6.5.2023
Kategorie: Politika

Česku hrozí krach, řekl vysmátý Fiala. A Rajchl udeřil

Sdílejte článek:

PZ

Nám tady krach hrozí, to nejsou přehnaná slova, prohlásil premiér Petr Fiala a zároveň se pochlubil, že má tým expertů, kteří mají vše pod kontrolou a stav české ekonomiky řeší. Jeho slova okomentoval předseda PRO Jindřich Rajchl.

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) oznámil, že na jeho cíli dostat Česko mezi nejlepší země světa se nic nezměnilo. Podle ODS se to také daří. Jedním dechem však dodal, že pokud vláda neprovede nepříjemná opatření, Česko se nemusí posunout mezi nejlepší země, ale naopak může zkrachovat. Krach nám podle Petra Fialy opravdu reálně hrozí.

Pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) se těší nejnižší důvěře občanů od roku 2013, od konce poslední vlády ODS v čele s premiérem Petrem Nečasem, kde byl Petr Fiala ministrem školství. Předseda vlády však dává najevo, že nehodlá sledovat žebříčky popularity. Místo toho hodlá dál dělat to, co voličům sliboval již před volbami, tedy z České republiky konkurenceschopného a respektovaného hráče na poli mezinárodním a co nejlepší místo k životu pro lidi doma.

„Průzkumy veřejného mínění nekomentuji, a to ani ty pozitivní, ani méně pozitivní, a to z dobrých důvodů. Nesoutěžím v každotýdenní soutěži popularity. Voličům jsme slíbili, že provedeme klíčové změny, které umožní, aby Česká republika patřila mezi nejlepší země na světě a současně aby to bylo ekonomicky udržitelné, abychom nezkrachovali. Nám tady krach hrozí, to nejsou přehnaná slova. Pokud s důchodovou reformou nic neuděláme, systém se během dalších desetiletí dostane do takových deficitů, že už je nikdo nezvládne a nebudeme schopni zajistit mladým lidem důstojné penze,“ varoval premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Deník N.

Zdůraznil, že vláda pracuje s desítkami návrhů různých expertů a analyzuje si jejich dopady včetně mnohokrát zmiňovaného zdražení vodného a stočného. Fiala zdůraznil, že považuje za odpovědné spočítat rozpočtově i takováto opatření.

Upozornil také, že ještě před volbami sliboval, že bude šetřit a hned po nástupu svého kabinetu to také udělal, když rozpočet připravovaný ještě vládou Andreje Babiše spolu s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) osekal o desítky miliard.

Ale do toho přišla energetická krize a ruská agrese proti Ukrajině a vláda na oba tyto jevy musela reagovat. Podle Fialy má jeho kabinet plán, jak veřejné finance postupně ozdravovat. A zároveň také přislíbil, že vláda dodrží schválený schodek 295 miliard, i když teď vláda utratila 200 miliard, a to ještě nemáme za sebou ani půlku roku 2023.

A právě zmínka o 200 miliardách dluhu jen za uplynulých pět měsíců nadzvedla ze židle předsedu strany PRO Jindřicha Rajchla.

„A jsme na 200 miliardách! Sekera se nám zatíná hlouběji a hlouběji a pan Stanjura nám stejně jako před měsícem opakuje “musíme být trpěliví, ve druhé polovině roku bude líp”.

Prosím vás, fakt je tady ještě někdo, kdo věří, že se schodek našeho rozpočtu skutečně zastaví na 295 miliardách? Zatím to vypadá, že tuhle hranici překonáme nikoliv za rok, nýbrž za pouhých 6 měsíců!

Možná toho zoufalého slaboproudaře, jenž se nějakým nedopatřením ocitl v křesle ministra financí skutečně osvítí všemohoucí a on se zázrakem naučí počítat. Já tomu ale fakt nevěřím.

Ministr financí, který se po 4 měsících rozpočtu sekne o 100 miliard, prostě nemá na tomto postu co pohledávat a musí být předsedou vlády bezodkladně odvolán!

A co na to předseda? Tipnul bych si, že nám zítra sdělí, že “čísla nesedí”. Tahle univerzální výmluva na všechno se patrně bude hodit ještě mnohokrát. Kdyby to byly jejich peníze, tak bych se nad tou jejich tragikomedií královsky bavil. Problém je, že to jsou peníze nás všech a dluhy, které budou splácet ještě naši vnuci.

Proto vyzývám všechny novináře, kterým ještě zbyl alespoň malý kousek cti a odpovědnosti v jejich těle – začněte plnit svou roli hlídacího psa demokracie a dotlačte tuhle komediální skupinu, která se nazývá Vládou České republiky, k co nejrychlejší DEMISI! Včera bylo pozdě,” napsal ve svém příspěvku na sociální síti Rajchl.

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)