25.2.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Jak to vidí na Ukrajině

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Vzhledem k tomu, že dnes je velice těžké v ukrajinském tisku číst, protože situace tam je podobná jako v tisku v Československu do listopadu 1989, tak občas tam probleskne i něco, co jde mimo oficiální, rozuměj vládní, názor.


Ještě před několika týdny to vypadalo na velkou čistku mezi politiky, ale nakonec Jermak zatáhl na brzdu a odnesli to jen vyšší úředníci. Takže Reznikov zůstal ministrem obrany, prý na přání samotného Zelenského. Pravdou však je, že Reznikov je pod přímou ochranou Jermaka a kdyby byl odstraněn Reznikov, tak Jermak by ztratil bezprostřední vliv na toto silové ministerstvo. Původně se uvažovalo, že by Reznikova nahradil Budanov, současný šéf zpravodajské služby, ale jeho nacionalismus je srovnatelný s fanatismem Heydricha, takže, moje spekulace, k tomu nedošlo nejen díky zákulisním machinacím Jermaka, ale co si myslím, že hlavně díky nátlaku západních zemí, pro které by Budanov nebyl přijatelný a těžko by doma vysvětlovali lidem, proč zrovna tento člověk je ministrem obrany.

Názory Budanova jsou opravdu srovnatelné s nacistickou rétorikou o čistotě rasy a jazyka, že to je těžko stravitelné i pro samotné Ukrajince. Někdy se k tomu vrátím zpět.

Dneska v ukrajinském tisku vyšlo mnoho článků k výročí ruské invaze. Převážná většina my jsme ti napadení chudáci, Západ je povinen nám pomáhat, bojujeme za demokracii a svobodu apod. Zvítězíme. Zatímco v ukrajinském tisku se píše, že do konce roku Ukrajina vyhraje a získá Krym, tak v ruském tisku se píše, že konflikt bude trvat i několik let, nejdelší odhad je deset roků, Nicméně i v ukrajinském tisku se objeví články, které nejsou na prvním místě, ale jsou. Ne, nejsou zase kritické. Vytýčená linie, co se může zveřejnit a co nemůže se drží, a kde ne, tam je odkaz na západní tisk s tím, že Britové se domnívají, Němci si myslí, Američané předpokládají. Je to logické, Ostatně tohle dělají i Rusové, mimo odkazů na ukrajinská média. Je to způsob, jak říct svůj názor, a přitom se schovat za názor někoho jiného.

Nemá smysl se teď vracet k tomu, co vše se dělo na východě Ukrajiny. Kdo chce, tak si to najde a udělá si svůj názor. Kdo nechce, tak si také udělá názor. To je tak vše, co k tomu jde říci.

Podle ukrajinského tisku tím pravým spouštěčem ruské invaze byl druhý únor 2022, kdy prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl v platnost rozhodnutí Rady národní bezpečnosti a obrany o sankcích proti třem televizním stanicím spojených s předsedou politické rady opoziční strany Platforma pro život Viktorem Medvedčukem. Znamenalo to nejen odříznutí ruské menšiny na Ukrajině od vlivu na politické dění, ale také politické odříznutí skoro 40 procent rusky mluvících Ukrajinců. Platforma pro život totiž nebojovala jen za zájmy ruské menšiny, ale také Ukrajinců nemluvících ukrajinsky, jejichž rodným jazykem je ruština a kulturně jsou si bližší s Rusy než se západními Ukrajinci. Znamenalo to, že za tito lidé jsou postaveni na druhou kolej. Pokud budeme věřit ukrajinským údajům, že Ukrajina má 45 mil. obyvatel, tak se jedná po odečtení 8,5 mil lidí hlásících se k ruské národnosti o 14,6 mil. lidí, kteří nemluví a nerozumí ukrajinsky.

Dodnes nikdo na Ukrajině neví, proč ukrajinská vláda a prezident Zelenský k tomuto přistoupili.

Když se v roce 2019 stal prezidentem Ukrajiny Zelenský, bylo na stole několik řešení. Referendům na východě Ukrajiny. Přičlenění Donbasu a Luhanska k Rusku, nechat Rusko bez boje anektovat tyto oblasti, případně nechat tyto oblasti jako samostatně neuznané, ale de facto integrované do Ruské federace.

Byly to návrhy, kterými by si Ukrajina udržela sice ne svoji celistvost, ale nezávislost. Nicméně tyto návrhy vycházely nejen z národností a politické reality, ale také zde byl tlak na uskutečnění těchto návrhů ze strany ukrajinských oligarchů. Například hlavního sponzora Zelenského v prezidentských volbách Kolomojského. Ano, tohoto oligarchy, který nejenže vytvořil Zelenského, ale také vytvořil soukromou armádu v boji proti separatismu v Doněcku a Luhansku a jehož soukromá armáda se také postavila proti Porošenkovi de facto legálně zvolené ukrajinské vládě. Kolomojský podporoval Zelenského, nejen proto, že Porošenko byl jeho úhlavní nepřítel, ale proto, i když byl proti separatismu Rusů na východní Ukrajině, tak dospěl k názoru, že válka obchodu nepřeje a stal se z něj zastánce normalizace vztahů s Ruskem, které za Porošenka dospěly k bodu mrazu.

Zelenský po svém zvolení se obklopil lidmi, kteří podporovali kurz k normalizaci vztahů s Ruskem, a začaly určité kroky tímto směrem: Byly obnoveny výměny vězňů, byla podepsána smlouva o plynu a byl obnoven stálý komunikační kanál mezi Zelenského nejbližším spojencem Jermakem a hlavním moskevským vyjednavačem Kozakem. Jermak a Kozak dokonce vytvořili společnou koordinační radu, ale……když mělo dojít, že do této koordinační rady by měli být zahrnuti zástupci Donbasu a Luhanska, tak Zelenský udělal krok zpět, protože by se toto sbližování Kyjeva a Moskvy nemuselo líbit Západu.

Takže všechny tyto návrhy a snahy byly nakonec shozeny ze stolu.

Popularita Zelenského se po jeho krocích propadala a v roce 2021 dosahovala 19%, zatímco popularita Platformy pro život, opoziční ( u nás se píše proruské, tady by mě zajímalo, proč naše média neuvádí, že tato strana měla podporu více než padesáti procent Ukrajinců) dosáhla vrcholu a to tak, že v roce 2021 by jí volilo více než padesát procent Ukrajinců. . Strana Služebníků lidu byla před rozpadem. Dokonce i ukrajinský ústavní soud odmítl jít na ruku straně Služebníci lidu a Zelenskému shazoval zákon za zákonem.

Rusové v té době nemuseli nic dělat, jen čekat na volby. Do roku 2023, kdy by na Ukrajině zvítězila Platforma pro život. Která však byla výnosem Zelenského zakázána, stejně jako média ovládaná touto platformou 2.2.2022.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
124 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)