25.11.2024
Kategorie: Politika

Když do úřadu posadí dinosaura

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

150 miliard korun za 24 letadel F-35. Velký nákup a velká sláva na konci ledna 2024, kdy ministryně obrany Jana Černochová vzrušením celá podebraná podepsala kontrakt s USA. Nedávno přišla informace, že za 4 miliardy nakoupíme i 14 tanků Leopard. Kdysi dávno, když jsem ještě jel mainstream, jsem viděl film Poslední samuraj s Tomem Cruisem. O hrdém boji mečem proti nové zbrani. Proti kulometu. V té době horká novinka, která to kosila po tuctech a čest bojovníka dala stranou. Když jatka, tak jatka. I teď nám vývoj poskočil kupředu. Ale dinosauři se drží svých katan, a ne a ne při pohledu do hlavně kulometu pochopit, že svět už je jinde.

Jak jsem tak pochopil z cynicky pokračující války na Ukrajině, tak válka se změnila. Už nefrčí těžkotonážní válečná monstra, ale lehoučký válečný dron, rakety a dočišťovací jednotky. Tank je těžkopádný, drahý a ve srovnání s protiútoky novějšími typy zbraní neefektivní. Není druhá světová válka, spíš ta třetí. A ta už se vede jinak, jinými prostředky.

„Odehraje se to, že budeme mít kompletně přezbrojený 73. tankový prapor z původně sovětských strojů T-72 na moderní německé tanky,“ řekla pro ČT Černochová. Tanky Leopard 2A4 jsou podle ní prověřeny aktuálním bojem, včetně bojiště na Ukrajině. „A budeme tak disponovat kompletním tankovým praporem standardu NATO,“ dodala ministryně. Včetně bojiště na Ukrajině. Tam je nejspíš ta chyba, protože nynější nákupy jsou nákupy pro války budoucnosti. A pokud nechceme vyrazit zítra dobývat Donbas, měli bychom myslet právě na budoucnost.

Přičemž vláda Petra Fialy když mluví o tom, jak Českou republiku posouvá dál a dál do šalebné budoucnosti, do omrzení upozorňuje na to, že obnovuje a upevňuje obranu země. Teď co to je? Nakoupí se sice hypermoderní, ale těžkopádné F-35, s kterým si poradí stejně hypermoderní protiletecká obrana. Součástí takové obrany může být i roj válečných dronů. Rychlých, efektivních a levných. Ty drony jsou součástí jiných armád už nyní

Zároveň u toho je nutné poukázat na to, že kontrakt na koupi stíhaček jsme rukou ministryně Černochové podepsali už nyní, první peníze do kapes americké firmy Lockheed Martin odchází již teď, ale letadla budeme mít plně k dispozici až v roce 2035. To je deset let vývoje. A to vývoje ve světě, který co se zbraňového průmyslu týká, metelí vstříc vývoji daleko, daleko efektivněji, než snaha vyřešit rakovinu. Budou za deset let F-35 jen zastaralé škopky, které budou pro smích? Je to velmi pravděpodobné.

Navíc 150 miliard není konečný účet. „Musíme si uvědomit, že tou částkou 150 miliard korun to nekončí, protože nejdražší na jakémkoli letadle je jeho provoz,“ řekl ve vysílání ČT24 prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Pokud by to vláda myslela s obranou jen trochu vážně, investuje do protiletadlové obrany, do raketových systémů, do dronů a hlavně do vývoje (přece takovou raketu Orešnik, kterou teď předvedlo Rusko, neumí vyvinout jen velmoci. Malý, ale šikovný, to by měla být naše politika). „Investice“ do těžkopádných a neuvěřitelně drahých válečných strojů by neměla být politika ČR. Pokud tedy nechceme vést útočnou válku, ale jen upevnit obranu země. A to samozřejmě s mou poznámkou na okraj – když už se lidstvo propracovalo do stavu, kdy zas a znova považujeme mlácení kyjem po hlavě té které oběti za vrchol našeho zpropadeně nepovedeného pokusu o civilizaci a moudrost.

Pokud by to ovšem vláda myslela skutečně, ale skutečně vážně, tak neinvestuje ani do protiletadlové obrany, ani do dronů, ale do kultury, do diplomacie, ale takové investice už přes tři roky umírají v koutku na podvýživu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 4,87 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)