fungují naprosto stejně

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Glenn Diesen, profesor na Universitě v Norsku píše, že vztah mezi Německem a Ruskem působil vždycky mnohým velké problémy. Ta skutečnost, že by se dvě velké mocnosti spolu spřátelily, byla v Británii a ve Spojených státech viděna jako ohrožení. Rusko původně mělo v plánu spolu s Německem vytvořit „velkou Evropu,“ ale postupně, jak se situace vyvíjela a žárlivost jiných států tento vztah mařila, tak se spojilo s Čínou a dnes vyvíjí snahu o vytvoření „velké Euroasie.“

Německo se díky obrovským zdrojům levné energie z Ruska vypracovalo na průmyslového giganta. Stali se významnými exportéry svého zboží a byli tím hlavním pilířem, který držel celou Evropskou unii. Všecko postupovalo úspěšně kupředu, než si žárlivost a závist západních zemí vynutila válku na Ukrajině, která je v současné době používána jako důvod pro zničení všeho, co bylo za celá dlouhá desetiletí vybudováno. Je to známá taktika Západu, zneškodnit svého protivníka, anebo mu zakázat soutěžit, aby mohli sami vyhrát. Rusko si pro ně vedlo příliš dobře.

Dnešní německá ekonomie je úžasný případ sadomasochismu, neboli snahy o sebezničení. Když na začátku 1990. let Moskva podpořila jak mohla spojení obou částí Německa, Bonn a později Berlín se jí ani v nejmenším neodvděčili. Nejen že nedodrželi „Pařížskou chartu pro novou Evropu“ z r. 1990 a zaprodali ji za marné sliby Evropské unie na „svrchovanou rovnoprávnost“ a „nedělitelné zabezpečení.“ Zkoušeli tím vytvořit mocný kontinent, aniž by do něho přibrali jeho největší a nejmocnější část, což je Rusko.

Později Němci podporovali rozšiřování NATO i přesto, že bylo zjevné, že čím dál víc ohrožuje Rusko. Kdoví, co tím zkoušeli docílit. Snad si mysleli, že když budou Rusko neustále ze všech stran ohrožovat, že si na to Rusové zvyknou?

Berlín podporoval ukrajinské povstání proti nově zvolené vládě a volebním podvodům v r. 2004, což bylo nazýváno „Oranžová revoluce.“ Stranil také Majdanu v r. 2014, který na Ukrajině ustanovil paňácovskou vládu, pod diktátem Západu. Tím bylo způsobeno, že dodávky energie přes Ukrajinu se staly nespolehlivé, ale Německo nepřestalo podkopávat svoji vlastní ekonomii tím, že oponovalo všem ruským návrhům na vytvoření spolehlivější trasy pro dodávky energie.

Dvě dohody o ukončení bojů na Ukrajině, zvané Minsk 1 a Minsk 2, kterýchžto jednání se Německo také zúčastnilo, nic nedocílily a ani docílit nemohly, protože dozorčí orgány, což bylo právě Německo a Francie, nedělaly svoji práci. Vůbec jim nevadilo, že Ukrajina nedodržela žádnou z podmínek těchto smluv a nepokoušeli se v nejmenším zařídit nápravu. Takže napřed něco domluvili a pak to stejné zkoušeli zesabotovat.

Ovšem jak se nedávno veřejně přiznal Generální sekretář NATO Jens Stoltenberg, v tom byl záměr, těch dalších pár let bylo potřeba k tomu, aby NATO vycvičilo ukrajinskou armádu pro plánovaný vojenský konflikt s Ruskem. Takže NATO plánovalo válku s Ruskem! Zajímavé!

Když Rusko vtáhlo letos v únoru na Ukrajinu s armádou, Německo to bleskurychle využilo a zarazilo spuštění plynovodu Nordstream 2, čímž opět zesabotovalo samo sebe. Později Němci zabrali pobočku ruské firmy Gazprom na svém území a se vší vervou se přidali k sankcím proti Rusku. Celé dlouhé roky se obávali, že Rusové použijí plyn a ropu jako zbraň proti Evropě a zastaví dodávky a nakonec to udělali sami, Rusové nemuseli ani prstem pohnout.

Němci nejen že zabrali Gazprom Germania, ale také zkonfiskovali (ukradli) tři ruské nákladní lodi pro převoz ztuženého plynu, neboli LNG (Liquefied Natural Gas). Lodi, používané pro tento druh dopravy jsou jiné než běžné lodi. Nádrže jsou vyráběny ze speciálních materiálů, které se netříští kvůli nízkým teplotám a také jsou velmi dobře izolovány, protože tekutý plyn musí být držen při kryogenické teplotě -162°C. Jsou to lodi s hlubokým ponorem, které nemohou přistát v lecjakém přístavu. Na celém světě je jich jen asi 700.

