Inflace v Česku zrychluje na půlroční maximum
LUKÁŠ KOVANDA
Zdražuje máslo, elektřina či čokoláda.
Meziroční inflace v Česku v říjnu dále zrychlila, a to na 2,8 procenta. Byla tak nejvýraznější od letošního dubna. Zůstává však nadále v tolerančním pásmu České národní banky. Klíčovým důvodem zvýšení inflace byla nízká srovnávací základna loňského roku, daná výraznějším meziměsíčním poklesem některých cen loni v říjnu. Ta nyní například způsobila citelnější růst cen elektřiny, více než desetiprocentní. Došlo ovšem také k růstu cen některých potravin, když máslo meziročně zdražilo o více než 40 procent, zatímco čokoláda o více než 14 procent. Cena másla v ČR roste nejvýrazněji v celé EU. Zčásti za silným růstem stojí růst celosvětové poptávky po mléce, který převyšuje růst jeho nabídky. Tento převis nutí výrobce mlékárenských výrobků orientovat se na takovou produkci, která je konkurenčnější, takže ztráta tržního podílu by se hůře napravovala – což je případ třeba výroby sýrů. Na výrobu másla se tak dostává omezenější objem vstupních surovin, což tlačí jeho cenu nahoru. V Česku se pak přidávají místní faktory v podobě vyhroceněji oportunistické cenotvorby obchodních řetězců, dané relativně nízkou konkurencí mezi nimi, či větších potravinářů.
Říjnové zrychlení inflace je České národní bance dalším argumentem k tomu, aby zvážila pozastavení svého probíhajícího snižování úrokových sazeb. Koruna však po zveřejnění údaje o říjnové inflaci výrazněji nereagovala, což svědčí o tom, že trh vidí pravděpodobnost „přestávky“ ve snižování sazeb stále stejnou jako před jeho zveřejněním. Ostatně, údaj 2,8 procenta meziročního růstu se shoduje s mediánovým odhadem analytiků oslovených agenturou Bloomberg.
Guvernér České národní banky Aleš Michl by podle svých slov rád viděl takzvanou jádrovou inflaci pod úrovní dvou procent, jak uvedl minulý týden. Takový výhled však nově zveřejněná prognóza ČNB nezahrnuje. Což může být další důvod pro „přestávku“ ve snižování sazeb, a to dost možná už na prosincovém zasedání bankovní rady ČNB. Dalším důvodem pro pozastavení snižování sazeb může být nejistota vznášející se nad světovou ekonomikou po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Jeho slibovaná opatření typu zavádění vysokých plošných cel mohou zvýšit inflační očekávání a tlačit tržní úrokové sazby nahoru, a to i v Česku.
lukaskovanda.cz
- Tohle bude dál ziskové - 15.11.2024
- Velké naděje - 15.11.2024
- Středová nijakost - 15.11.2024
Lojza:
Vědro má ve dně díru, milá Lízo, milá Lízo,
vědro má ve dně díru, milá Lízo, jak hrom.
Líza:
Tak ji ucpi, milý Lojzo, milý Lojzo, milý Lojzo,
tak ji ucpi, milý Lojzo, milý Lojzo, ucpi jí!
—————-
? existuje vodárenská společnost, která nám dodává vodu a samozřejmě spotřebovává elektřinu, protože voda musí být čerpána, ale pokud lidé neplatí své účty za vodu, ptž na to nemají, pak vodárenská společnost nemůže platit ani energetické společnosti. A protože elektrárenská společnost spotřebovává plyn, nemůže plynárenské společnosti platit a tak dále…a v čem ji mám přinést, milá Lízo, řekni v čem.Líza:
No vem si vědro, milý Lojzo, milý Lojzo, milý Lojzo,
vem si vědro, milý Lojzo, milý Lojzo, vědro.
Fikce nebo pravda? Nebo jak se říká: Včerejší fejknjůs zítřejší realita?
Navrhované předpisy EU, které mají vstoupit v platnost v příštích letech, mají omezit možnost oprav vozů starších 15 let, zejména v případech závažných závad, jako jsou poruchy motoru, brzd nebo řízení. Evropská unie tvrdí, že tyto změny jsou klíčové pro zlepšení kvality ovzduší a snížení výfukových emisí, které ovlivní zdraví obyvatel a klima. Majitelé starších aut je budou nuceni místo opravy … co?
https://1url.cz/q1D1t
Všudybyl, který prošel celý svět, zamířil i do Kocourkova, kde žijí jen hlupáci a tupci a Všudybyl jim rád (a někdy i zlomyslně) poradí…