27.11.2022
Kategorie: Společnost, Ze světa

Bude zase platit hlášení spolujezdce: Zleva nic, zprava tanky? Na Ukrajině spíše zleva generátory, zprava tanky

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Na Ukrajinu se prý valí masivní ruská tanková kolona, píše Exxpress:

„Šest milionů Ukrajinců je v současnosti bez elektřiny a vody. Ruské raketové útoky na zásobování energií jsou obrovskou zkouškou odolnosti. A nyní jsou tu obrázky masivní ruské tankové kolony valící se směrem k Ukrajině (odkaz na článek i video v komentáři).
Blížící se zima prohlubuje krizi na Ukrajině a nervy jsou čím dál tím víc napjaté. Zatímco se v posledních týdnech neustále říkalo, že Putinovým jednotkám dochází těžká válečná technika, videa na Telegramu mluví jiným jazykem. V současné době se šíří záběry masivní tankové kolony, která je prý na cestě k Ukrajině a Donbasu. Několik minut se kolem kamery valily tanky natřené maskovacími barvami.“

Pokračující ruské útoky na ukrajinskou infrastrukturu nutí stále více lidí k odchodu ze země. „V nadcházejících měsících očekáváme další přesuny populace. Už to vidíme v Kyjevě, město se vyprazdňuje,“ řekla v pátek provozní manažerka Federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Violaine des Rosier prostřednictvím video spojení z Kyjeva s novináři v Ženevě. Federace má povinnost ve všech sousedních zemích pomáhat nově příchozím. Podle ní se také zvyšuje počet tzv. vnitřně vysídlených osob v zemi.

Podle Úřadu OSN pro mimořádné události (OCHA) byla v pátek ráno polovina města Kyjeva bez elektřiny. Protože tlak vody je nízký, mnohým došla voda, zejména v horních patrech obytných budov, uvedl mluvčí OCHA v Ženevě. V podobné situaci je celkem 15 z 24 ukrajinských regionů. Od začátku války v únoru bylo dodáno celkem téměř 400 generátorů, především pro zásobování nemocnic a škol. V příštích týdnech mají být nasazeny tisíce dalších.

I země EU se mají podílet na dodávání generátorů a vůbec všeho možného. A to vše v době, kdy takzvaný „Monacký batalion“, tedy nejbohatší lidé Ukrajiny, skupují vily a další nemovitosti na Azurovém pobřeží, jak psala i Ukrainska Pravda. Ursula von der Leyenová ale trvá na tom, že generátory má dodat EU, jak zní zpráva:

„Ukrajina má získat 40 generátorů ze zásob EU. Odpovídající dodávku v současné době připravuje centrum pro koordinaci mimořádných opatření, uvedla v pátek večer po setkání s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským předsedkyně komise EU Ursula von der Leyenová. Každý z generátorů může zásobovat elektřinou malou až středně velkou nemocnici.“

A to podotýkám, že od začátku války obdržela Ukrajina celkem od USA, EU a dalších spojenců 126 miliard dolarů pomoci, téměř celé roční HDP této země.

Vzhledem k poměrům na Ukrajině a začínající zimě věří místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za demokracii a demografii Dubravka Šuica, že ukrajinští uprchlíci zůstanou v EU ještě dlouhé roky po skončení konfliktu. Vyjádřila to v sobotním rozhovoru s redakční sítí Německo (RND).

A to se ani nesnaží tu válku ukončit.

Náš premiér s tím počítá určitě a z tohoto důvodu jeho vláda zřejmě hodlá mimo jiné zvyšovat odchod do důchodu a snižovat důchody celkově. Někde se na ty generátory ušetřit musí. „Monacký batalion“ má zjevně sám málo.

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
133 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)