Jakmile Němci převzali Gazprom Germania, Rusové přestali této firmě posílat plyn, což vyústilo ve finanční problémy a firma se ocitla před krachem. Vláda v Berlíně musela vyprodukovat 10 bilionů euro, aby tomu zabránila.

Takže to, co bylo sankcemi docíleno nebylo určitě to, co všichni sankcionáři chtěli. Nemohli přece chtít úplný krach ekonomie a hlad, s nedostatkem naprosto všeho a s neuvěřitelně vysokou inflací. Tak hloupí přece nemohou být! Anebo že by?

Sankce způsobily, že Rusko začalo hledat jiná odbytiště a našli jich nadbytek jak v Asii, tak v Jižní Americe a jinde. Tím pádem Čína, Indie, Brazilie, Irán a mnozí jiní si dnes libují, že dostanou výhodnou energii z Ruska, zatím co Evropa a Amerika utřely nos.

Destabilizace, kterou Amerika postupem času způsobila na příklad v Libyji a Nigerii, spolu se sankcemi proti Venezuele a Iránu je zbavily alternativních zdrojů energie. A tak všecko co mohou dělat je, že kradou ropu v nezákonně okupované Syrii a celý svět k tomu mlčí; nikdo je za to netrestá, neuvaluje na ně sankce, nekřičí do světa po spravedlnosti a svobodě.

Zdravý rozum by navrhl odstranit sankce a pokračovat v obchodním spojení s Ruskem bez ohledu na to, čím se zabývá ve svém volném čase. Válka na Ukrajině je nakonec jen jejich záležitost, kterou si sami musí s Ukrajinou vyřídit. Ovšem zdravý rozum zde zřejmě chybí. A tak němečtí, američtí, evropští a mnozí jiní politikové dál kopou tu jámu hlubší a hlubší, jak z ní hledají cestu ven, až nakonec nebudou moct vůbec vylézt.

Americké pokrytectví

Amerika sice také uvalila sankce na Rusko a president Biden prohlásil, že „Ruská ropa nebude nadále v amerických přístavech přijímána.“ A přitom jejich objednávky ropy z Ruska, včetně některých jiných produktů, tekutého plynu a uhlí zastaveny nebyly, ale naopak, byly podstatně zvýšeny, jak vyjevil Vjačeslav Volodin, mluvčí ruské Státní dumy.

Údaje, získané z amerického Ministerstva energie dokazují, že v únoru koupila Amerika z Ruska 2 325 milionů barelů ropy a o měsíc později, v březnu to byly 4 218 miliony barelů, což je skoro dvojnásobek.

A přitom Amerika nutí Evropu přestat ruský olej a plyn kupovat, na což poslušná Evropa odpovídá snahou snížit prozatím odběr všeho zboží z Ruska o 75% a koncem roku docílit snížení o celých 90%. To je pouze další případ sadomasochismus, další snaha o sebezničení.

Tito lidé nemají mozek, anebo ho nepoužívají, když mohou zcela veřejně tvrdit takové hlouposti. Zatím nemají žádnou náhradu za ruskou ropu, ani za plyn a za mnoho jiného. Tak proč ze sebe dělají návnadu pro divokou zvěř inflace a ekonomické katastrofy, anebo mučedníky za práva všech Ukrajinců? Jsou totálně praštění, anebo tak dobře zaplacení?

Amerika tím sleduje jen jedno, že když se Rusko ocitne bez evropského trhu, pak bude ochotno prodávat do Ameriky za ještě nižší ceny než dosud. Jestli opravdu na něco takového čekají, pak by udělali dobře, kdyby nezadržovali dech – mohli by se udusit, protože toho se nikdy nedočkají.

Evropa se o sebe umí aspoň trochu postarat

Ukázalo se, že Evropská unie odebírá z Ruska stejně jako Amerika, mnohem více ropy než předtím. Pokrytecky využívají toho, že sankce se vztahují na ropu, dováženou přes moře a proto odebírají tu, která je dodávána potrubím. A hrstka dalších evropských zemí (nejmenovaných), si z toho vytvořila pro sebe zlatý důl.

Nejsou to blázni? Napřed sami vymyslí sankce, uvalí je na Rusko a pak hledají cestičky, jak své vlastní sankce obejít. To není moudré jednání. A takoví lidé vedou celou Evropu! Dokonce i vyslanci z OSN nazvali poslední evropské sankce „strategickým omylem.“ Chtějí se Evropané tak moc zavděčit Americe, anebo co jinak je s nimi v nepořádku?

