14.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Jeden euro chce, druhý nechce. Slováci jsou na tom prý lépe. I když jsou na tom fakticky hůř

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Narazil jsem na facebookový komentář poslance za TOP 09 Miloše Nového. Ten k třicátému výročí vzniku české koruny naši měnu jaksepatří pohaněl a vyzdvihoval jako císařův nahý zadek eurounijní měnu euro. A dokonce sáhl i k spokojeným bratrům Slovákům. Ti to s eurem prý vyhráli.

„Česká koruna slaví 30. výročí od svého vzniku. Zatímco Slováci se od doby rozdělení československé měny posunuli a přijali euro, my Češi stále neracionálně lpíme na své národní měně i za cenu velkých ekonomických a politických nevýhod,“ začal Nový. Tak Slováci se posunuli.

„Přitom si na Slovensku (i v celé eurozóně) přijetí eura pochvalují. Aby také ne, když je inflace v eurozóně v průměru výrazně nižší než v zemích mimo eurozónu,“ zamlčel účelově poslanec Nový inflaci v pobaltských státech, kde sice mají euro, ale inflaci mají větší než my. Asi tam mají, musím drze poznamenat, víc fialovou vládu než my. Chudáci, skutečně chudáci. S eurem. A potácí se Miloši Novému navzdory v inflačním propadu biblických rozměrů. Nemluvě pak o Chorvatsku, kterému po přijetí eura letos v lednu výrazně stoupla inflace a všechno podražilo.

(A není to ta pověstná a mýtická dezinformace, když Nový zamlčí vyšší inflaci pobaltských zemí? Asi ne, on napsal „v průměru“. A tady vidíme reálný dopad. Pobaltské státy jsou statisticky a z pohledu Evropské centrální banky zavalené německou masivní ekonomickou výkonností, takže vlastně statisticky nejsou v krizi, protože Němci fakticky nejsou v krizi. A když nejsou v krizi Němci, není povinně v krizi nikdo. I když v ní je. Převálcování německou ekonomikou, ale bez výhod německé ekonomiky. Ale Evropská centrální banka pak nereaguje na krizi v Pobaltí, protože krizi vlastně nevykazuje. Ač tam je. Ale není, protože v průměru je inflace nízká. I když v Pobaltí není. No to je zmatek na zmatek. Buzolu naleznete v přihrádce s blicími pytlíky, řekl bych.)

„Navíc se slovenští podnikatelé zbavili rizik, spojených s výkyvy kurzu. Naše koruna v současnosti sice posiluje, pro naše exportéry je to ale silně nevýhodné. Až se situace obrátí a koruna začne oslabovat, nevýhody ponesou naopak importéři,“ zahrál si Nový ping-pong s exportem-importem. Koruna oslabí, ponesou nevýhody importéři… ale výhody zase exportéři. A naopak. A tak stále dokola. Ony jsou to spojité nádoby. Jen poslanec Nový jeví se jako nádoba prázdná, a tedy patřičně dolévaná povinnou doktrínou pletařského spolku Pekarové Adamové.

„Uvědomuji si, že za pošramocenou pověst společné měny mohou zejména politici. Dobrou zprávou však je, že tuzemský odpor postupně slábne. A já dělám vše pro to, abych tomu co nejvíce napomohl,“ ale ne, pane poslanče Nový. Politici skutečně nemohou za pošramocenou pověst německého projektu jménem euro (ač TOP 09, ono Kalouskovo osiřelé dítě, se snaží, seč může). Za pošramocenou pověst může ideologický, politický a patřičně neekonomický základ takové měny. A také jistá hrdost na českou korunu a touha po trochu té soběstačnosti v rozhodování.

No, podívejme se do koaličních peřejí, v kterých se jako migrující losos v naději plácá ctěný kalich moudrosti poslanec Miloš Nový. V jejich řadách je k nalezení i dlouholetý poslanec za ODS Vojtěch Munzar. Ten se na euro dívá trochu skeptičtěji. Já toho chlapa rovnou ocituji, abych nebyl braný za škrta: „Slovensko přijalo euro v roce 2009, v té době dosahovala ekonomická úroveň Česka 87 % EU, Slovenska 72 %. V pokrizových letech se k sobě obě země přiblížily a oscilovaly okolo 84 % (CZ) a 77 % (SK). S oživením po odeznění euroamerické krize začíná ČR opět konvergovat směrem k evropskému průměru, zatímco slovenská ekonomická úroveň se propadá a stagnuje, nůžky se rozevírají. Podle posledních dostupných dat za rok 2021 dosahuje ekonomická úroveň ČR 92 % průměru EU, zatímco slovenská 69 %. Rozdíl životních úrovní obou zemí je tedy 23 procentních bodů,“ napsal Vojtěch Munzar a dodal, že euro rozhodně není protiinflační zárukou, natož zárukou prosperity. Navíc připojil i takovou pěknou grafiku. Dovolím si ji přiložit. Je to pěkná grafika, kterou poslanec Nový jistě odstůně několika ideologií napěchovanými posty na sociálních sítích, kde bude zamlčovat spoustu klíčových informací.

 

 

A teď jak se k tomu postaví naše budoucnost, když lodivodem je Petr Fiala? Obecně je v ODS citelná nechuť k přijetí eura a odkopnutí české koruny. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 dokonce jako předvolební kampaň ODS zvolila petici proti zavedení eura. Jenže co Fiala? Ten už na mnoha místech ukázal, že zradit základy vlastní domovské strany je pro něj stejně jednoduché, jako skončit na focení elit EU zcela vzadu a v rohu, kde mu koukala z davu mocných jen obrýlená čupřina. Ostatní strany koalice jsou tu více, tu méně pro přijetí eura. Žádná není proti. Přičemž převažuje spíše ono – tu více.

TOP 09, STAN i Piráti by eurem nejradši vytapetovali v tu chvíli už naprosto zbytečnou a bezmocnou Českou národní banku. Lidovci jsou vlažní (ale pacinku zvednou i proti vlastnímu přesvědčení, jak je u nich tradicí). ODS rezervovaná. Ale i v ní se jistě najdou hlasy, které půjdou rády proti svrchovanosti ČR a zvednou packu pro euro. Nutno dodat, že dobrá polovina hnutí ANO jistě nesměle pro přijetí eura také zvedne ručku. Navíc je tu velká pětikoalice. A v ní musí být kompromisy. Bude čelit ODS rozpadu koalice tím, že ustoupí v otázce eura?

Je humorné, že TOP 09 neplete republice svetry, ale rovnou svěrací kazajky. Ale jak jsme poučení románem Jacka Londona Tulák po hvězdách, i ve svěrací kazajce se dá tyranovi vzdorovat s úsměvem. A s úspěchem.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)