28.4.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Česká republika nemá ani metr provozované vysokorychlostní železnice

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRUž dvě desítky let nás novináři informují, že je nutné sjednotit evropská pravidla a vytvořit celoevropskou páteřní síť železnic, a to jak pro vysokorychlostní vlaky, tak pro tratě pro nákladní železniční dopravu, a že to bude užuž hned zítra. Harmonizace a společné projekty evropských železnic by tedy měly být na dosah ruky. Jenže stále skoro nic. A Česká republika dodnes nemá ani metr provozované vysokorychlostní železnice, byť rozhodnutí o její výstavbě padlo už v roce 1994(!). To znamená, že rychlostí nad 200 km/h nejede v Česku nikde žádný vlak.

K žádnému zásadnímu sjednocení evropských železničních pravidel také nedošlo. Dluh Bruselu vůči železnicím je proto nemalý, snad i z tohoto důvodu konečně zaznamenáváme první výraznější pokus o harmonizaci železnic.

Celkem 468 vozidel by měly upravit České dráhy na moderní systémem ETCS – který má být jednotný pro celou Evropskou unii. Má nahradit dvacet různých používaných systémů v EU. „Chytrá „krabička“, připomíná leteckou černou skřínku a komunikuje s obdobným zařízením zabudovaným na trati. A umí zasáhnout například ve chvíli, kdy strojvůdce udělá chybu nebo se rozjede rychleji, než by měl apod. Celoevropsky by měl být dokončen 2025. Avšak cena očekávaných zhruba pět miliard pro Česko se už vyšplhala na 11 miliard korun a kde se peníze vezmou nikdo neví. Brusel to sice nařídil, ale peníze na to dá jen zčásti, zhrubna třicet procent. Dost málo.

Bruselští úředníci mají tendenci nám v běžné životě regulovat už i každou maličkost, u ETCS (European Train Control System) si konečně troufli vykročit směrem, kterým by se měli trvale ubírat. Protože dohodnout závazná evropská pravidla pro výstavby a provozování vysokorychlostních železnic se jim dosud nejenže moc nedařilo, ale ani se o to nikdo razantně nepokusil. Snad i proto musela Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) za více jak deset miliónů koupit francouzské normy pro výstavbu vysokorychlostních tratí, abychom se v Česku pohnuli z nulového místa. A tak zatímco letecká a silniční doprava je harmonizována, u železnice je posun žalostný. Registrujeme až pozoruhodný nezájem bruselských činovníků k tak významnému odvětví. Nezájem sice zachraňují nějaké ty dotace, ale celková evropská koncepce jde hůř než pomalu.

Podle evropské komisařky Elisabeth Wernerové, odpovědné za pozemní dopravu je nutné začít sjednocením společného komunikačního jazyka a předpokladem pro výběr je stejně jako v letectví angličtina. Lehce paradoxní při pohledu na z EU (snad) odcházející Spojené království Velké Británie, ale logické z pohledu výuky a světové dominance tohoto jazyka.

A tak zatímco energetické železniční systémy v Evropě sjednotit nepůjdou, ale jsou řešitelné vybavením lokomotivních jednotek, tak ale naopak otázky dalších technických parametrů a obsluhy železničních jednotek se mohou přibližovat a sjednocovat. ETCS je prvním významnějším krokem. Že by sjednocení pravidel přineslo zrychlení, zjednodušení, úspory i budoucí zisk je i laikovi jasné.

Evropský parlament by po květnových volbách měl potvrdit složení nové Evropské komise. Bylo by dobré, kdyby na programu tohoto orgánu byla i otázka sjednocování pravidel a norem výstavby i provozu na evropských železnicích. Navíc EU preferované vybrané evropské železniční projekty by mohly přilákat soukromý kapitál, a protože se nevyhnutelně plíží do Evropské unie recese, je to i tento důvod proč by měli v Bruselu přestat řešit mnohé zbytečnosti a začít se po volbách věnovat věcem podstatnějším a naléhavějším.


 


Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...