Ropa je dodávána skrze potrubí, nazvané „Družba“ a je rozváděna do České republiky, Německa, Maďarska, Polska a na Slovensko. Jenže dodávky byly neustále snižovány, až letos v dubnu docílily pouhou třetinu bývalého objemu. Všichni to samozřejmě považovali za záměrnou sabotáž ze strany Ruska, ale čas ukázal, že se jedná o něco zcela jiného.

Konec plynu na obzoru?

Asi v půli června se vynořil problém s potrubím Nord Stream 1, které dodává plyn do Německa a tyto dodávky musely být podstatně sníženy, protože Rusové nebyli schopni získat zpět opravené turbíny, které plyn pumpují. To samozřejmě vedlo k okamžitému zvýšení cen plynu o 25%.

Jediná firma, která tyto turbíny opravuje je totiž v Kanadě a Kanada se zachovala podobně jako Litva a zahrála si na světového policajta: kvůli sankcím nechtěli Rusku opravené turbíny poslat zpátky. Není známo, proč výrobce turbín, což je Siemens, má jedinou opravářskou dílnu právě tam. Určitě by bylo snadnější, kdyby si Rusové turbíny opravili sami, za předpokladu, že by měli potřebné náhradní díly.

Siemensova opravářská dílna v Kanadě, která také sleduje do písmene příkazy shora, se neodvažuje opravené turbíny poslat. Ale vyjádřili se, že uvidí, co mohou dělat, aby problém vyřešili. Je to pro ně těžké rozhodnutí, protože se bojí jít proti sankcím a zároveň nechtějí ublížit Německu, které je spřátelená země a jejich spojenec.

Nord Stream 1 má být rovněž vyřazen z provozu na 10 dní, od 11. do 21. července, protože bude prováděna každoroční údržba. A teď se Německo a všichni ostatní bojí, že až bude údržbářská práce skončena, že plynovod nebude 22. července znovu spuštěn. Mají za to, že technická údržba systému je pouhá výmluva a že Rusko už plynovod nespustí. Evropská unie dokonce obvinila Rusko z toho, že plánuje „podvodné kroky“ a že snižovalo dodávky plynu do Evropy z jiného důvodu, než kvůli technickým překážkám. A i když Německo potvrdilo, že zastavení dodávek plynu kvůli opravám plynovodu je oprávněné a že bylo projektováno, málokdo tomu věří.

Vysvětlení je jednoduché, všichni se obávají, že Rusko se zachová přesně tak, jak by se zachovali oni sami.

Do celého problému se zamíchal i německy Ministr ekonomie, Robert Habeck, který žádal kanadskou opravnu, aby turbínu poslali do Německa, pokud by měli problémy s právní stránkou celé záležitosti. Řekl, že „s těžkým srdcem žádal o něco takového.“ Co tím myslel, není známo.

Rusko se vyjádřilo, že bez opravené turbíny si nejsou jisti, jestli budou schopni dodávat plyn tak jako dříve a že dokonce hrozí jeho úplné zastavení.

Zlomyslní Ukrajinci se opět projevili

A zatím ukrajinská vláda dělá nátlak na Kanadu, aby turbínu Rusům nevracela ani přes Německo a dovolávají se sankcí, které by tímto nesmírně utrpěly. Ukrajinské Ministerstvo energie se vyjádřilo, že kdyby Kanada poslala opravenou turbínu zpátky, tak že se odvolají na evropské kolegy, protože něco takového musí být znovu zhodnoceno. Řekli, že „Jestliže země nerespektují rozhodnutí, na kterých se usnesly, ohledně sankcí, jak pak můžeme mluvit o solidaritě?“

Ukrajinský Ministr energie Herman Haluščenko sám urgoval Kanadu, aby turbínu nevracela. Poslal dlouhý dopis kanadskému Ministrovi energie, kde vysvětloval, že když Nord Stream 1 nepojede, pak může být více plynu pumpováno skrze Ukrajinu. A přitom Ukrajinci sami tento plynovod neustále sabotovali a kradli plyn, což byl určitě důvod pro vytvoření Nord Stream 1.

Něco takového šlo tak snadno odvrátit

Problémy na potrubí Nord Stream 1 vznikly v červnu, v kompresní stanici Portovaja, kde vynechaly dvě turbíny kvůli tomu, že Siemens nevykonal včas smluvně podmíněnou údržbu na tomto zařízení. Není známo, co jim v tom zabránilo, jestli sankce, anebo něco jiného, ale v každém případě měli být za nedodržení smlouvy soudně stíháni a finančně postiženi. Zde se jedná o velice vážné selhání, které může záporně ovlivnit hned několik evropských států.

