5.2.2021
Kategorie: Společnost

Já bych nebyl tak hrr…

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Včera ústavní soud řádně rozvířil vody českého politického rybníčku, když svým rozhodnutím zrušil část volebního zákona, který se týkal určitých technikálií přepočtu hlasů na mandáty a zároveň zrušil ustanovení o nutnosti překorčit většíprocentní  kvórum pro volební koalice. Nechci se vytahovat, ale když jsem se dozvěděl, že Zeman poslal ústavním soudcům dopis ve kterém je varoval před důsledky jejich rozhodnutí, bylo mi jasné, že Rychetský a spol. už rozhodli a jen se ještě chystají na okecávačku. Kdyby Ústavní soud nechal všechno při starém, neměl by Zeman důvod jim něco psát. Přece jenom je starý Ještěr z Hradu v politice už dlouho a tak zná svoje Pappenheimské.

 

Pokusím se krátce shrnout dosavadní události. Před třemi roky podala skupina senátorů příslušný podnět k ústavnímu soudu a argumentovala tam, že uvedené paragrafy volebního zákona jsou v rozporu s ústavou. Rychetský a spol. si dali načas, ale zřejmě už na tom nějakou dobu pracovali, protože Zeman určil termín podzimních voleb nečekaně brzy a já si myslím, že to z jeho strany byl takový pokus zlikvidovat hned v zárodku toto soudní rozhodnutí s tím, že ústavní soud nebude přece riskovat chaos teď před volbami. Rychetský v poslední době zcela jednoznačně dává najevo, že na dávné přátelství s prezidentem v podstatě zapomněl a Zeman není jediný, kdo u nás hraje promyšlené politické hry.

Ústavní soud svým rozhodnutím zrušil zákon na kterém se v devadesátkách shodli Klaus se Zemanem a principem mělo být posílení vítězů voleb na úkor volebních lůzrů. Oba pánové si od toho slibovali nějaké ty mandátky navíc, protože v parlamentu tehdy byla celá řada vocasů, kteří měli blízko k Havlovi, do všeho kecali, měli jen pár poslanců, ale dohromady pod havlovským vedením tvořili přece jenom dost silného protivníka.  Vzpomeňte na Unii Svobody, ODA, ale i KDU-ČSL.. Každá z těchto straniček dostávala polibky smrti Havlovy podpory a postupně se samy vyautovaly ze sněmovny, ale dokud tam byly, dělaly potíže.

ODS a ČSSD tehdy soupeřily o první místo ve volbách, ale v podstatě byly stejně silné. Nový přepočet hlasů na mandáty jim vždycky pár hlasů přihrál a to oběma víceméně stejně a všechny ty malé víceméně stejně obral. Ovšem… doba se změnila. V posledních volbách byl už jen jeden jediný vítěz a tím byl Babiš a pak dlouho nebylo nic a pak teprve někdo další. Byla tu jen jedna silná strana a tak to Babišovi na úkor v podstatě všech ostatních přihrálo tuším patnáct mandátů navíc na úkor všech ostatních trpaslíků.

První věc na kterou chci dnes upozornit je to, abyste si všimli, jak moc byl Babiš na koni a jak velká vládla demoralizace v opozičním táboře, když tenkrát dokázali přijít na jediné řešení jak Babišovi alespoň trochu okopat kotníky a tím byl tento podnět. Tak moc se báli, tak moc měli pocit, že Babiš může jednou vládnout třeba úplně sám, že se domluvili s Rychetským s.r.o., aby jim ještě pár mandátů ukáplo.

Dnes je svým způsobem všechno jinak. Do voleb jdou v podstatě tři velká uskupení a pár opravdu pidistraniček a pokud by to dopadlo podle současných volebních průzkumů, v podstatě by nikdo z těchto tří velkých stran na přepočtech mandátů nevydělal ani neprodělal. Celkem rovnoměrně by se o ně podělili. Asi by to bylo docela dost poslaneckých křesel, protože reálně hrozí odchod ze sněmovny více stranám a tak by bylo o co se dělit. Ale když má ANO 25% a Piráti se STAN 22% a ODS s TOPkou a KDU 20%, tak už v podstatě o nic nejde.  Celý fór byl v tom, když tu byl jeden silný Babiš a spousta slabých ostatních. Ústavní soud v podstatě zrušil důvod, proč dělat nesourodé slepence stran. Ve všech stranických sekretariátech se teď bude řešit, zda je jejich koaliční partner spíše nestahuje ke dnu a to jim rozhodně na klidu nepřidá.

Další věcí je, že do voleb je daleko a ústavní soud nenapsal žádný nový volební zákon. Jen zrušil ten starý. Stane se totiž přesně to, co Zeman psal ve svém dopise – nastane bordel. Nějak si v českém politickém rybníčku nedovedu představit, že všichni disciplinovaně sednou ke stolu a začnou konstruktivně jednat ve jménu ústavy a voliče.  Do voleb “musí” vzniknout nový volební zákon a musí se pro něj najít podpora. Nikde není napsáno, že když už se bude do voleb sahat, že se nedají novelizovat i části které Rychetský ponechal bez povšimnutí.

