13.4.2023
Kategorie: Ekonomika

DPH: Kdo lže a kdo mluví pravdu?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Ministr financí Zbyněk Stanjura představil plán na změnu DPH ze tří sazeb na dvě a s tím, že by se zrušila nejnižší sazba 10% a vznikla by sazba 14% a byla zachována sazba 21%. Podle premiéra jde o „analytiku“.

Petr Fiala, premiér české vlády, ukazuje plasticky jak se politika dělat nemá. Nechá členy své vlády prezentovat „návrhy“, o kterých pak prohlašuje, že do médií „unikly“.

„Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení. Je to podobná situace jako před nedávnem v případě změn věku odchodu do důchodu,“ uvedl v úterý premiér, podle něhož bude celkový návrh představen na přelomu dubna a května. Návrhy, které se nyní objevují, jsou podle něj nehotové. „Naše koalice chce potenciální úspory hledat primárně na straně státu a až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy,“ tvrdí premiér v reakci na návrhy ministerstva financí, které v pondělí zveřejnila Česká televize.

Řekl bych, že Fiala velmi slušně neříká pravdu, pokud rovnou neoznačím jeho slova za překrucování či lež. Nejprve k oněm důchodům. Poté, co Marián Jurečka vypustil „neoficiálně“ informace o zvyšování věku odchodu do důchodu až na 68 let, Fiala také „uklidňoval“, že jde o „pracovní návrh“ a „analytiku“. Nyní se ukazuje podle zpráv ČT, která více méně současnou vládu hájí při jakékoliv diskusi s poslanci opozičních stran, že od roku 2030 se skutečně bude prodlužovat věk odchodu do důchodu a vznikl nový parametr – věk dožití – a každý důchodce by měl strávit v důchodu „průměrně“ 21,5 let. Což o to, vypadá to náramně spravedlivě, ale veškerý cirkus kolem tak zvaného důchodového účtu je bouří ve sklenici vody. Protože systém funguje tak, že je součástí státního rozpočtu, nikdy žádný „účet“ neexistoval. Co lze spočítat je příjem do státního rozpočtu ze sociálního pojištění hrazeného zaměstnanci a zaměstnavateli a výdaje na důchody. Tento údaj může vykazovat „přebytky“ příjmů nebo výdajů, stát je však povinen důchody vyplácet i v situaci, kdy je příjem ze sociálního pojištění menší než výdaje. Existoval jediný pokus o racionální důchodovou reformu formou vytvořením tak zvaného „třetího pilíře“, kdy by se část sociálních odvodů směřovala skutečně na zvláštní účet mimo státní rozpočet a stát by poté zaručoval tak zvaný „minimální důchod“. Tento pokus byl v zárodku zlikvidován vládou Bohuslava Sobotky a ANO a dnes opět existuje pouze systém státem garantovaného důchodu pro všechny. Vláda na čele s premiérem Fialou tak jen mlží a nechce přiznat, že o žádnou důchodovou reformu neusiluje, chce jen snížit výdaje na důchody.

Naprosto stejný cirkus dnes sledujeme s DPH. Žádné „úniky“ do médií se nekonaly, s návrhem vystoupil ministr financí i na ČT a cílem návrhu je vybrat na DPH o několik desítek miliard korun více. Pokud se Fiala zaklíná tím, že až ON přednese ten správný názor a formu změny zákona o DPH, lze se tomu jen ironicky usmát. Je ostatně dávno patrné, že Fiala vládu neřídí, pouze je hasičem údajných úniků do médií a hodí se také jako šiřitel „správných“ názorů na vše, zejména zahraniční politiku, a tak zvaný boj s dezinformacemi.

Takže, pane premiére, závěry dělat lze. Vláda pod vaším vedením si počíná z hlediska informování naprosto amatérsky a tou osobou, která je za tento stav odpovědná, jste vy a pouze vy.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)