Postupně musely být ještě dvě další kompresní stanice vyřazeny z provozu, což způsobilo ono snížení dodávek plynu do Německa. V současné době je plynovod schopen doručit pouze 40% své původní kapacity.

Nic z toho by ale nebyl problém, kdyby Německo včas odsouhlasilo provoz plynovodu Nord Stream 2, který je již od září minulého roku připraven zahájit svoji činnost. Tento plynovod ještě ke všemu má vyšší kapacitu než ten první, takže by k žádnému nedostatku nedošlo.

Německý kancléř Scholz ale nebyl ochoten provoz druhého plynovodu povolit a vymýšlel si nejrůznější důvody proti takovému rozhodnutí. A to ještě ani nebylo Rusko na Ukrajině! Až pak Rusové na Ukrajinu vtáhli, to už druhý plynovod neměl vůbec žádnou šanci. Polská vláda (jak jinak) a Sorosem podporované neziskovky dokonce volaly po jeho rozmontování!

Kanada sama uvalila od letošního února na Rusko 1100 sankcí, které se vztahují málem na všecko, co v mezinárodním obchodě může existovat. Trudeau a jeho vláda prohlašují, že budou pokračovat v utloukání Moskvy sankcemi až do jejího úplného podrobení. Jako ten osel vůbec nevidí, že sankce Rusku pomohly, kdežto sankcionáře zničily. A ukrajinští emigranti v Kanadě mocně volají po zadržení turbíny a nechtějí ji v žádném případě poslat zpátky do Evropy.

Je příliš mnoho zloby, závisti a nenávisti mezi lidmi. Proto náš svět za moc nestojí.

Co by se stalo, kdyby to všecko nevyšlo

Kdyby Rusko turbínu nedostalo a nemohlo (nebo nechtělo) spustit znovu dodávky plynu do Evropy, to by mělo katastrofální následky, jak píše stránka Zero Hedge. Už tak, německé akcie ztratily od června 11% své hodnoty a německý plynárenský gigant Uniper šel dolů dokonce o 80% a musel žádat o podporu vlády, aby nemusel vyhlásit bankrot.

Wall Street říká, že v případě zrušení dodávek plynu by evropské akcie klesly o 20% a recese by zničila celou ekonomii. Vlna odprodeje na Stoxx 600 by přesáhla 20% a Euro by pak kleslo na 90 centů proti americkému dolaru. Následný nával do bezpečných aktiv by pak snížil výnosnost na německém Bundu na 0%.

A to všecko má teď ruský President Putin ve své moci a je docela možné, že s něčím takovým počítal. Snad tušil, že takto vzniklý nedostatek dožene Evropu ke slušnějšímu chování.

Takže za účelem pomoci evropským byrokratům, kteří nemají v hlavách žádný mozek a chovají se přesně podle toho, co jim nadiktovala nerozumná, nedospělá a urážlivá dívka ze Skandinávie, a za účelem pomoci poblázněným německým zeleným aktivistům, kteří vůbec neví co chtějí, ale nepřestanou, dokud to nedostanou, různí stratégové z Wall Street zkoušeli naplánovat nejlepší postup, jak případné katastrofě zabránit. Ale bohužel, nepřišli s ničím o moc lepším.

Ta podstatná věc je, že Evropa nemá žádnou náhradu za ruský plyn. To si jaksi záhadně nikdo nechce uvědomit. Evropská unie neustále vyhlašuje do světa, že hledá alternativní zdroje, ale ve skutečnosti nic nehledají, protože není co hledat – nic náhradního prostě není. To by si měli do jejich tupých a nechápavých mozků konečně vtlouct a přestat s agitacemi a sankcemi.

Je to naschvál, nebo krutá náhoda, či zásah shora?

Únik plynu donutil norské dolování plynu, které se nachází asi 250 km od pobřeží v Severním moři, zastavit produkci. Když po opravě zkoušeli znovu celý systém nastartovat, objevil se další únik plynu. Takže tato operace je vyřazena z provozu a nikdo neví na jak dlouho.

Norsko je druhý největší dodavatel plynu do Evropy, který dodával asi 25% celkové spotřeby. Nedávno se norské vládě podařilo ukončit stávku zaměstnanců v olejářském a plynovém průmyslu, kteří se dožadovali zvýšení platů, v souladu se vzrůstající inflací. A hned na to přišly problémy s únikem plynu z potrubí.

Možná je to všecko nastaveno k tomu, aby to Evropu donutilo přestat ze sebe dělat primadonu a hrát si na paní Správnou. Měli by zrušit všecky sankce a konečně už – probůh – spustit Nord Stream 2! Jsme snad natolik hloupí, že budeme vědomě sabotovat sami sebe?

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)