16.12.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Ještě více bonzáků je nám třeba

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

„Raději budu pracovat ve firmě, kde se krade, než kde se bonzuje” prohlásil prý kdosi z managementu nejmenované české firmy a ze školení o whistebrowingu rázně odešel. Tak s údivem popisuje svou osobní zkušenost, se zaváděním nového, udavačského zákona 171/2023 do firemní praxe, šéf specializované firmy FaceUp, Jan Sláma. O co jde?

Od 1. srpna letošního roku vstoupil u nás v platnost nový, progresivní zákon č. 171/2023. A na bedra nebohých firem, s více než 50 zaměstnanci, naložil další nesmyslné povinnosti. Od pátku 15. prosince 2023 musí každá takováto firma zřídit tak zvaný „vnitřní oznamovací systém”. Proč?  Protože Evropská únie usoudila, že tak zvaní whistebloweři, dříve v naších zemích nesprávně označovaní jako udavači, práskači či bonzáci, potřebují větší ochranu. Tak, jak se to dělávalo vždy a všude v lidských dějinách, když systému docházely jak zdroje, tak i legitimita a vše začalo jít z tlustých do tenkých.

Co ten zákon požaduje? Firma a její systém například musí umožňovat podat „oznámení” kdykoli, 24 hodin 7 dní v týdnu. Nenápadně, důvěrně, se zachováním anonymity. A tato lákavá, společenská nabídka, trošku si zabonzovat, neplatí zdaleka jen pro insidery, pro firemní zaměstnance. Kdepak. Udání musí mít možnost podat také firemní partneři, dodavatelé a, podržte se, i uchazeči o práci ve firmě! Tedy víceméně každý, kdo jde okolo. Včetně rodinných příslušníků. Navíc takový „oznamovatel” rázem společensky povýší. Do kategorie nedotknutelného a vysoce chráněného člověka.  Jakékoli osoby (fyzické nebo právnické), které by se snad pokusily oznamovatelům bránit v podání oznámení, nebo které by oznamovatele vystavily odvetným opatřením, budou totiž bryskně potrestány pokutou až do výše 1 milionu Kč.

No dobrá, může někdo namítnout, ale třeba je to jen takový nástroj proti rozkrádání firemního majetku. Nebo proti úplatkům… Ale kdepak. Nenechte se vysmát. První výsledky (od větších podniků, které to musely zavést dříve) mluví jasnou řečí. Dejme opět slovo Janu Slámovi, šéfovi firmy, která nabízí outsourcing whisteblowerského systému pro firmy: „Přesná čísla sdílet nemůžu, ale v některých kategoriích, například Ochrana životního prostředí, vidíme až desetinásobný nárůst, Sexuální obtěžování má pak například sedminásobný počet oznámení oproti stejným třem měsícům v loňském roce.” Takže už je vám asi jasné, o co jde?

Ochrana životního prostředí a sexuální obtěžování… Přeloženo do hovorového jazyka to znamená jediné – aktivisti, enviromentální pošuci, nebinární genderšílenci a další euro-škůdci dostali zelenou a hned po téhle nové příležitosti, prudit a rozesírat, lačně skočili. Nový zákon 171/2023 tak naplňuje hned tři důležité, Evropsko-unijní cíle v jednom: 1) dále potápět malé a domácí firmy (nárůstem zbytečné administrativy a vyčerpávajícími soudními spory), 2) dále zasévat nedůvěru a rozeštvávat lidi (aby se ani na pracovišti nemohli spojit), a konečně pak dát Unijní náboženské policii, (neziskovkám a aktivistům), do ruky další mocný klacek na normálního člověka.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)