4.2.2021
Kategorie: Historie

Benešovy dekrety v ohrožení

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝVstupem do Evropské unie jsme doufali v to, že se staneme rovnocenným partnerem pro tehdejší výkvět Západu. Nejsme zase tak malá země, ale pravdou je, že lídři EU jsou poněkud větší. Přesto nám slibovali, že když budeme součástí tohoto spolku, bude s námi zacházeno stejně jako s ostatními. Byl to naivní omyl.

Přestože jsme se dostali do situace, kdy k evropské rodině formálně patříme, nikoliv však v roli rovnocenného člena. Postupem času se do role hlavního šéfa posunulo Německo a sebou se snaží aspoň na oko vytáhnout Francii. Ta však ekonomicky úplně nestíhá, takže se Němci v čele osamostatnili. Ostatně nejmocnější osobou je Leyenová, která přitom na Ministerstvu obrany u našich západních sousedů nadělala dost škody. A pokračuje v tom nadále. Germánská touha po moci a vládě nad jinými národy je natolik chronická, že ani existence EU na tom nic nezměnila, a naopak to Berlínu zjednodušila.

Od roku 1989, kdy byli oficiálně od vlády vyhnáni komunisté (neptejme se na realitu), bylo zaznamenáno mnoho pokusů o zneplatnění Benešových dekretů. Paradoxně o jejich první prolomení se zasloužili Václav Havel a kníže Schwarzenberg. Když už ukázali cestu, proč by se nepřidali další. Velmi urputní jsou Lichtenštejnové. Ale nejen oni, takový předseda Sudeto-německého Landsmanschaftu Posselt se k této otázce dlouhodobě staví jako potřebné k vyřešení. Samozřejmě tak, aby se Němci dostali zpět ke svému majetku, o který díky prohře ve 2.světové válce přišli. Což je logicky naprosto nepřijatelné. Němci se vyhnuli platbě jakýchkoliv náhrad a kompenzací za škody, které způsobili, navíc jejich odsun a zabavení majetku těm, kteří spolupracovali s nacistickým vedením, byl součástí mezinárodních dohod.

Návratem k jednání o zrušení Benešových dekretů nás samotná Evropská unie degraduje. A přidáme li i neochotu naší diplomacie a kolaboraci představitelů několika politických stran se Sudeťáky, namátkou Topky, KDU-ĆSL a ODS, je vcelku jasné, co se bude dít dále. A to máme štěstí, že se kvůli podobným aktivitám vzbouřili Maďaři a Poláci, dva poslední mohykáni z původní V4. Petříček radši řeší případnou podporu sankcí vůči Rusku, tentokrát zapřičiněné vyhlášením trestu pro opozičního politika Navalného. Náš ministr zahraničí je dlouhodobě tragickou osobou ve vládě, nekompetentní a neschopnou. Neustále má dojem, jak to můžeme Rusku vytmavit, vzápětí se dozvíme, že budeme chtít nakupovat jejich vakcínu, která je možná účinnější než všechny ty ,,západní“. Sice pravděpodobně není, ale když o ní jednají Němci, tak ji musíme mít také. Ten hlupák prostě vůbec do diplomacie a politiky nepatří.

Vraťme s k dekretům. Kalousek prosadil úplně nesmyslné církevní restituce, které ožebračily stát. Sám si při nich pomohl, to se všeobecně ví. Pokud by byly zneplatněny Benešovy dekrety, pravděpodobně by došlo k totální destrukci naší ekonomiky. Němci tu budovali své majetky dlouho a v průběhu 2.světové války se přidali na stranu, u které věřili v konečné vítězství. Ono jim nic moc jiného nezbývalo. Stejně tak nám a jejich vystěhování bylo v souladu s jejich chováním v průběhu války. Benešovy dekrety vše uzavřely a vracet se k nim po 75ti letech je prostě absurdní a nepřípustné. Němci za války nadělali mnoho hmotných škod, díky nim se stalo hodně lidských tragédií a s následky války jimi rozpoutané se Češi a další národy vyrovnávali několik desetiletí.

Zdůvodňovat snahu o zrušení platnosti dekretů tím, že jsou diskriminační a nepatří do moderního eurounijního práva, je drzost. Zločiny nacistického Německa jsou nepopíratelné a trest za ně nikdy nedosáhl úrovně provinění. Požadovat zpět majetky zabavené Československem, Polskem a Maďarskem je drzost a arogance odpovídající německému naturelu. A neschopnost našich politiků postavit se po bok dalších zúčastněných a ohrožených je zároveň ukázkou našeho národního zbabělství a neschopností Babišovy vlády, ale i prezidenta a poslanců v Parlamentu ČR. Poláci a Maďaři zůstali opět v boji osamoceni. Pokud se o něčem podobném bude skutečně jednat dál, jedinou možností bude vystoupení z EU. Ten důvod je jasný a obhajitelný snad před všemi občany České republiky. A kdo to nechápe, je skutečně tupec.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...