Den daňové svobody? 30.6.?! Nenechte se vysmát!

Sdílejte článek:

KAREL KŘÍŽ (a) 

kkriz18Vzhledem k tomu, že mi tak nějak nevycházejí propočty různých “expertů” o celkovém zdanění, recykluji zde jeden svůj starší článek (2012) o reálném dni daňové svobody a budu jej zřejmě opakovat každý další rok než to pochopí více lidí. Mediálním odborníkům vychází dle dnešních propočtů zdanění 40%, já si myslím, že je to přeci jen o něco více. Nevím jak to počítají oni, ale v článku je vysvětleno jak zdanění chápu já. Vychází mi, že pravý den daňové svobody je kolem 10. října. 

Mediálním světem se 30.6.2020 prohnala zpráva o údajném dni daňové svobody. Tedy, že pro letošní rok končíme s odváděním svých výdělků nenasytnému státnímu molochu a až do svátku Silvestra budou veškeré vydělané koruny patřit jen a jen do naší vlastní kapsy. Zdá se vám to jako dobrá zpráva? Jak je to však doopravdy?

Vyděláváte 20 000,- Kč hrubého měsíčně. Celková cena vaší práce je však 26 800,-, neboť stát vám plíživě zdanil hodnotu vaší práce na tak zvaných odvodech zaměstnavatele, což “skromně” na výplatních páskách skrýval až do přiznání ministra Kalouska, který tento oblud pojmenoval superhrubá mzda a do tiskopisu jej nechal implantovat společně s novým výpočtem daně. Jinými slovy – daníte hned při přebírání skromné výplaty a to dvakrát – jako zaměstnanec a jakoby zaměstnavatel, jenomže se pořád jedná o ty peníze, které svojí prací musíte vytvořit. Co zůstane? Přesně 15 850,- Kč! Stát vás obral o plných 10 950,- Kč!!!

Tedy nějakých 40%, které stát a média prezentují jako daně a na jehož základě se slaví i ono pofidérní datum dne daňové svobody. Jenomže vy musíte jíst, pít, bydlet, jezdit do práce a snad se i občas uvolnit a pobavit s přáteli. Chodíte vyřizovat spoustu nesmyslných lejster na úřady. Nedejbože máte i nějaký zlozvyk, jako třeba kouření. Daňoví drábové to dobře vědí. Nastražili na vás nepřeberné množství skrytých plateb státu tak, aby jste si jejich celkovou výši vlastně ani neuvědomovali.

Pojďme tedy oněch 15 850,- kaček “roztočit”. Zaplatíme inkaso, dítkám nové boty a něco do školy, tátovi s mámou něco málo na sebe, nějakou nutně potřebnou věc do domácnosti. Utratili jsme asi 5000,- Kč. Stát si namastil kapsu zhruba osmi stokorunami. Třikráte měsíčně naplníme nádrž našeho plechového miláčka, neboť jaksi na cesty do práce a za poznáním je to nutností. Pumpaři odevzáme 4500,- Kč, státu z toho odejde celých 1950,- našich poctivě vydělaných korunek. Projíme a propijeme, v nealkoholických nápojích, dalších 5 tisícovek. Zde budeme bráti jako bernou minci nižší sazbu DPH, i když to vždy není pravda, ale i tak z nás daňový moloch vytáhne takřka pětistovku.

Zbylo nám pár korun na neřesti, zlozvyky, úředníky a majetkové daně. Občas je totiž ve schránce výzva k zaplacení daně z nemovitostí, dědické, darovací, dokonce z převodu nemovitostí či silniční. Za každý úkon z našich daní placeného úředníka nakonec také platíte jako mourovatí. Pokud si ještě tedy občas dopřejete lahvinku na posezení s přáteli a k tomu krabičku cigaret, obojí zatížené spotřební daní, průměrně takto státem inkasovaná tisícovka měsíčně není daleko od pravdy.

Součet: cca 4300,- Kč! Takto rafinovaně vám náš “dobrotivý” stát vytáhne z kapsy dalších téměř 30 % z toho mála, co vám zůstane jako čistá mzda. Celkem tedy u mírně podprůměrného příjmu zaplatíte na všemožných daních, odvodech a poplatcích každý měsíc nejméně 15 000,- Kč, ale spíše někde kolem šestnácti tisícovek! To je 75% vaší krve a potu z každodenní dřiny. Kdybychom se vrátili k průhlednému danění jako za “zlých” feudalistů, dráb stojící vedle mzdové účetní by vám každý výplatní den zabavil téměř tři čtvrtiny poctivého výdělku. Nevím kolik lidí by to vydýchalo v klidu a míru.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (94 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...