27.1.2021
Kategorie: Historie

Holokaust není mrtvý, antisemitismus stále žije

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieMezinárodní den památky obětí holokaustu si připomínáme dnešního dne, kdy v roce 1945 Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor Osvětim. Na památku šesti milionů Židů zavražděných nacisty nesmíme zapomínat.

Bylo to něco strašného, neskutečného a světově ojedinělého, kdy se němečtí nacisté se svými evropskými pomocníky rozhodli vyhladit židovskou populaci. Svůj úmysl dotáhli až do děsivých konců a důsledkem bylo šest milionů zavražděných Židů. Všichni slušní lidé na celém světě musí udělat všechno proto, aby se takové hrůzy už nekonaly.

Bohužel, antisemitismus není mrtvý. A tak se můžeme třeba dozvědět, že za současnou kovidovou pandemii může židovské spiknutí.

Ještě horší však je cíleně pěstovaná nenávist vůči Izraeli, jejímž hlavním původcem je Írán, jehož představitelé opakovaně a trvale vyhrožují obyvatelům Židovského státu likvidací. Teherán také podporuje teroristické útoky proti Izraeli, jehož důsledkem bývají též mrtví civilisté včetně žen a dětí.

Bohužel má také spojence. Ruský velvyslanec v Izraeli Anatolij Viktorov podle webu Izrael.cz nedávno v rozhovoru pro Jeruzalem Post prohlásil, že problémem Středního východu je Izrael nikoliv Írán. Ten dále obvinil Židovský stát z „agrese“ proti islamistické teroristické organizaci Hizballáh, a tvrdil, že neexistují žádné důkazy o tom, že by Hizzbaláh postavil tajné tunely na pašování zbraní mezi Libanonem a Izraelem. Pan ambasador se zachoval velmi netaktně vůči hostitelské zemi, a také zaměnil příčinu s důsledkem. Příčinou jsou opakované teroristické útoky Hizballáhu proti Židům a důsledkem pak preventivní akce izraelské armády zaměřené na eliminaci muslimských teroristů. Podle mé neověřené informace si ho však mělo za tyto výroky povolat ruské ministerstvo zahraničí do Moskvy k vysvětlení. Pravdou však je, že Rusko trvale hlasuje v mezinárodních institucích pro každou protiizraelskou rezoluci.

Stejně tak se však chovají i někteří levicoví zástupci Evropské unie, kteří bagatelizují palestinské teroristické útoky proti Židům a z Izraele dělají „zlého satana“. Pravdou však je, že Izraelci opakovaně nabízeli Palestincům rozumné návrhy na společnou existenci včetně uznání práva na arabský stát s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Ani to však nestačilo a toto ideální řešení bylo palestinskými politiky odmítnuto. Ti totiž ve skutečnosti stále zpochybňují právo Izraele na existenci a jakýkoliv Židovský stát se zásady odmítají.

Je také nepochopitelné, že nejvíce rezolucí OSN je zaměřeno proti Izraeli, jedinému demokratickému státu v oblasti, který zajišťuje svým obyvatelům základní lidská práva, avšak mnohem horší režimy, jako jsou íránský, severokorejský, čínský a další zůstávají bez povšimnutí.

Rovněž jeden z prvních činů nového amerického prezidenta Joe Bidena, který obnovil zasílání americké finanční pomoci Palestincům, nebyl vůbec uvážlivý. Kde bere nové americké vedení jistotu, že z těchto peněz nebudou třeba vypláceny rodiny uvězněných teroristů? Žádnou mít nemůže.

On holokaust začínal v třicátých letech také poměrně nenápadně, jenom nějakými protižidovskými norimberskými zákony, které silně omezily práva Židů. A víme, jak to dopadlo. Na konci byly miliony zavražděných nevinných lidí. Byl bych moc nerad, aby se historie opakovala. Ona se zatím protižidovská nenávist schovává rádoby za antisionismus, ale kdo zaručí, že tato antisemitská hysterie nepovede ke stejným koncům.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 2,91 out of 5)
Loading...