6.12.2023
Kategorie: Politika

Bylo by Výborný, kdyby ministrem byl jinačí sekáč

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ministr zemědělství Marek Výborný (jeden z hadů od lidovců) se nám na tiskovce vysvlékl do naha a proběhl se před národem. Císař nebyl jen nahý, on tím byl směšný. Z hlediska politiky si Výborný zabalil raneček s pěti švestkami a zahájil svůj propad do jícnu historie trapných figurek, které sedí na nesprávném místě a tím škodí, kudy chodí. Jeho vyjednávání a neformální tlak na potravináře, zemědělce a rozhodně v neposlední řadě na vlastně monopolní prodejní řetězce ze zahraničí, se setkal s velkým úspěchem. Nejenže nevyjednal zlevnění absurdně drahých potravin. On dohodl jejich zdražení. Výborný se tak nově stává synonymem pro stav ve společnosti, kdy je to u nás jakékoliv, jen ne výborné. Takový kazisvět z neschopnosti. Ve funkci ministra vinou personální nouze politických stran, které k naší škodě tvoří vládu a správu nad tou naší zkoušenou zemí.

Do stejně nahatosti se dostrkal vlastním přičiněním i premiér Petr Fiala, s přídomkem Veliký dle marketingového oddělení ODS, s přídomkem Nutella od zbytku republiky. Premiér a ochránce barmských žen totiž, není tomu ani měsíc, vyjel do Německa na nákup a zkonstatoval, že u nás je dráž a máme menší balení Nutelly. Z pozice premiéra by se mohlo zdát, že návštěvu německého supermarketu vykonal s úmyslem problém vyřešit. Vyřešit? Proč? Chtěl se jen marketingově povozit na tom, že jsou drahé potraviny. Že se o lidi marketingově postará. A jak to dokázal? No, jen tím nákupem.

Ptal jsem se jeho mluvčího Václava Smolky, co přesně tedy premiér bude dělat. Jaké otázky a požadavky vyslal vstříc výrobci Nutelly. Václav Smolka, jinak hovorný a sdílný, na mé otázky nenašel odvahu odpovědět. Bál se, zdá se. Bál se ten, kterého náš ctný rytíř Petr Fiala loni v květnu ocenil medailí. Nejvyšším oceněním, které premiér může udělit. To je dvojka. No, s ministrem přímo Výborná trojka.

Marek Výborný, toho času sále ještě ministr (!), chtěl ceny potravin zkrotit aplikací. Blázínek. Kdyby je radši krotil ráznou politikou, kterou jako ministr má možnost použít. Tlakem, kterému by viníci museli ustoupit. Ale darmo mluvit. Výborný volil neformální tlak a skončil stejně jako jeho předchůdce Zdeněk Nekula, který, aby dosáhl půldenního zlevnění mouky v řetězci Lidl, zatančil mediálně u tyče a Lidlu udělal až nemravnou reklamu. Holt, další had od lidovců. Bezvýsledné, směšné, kdyby to nevedlo k tomu, že potraviny zase citelně podraží.

A proč podraží. Chytnout se futer a nedýchat. Nestojí za tím nějaký tajemný kazisvět, ale samotná vláda, která zemědělcům, potravinářům i řetězcům (stejně jako všem ostatním) velmi citelně zvedla výdaje. A všechny tři skupiny se začnou hojit na kom? No na koncovém zákazníkovi, na kom jiném. Zákonitost trhu. Vinu na tom nese naše uvědomělá vláda, kterou už nejde nazvat jinak, než bandou neschopných naháčů. Bože, Strakovka plná nudistů. Císař se za svou nahotu alespoň zastyděl a utekl. Ti naši nudisté bezostyšně sedí ve funkcích a neumí to, k čemu se volbami zavázali a neustále tvrdí, že lépe by to nezvládl nikdo.

Není to ani týden, co ministr Výborný sliboval, že ceny potravin k Novému roku klesnou. Teď dostal potvrzeno, že neklesnou, ale stoupnou. Z toho plyne, že ministr vůbec neví, která bije. Netuší, on prostě netuší. Nemělo by z toho v normální zemi zcela logicky vyplývat, že ministr složí funkci, následně poslanecký mandát a půjde z očí? Vždyť naprosto tragicky selhal… nemluvě pak o tom, co provedl, asi se snahou ušetřit na letošním rozpočtu, malým zemědělcům, kterým nenechal vyplatit dotace, na kterých jsou malí zamědělci závislí. Jen pro zlepšení čísel rozpočtu huntuje malé zemědělce a dostává je do srabu? Ten člověk nemá na místě ministra co dělat.

Ale nemusíme to skládat. Inspiraci z nouze můžeme najít u našich bratrů a sester. Slovenská veřejnoprávní televize odvysílala reportáž ze slovenské dědiny Veličná. Tam se místní obecní úřad a její obyvatelé dohodli, že vybudují obecní farmu. Na farmě se bude pěstovat zelenina a ovoce, postaví se skleníky, bude se chovat hospodářská zvěř. V plánu jsou i úly. Farma zpočátku pojede na bázi dobrovolníků, kteří by ji měli obstarávat. A to podstatné – takto vypěstované potraviny nepůjdou na prodej, ale rozdají se místním chudým. Znovuzrozená idea JZD? Opět se probudil duch komunismu a láká na to, že když do toho dáme práci všichni, všichni se budeme mít dobře a nejlépe? No, v nouzi poznáš jezeďáka. Slováci už na to přišli. Snad jim to tam neskončí gulagy, ale příjemně najedenými chudými. Nebylo by od věci, začít o podobných výletech do minulosti také přemýšlet. Ono to jídlo, a nejen jídlo, ale i všechno ostatní za necelý měsíc pekelně zdraží. A to už je to všechno teď k neuplacení. I zvýšené poplatky za ČT se pro všechny zavedou, aby nám soudruzi měli odkud vysvětlovat, že realita je ten nejhorší dezinformátor. Když není máslo, jíme heru nás čeká v praxi. Mnohé. A ti nemnozí, kterých se to tolik nedotkne, budou o to víc těmi hladovými pohrdat, vysmívat se jim a nazývat je dezoláty. Jak to tak bývá.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)