Nebo si snad myslíte, že Babiš mentorovaný Zemanem neudělá nějaký protitah? Že prostě nechá všechno podle Rychetského přání a nepopere se o svojí politickou budoucnost? Že bude útrpně čekat na ztrátu mandátů, které mu v podstatě znemožní sestavit jakoukoliv vládu? Že prostě skončí v opozici aniž by se o něco pokusil? Pokud ano, tak si svůj politický pád plně zaslouží a není důvod kolem toho dělat fóry.

Ve skutečnosti v této chvíli značně vzrostl význam kupříkladu SPD a dalších nezařazených poslanců. Do voleb musí vzniknout nějaký nový zákon, který by mohl přihlížet k jejich zájmům.

Třeba by mohlo dojít na jinak rozdělené volební obvody. Ti, co jsou etablovaní v celé republice, ty to ak moc bolet nemusí, ale zkuste třeba překreslit volební obvody v Praze – panelákové Jižní město hlasuje trochu jinak než Jevany.  V leckterém volebním obvodu vyhrával demoblog jednoduše proto, že vnitřní město přečíslilo jinak volící okraje. Kdyby se to jinak překreslilo, mohla by situace vypadat úplně jinak.

Výrokem ústavního soudu vznikla příležitost i pro další taktizování – Na jedné straně máme vyhlášené volby a nezbytnost odevzdat do jisté doby kandidátky. Současné koaliční bloky si rozdělily kandidátky tak, aby v  daném obvodě byl někdo, kdo tam má šanci uspět. Domluvili se, kolik kterých lidí ze které strany kde bude. Teď se jim to může překreslit a nakonec zjistíme, že do voleb nejdou tři velká uskupení, ale opět velký Babiš a mračno malých stran, které se v nejklíčovější době pohádaly mezi sebou.

Motorem kreativity nad novým volebním zákonem bude Babiš, protože má nejvíc poslanců, má je disciplinované a pokud se domluví s Vojtou Filipem, Okamurou, s lidmi z ČSSD, kteří mají nějaký pud sebezáchovy nebo naopak potřebují lukrativní místa po budoucím volebním debaklu, dále je tu mladý Klaus a ta jeho poslankyně od ODS… v ODS všeobecně bude dost lidí, kteří si dovedou spočítat, že koalici s TOPkou jim voliči asi spočítají a tak mohou myslet na své zájmy a výsledkem klidně může být Babišova ústavní většina, která by mohla při psaní nového volebního zákona třeba rovnou i přepsat kus ústavy. Zkrátka Babiš může mít větší dosah, než si Rychetský dovede teď představit.

Boj o nový volební zákon také upře novinářské zraky někam jinam než jen na koronavirus a tak by breberka nemusela být takřka jediným volebním tématem.

Babišovi jde v podstatě o houby – všichni vědí, že zrušení zákona hraje proti němu, takže na jedné straně může dělat, jak se snaží a na straně druhé bude hlavně zdržovat a zvyšovat nervozitu ostatních. On sám se o kandidátky a hádky nemusí obávat. Svému ANO vládne železnou rukou, což zjistili i rebelové v Brně se kterými vyběhl zcela nemilosrdně i za cenu ztráty ve volbách. Znovu už se nikdo neodváží. Ostatní strany ať se hádají. Ať se bojí o své kandidátky, ať se jejich lídři hádají o pozice. Nemluvě o tom, že Babiš má prachy… může si klidně za kampaň připlatit, počítat s více variantami, kdežto ostatní s ním těžko udrží krok.

Troufám si tvrdit, že pokud se zákon o volbách včas napíše i schválí, v podstatě se při tom upečou ty skutečné povolební koalice…  a bude to vypadat úplně jinak než teď.

Ale je klidně možné, že v současném marasmu vězíme ještě hlouběji, než by kdo čekal. Volební zákon se nenapíše ani neschválí… Čím déle o tom přemýšlím, tím spíše mám pocit, že Rychetský možná chtěl dělat politiku a dnešní opozice se teď právě raduje z vítězství, ale za půl roku může být všechno jinak. V ohni bitev kolem tohoto zákona shoří i celá řada iluzí, které o našem státě a našich představitelích ještě máme. A jsem si téměř jistý, že ztratíme iluze nikoliv výběrově o některých, ale o všech.

A ještě existuje jedna varianta – bianco šek pro Babiše, aby už nikdy volby nebyly. Není volební zákon, protože poslanecké vyžírky se nedokázaly na ničem dohodnout, je koronavirus, je krize, co bys chtěl cype. Chceš chaos a bordel? Chceš volby jak v Americe?  (také jsem si nemyslel, že to někdy řeknu) Tak nepyskuj a koukej jít pěkně do rachoty jinak drž hubu, my tě zatím zachráníme a dočasně budeme vládnout bez mandátu. A samozřejmě jednotkou dočasnosti je jeden furt.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...