22.1.2024
Kategorie: Ze světa

Co ještě mají?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Pamatujete, jak se loni začalo mluvit o rozšíření BRICS? Když se najednou ukázalo, že Rusko není izolované, ale naopak Putina vítají s královskými poctami takřka všude jinde mimo Západ? Když se začalo mluvit o jejich společné bance i společné měně? Nebo alespoň o společné zúčtovací jednotce? Profesor Budil BRICS označuje za určitou revitalizaci starých amerických myšlenek a receptů na rozvoj (Keynesiánství) a je vidět, že tato koncepce začíná být populární všude mimo americkou dominaci.

Majnstrým považuje BRICS za uskupení, kde je každý pes jiná ves – jsou tam země, které spolu mají nevyřešené spory o hranice a mají rozdílné zájmy, ale pravdou je, že celá skupina funguje, dělá stále více společných projektů, spojuje se a nachází společnou řeč. Kdo tomu nevěří, ať se podívá, jak vypadá vítání Lavrova nebo Putina na letišti. Možná proto také BRICS funguje. Není to budování nového velkého impéria, ale budování nového velkého byznysu bez amerických bankovních služeb a jejich bdělého (sankčního) dohledu.

Zároveň země BRICS neruší svoje původní vazby. Jen je trochu rozvolňují. Nezavírají si účet v bance, kde ho měly dvacet let. Jen si otevírají nový i jinde. Je to taková diverzifikace portfólia. Koneckonců, kdo by chtěl přicházet o jachty a tučná bankovní konta v Londýně jen proto, že je kosmopolitní Rus a jeho nepříliš milovaný prezident se rozhodl, že Ukrajina vstoupí do NATO jen přes jeho mrtvolu… Viď, Abramoviči?

Hned jak to celé vyhřezlo a začal takový „celosvětový úprk k BRICS,“ začal jsem si říkat, jaká asi bude americká odpověď? Jak to Američani udělají, aby jim Bůh jejich impérium ještě chvíli zachovati ráčil? Co ještě mají, co nemají v Africe? Mobily ani počítače už to nejsou. Auta už to také nejsou, v obou oborech jsou Číňané na světové špičce a mnohem levnější než Západ. Potraviny to nejsou, Rusko ke své obdělávané půdě přidává ročně milion hektarů, zároveň mají levná hnojiva i superlevnou naftu, takže oni mají takřka za všech okolností nejlevnější obilniny. Navíc Ukrajina víceméně doexportovala. Americká ochrana nakradených peněz už to také není. Když mohou zabavit prachy Rusům, mohou to udělat komukoliv.

Co ještě Američané mají? Jaké želízko v ohni může nabídnout Anthony Blinken, aby kupříkladu Argentina vzala zpět svou přihlášku do BRICS? Jak mohou Britové působit na svoje bývalé africké kolonie, aby nešilhaly tak okatě po Rusku a nedopadlo to jak Francouzům, kteří hladce přišli o uranové doly v Nigeru a Mali a vzmohli se jen na plané výhružky? Co může vyjedené impérium, které ničí drogy a mexická migrace, nabídnout tomu Mileimu, že je ochoten opustit argentinskou měnu a přijmout dolar?

Trh! Volný trh. Trh, kam by tyto země mohly exportovat. Ne ten americký samozřejmě. To by Bidenovi neprošlo. Američtí farmáři a průmyslníci by svému prezidentovi neodpustili, kdyby americký trh zaplavil argentinským hovězím. Amerika má ovšem ještě jeden bohatý trh, který by se na toto dal použít. Unijní trh. Evropský trh.

Před půl rokem mi tahle myšlenka přišla tak fantastická, že jsem ji nepouštěl ven. Pamatuju si, jak to vypadalo, když jsme do EU vstupovali my. Hezky jsme jim otevřeli celý svůj trh a oni ten svůj pootevřeli jen trochu. Akorát na to, aby ta prounijní klika u nás zvítězila. Ale ani o kousilínek víc. Polákům museli povolit víc než Teličkovi…. Děkujeme Pavlíku, doufám, že za svoje ojrovyjednávání jednou skončíš v pekle.

Ale v poslední době ve mně začalo hlodat… Nejprve ohledně Ukrajiny… Ta měla projít podobným procesem jako my a měla také dopadnout jako my. Ale když se podíváte na současné představy unijních lídrů i ukrajinských špiček, tak se vlastně skoro počítá s tím, že Ukrajina přijde k hotovému. Prostě dostane k dispozici celý evropský trh bez jakýchkoliv podmínek. Pesticidovaná ukrajinská mouka na našem trhu je toho důkazem. Navíc, Zaorálek někde řekl, že „každý ví,“ pokud Ukrajina vstoupí do EU, tak Francie z EU vystoupí. Proč? Protože současná podoba EU hraje do karet francouzským zemědělcům. Kdyby to mělo být jinak, nemá Francie důvod zůstávat.

V uplynulém týdnu jsem se dozvěděl, že se v Bruseli dojednává dohoda o volném obchodu s Keňou… A také to má být v podstatě naprosto volné, neomezené… s kvalitou importu a jeho bezpečností si nikdo nebude dělat hlavu… Mluví se o podobné dohodě Chile a… jaká náhoda… s Argentinou. Martin Kunštek na toto téma bude mít v nejbližší době článek na Litterate.

Co mají Američané, aby udrželi své impérium a udrželi si spojence? Evropský trh. Eu je ještě pořád dost bohatá, aby financovala válku na Ukrajině a je tady ještě hodně průmyslu i zemědělství, které může zkrachovat ve jménu americké velikosti. Americký císař dá svým strategickým partnerům k dispozici jedno takové zbytečné (ale bohaté) území k drancování.

Jak prosté, milý Watsone.

Brexit najednou dostává úplně nový rozměr, že? Ausgerechnet se ve volném obchodě začíná s bývalou britskou kolonií, Keňou… Britové svůj trh neotevírají, ale ten Unijní… to je něco jiného. Také se tím vysvětluje lobotomie všech unijních šíbrů. Stačilo evropanům vnutit nové zelené náboženství a oni se zničí sami. Budou tomu ještě tleskat, budou to vítat a dokonce to i zaplatí.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)