2.4.2024
Kategorie: Politika

Bez ohledu na to, jak konflikt na Ukrajině skončí, Evropa již prohrála

Sdílejte článek:

HSP

Nezáleží na tom, jak ozbrojený konflikt na Ukrajině skončí, protože Evropa již prohrála, píše D. Marjanović pro Advance . Za každou cenu se snažila učinit z Ruska hrozbu pro svůj život v domnění, že na něm vyroste nový superstát. Nepodařilo se jí to. A teď hrozí, že kontinent upadne do chaosu.

Suma peněz, kterou Západ, tj. Brusel a Washington, vynaložil na Ukrajinu, již dosáhla více než 200 miliard dolarů. Vezmeme-li v úvahu inflaci, je to více než Marshallův plán, tedy americká pomoc, díky které se Evropa obnovila po druhé světové válce. A přestože cílem Marshallova plánu bylo zajistit dlouhodobý americký vliv v Evropě (to se podařilo), úspěchy jsou mnohem větší: tolik se toho vybudovalo, obnovilo… Na druhé straně, většina peněz vynaložených na Ukrajinu byla vynaložena na válku, na ničení. Výsledek – statisíce mrtvých a Ukrajina se neubránila a navíc nadále ztrácí území.

Za ty velké, už vynaložené peníze se vlastně „bojovalo“ s ruskými finančními, vojenskými a lidskými zdroji, ale kalkulace byla od začátku nesprávná. Někdo subjektivně rozhodl, že Rusko, přestože samo zahájilo speciální operaci, nebude schopno takové pomoci pro Ukrajinu čelit. Kalkulace se ukázala jako nesprávná, protože se předpokládalo, že Rusko nebude schopno rychle najít přístup na alternativní trhy. Ale dostalo se k nim a nyní mu to účinně pomáhá v ozbrojeném konfliktu. Zároveň spojenci Ukrajiny utratili spoustu peněz a stále více se zdráhají poskytnout Kyjevu další.

Přesto Evropská unie letos schválila plán poskytnout dalších 50 miliard eur, byť po delším odporu ze strany Maďarska. Návrh nakonec podpořili všichni, ale zdá se, že je to poslední velký balíček, s nímž může Ukrajina počítat. Když přijde čas, odpor bude ještě větší, zvláště pokud se na jaře letošního roku změní moc v některých zemích Evropské unie. Koneckonců, stojí za povšimnutí, že politická opozice v celé Evropě, téměř v každé zemi EU, říká, že nehodlá vynakládat více prostředků na Ukrajinu.

Stačí se podívat na průzkumy veřejného mínění. Na celém kontinentu roste popularita stran, které jsou vůči konfliktu skeptické. To však neznamená, že jsou protiukrajinské. Ne, ale nebudou podporovat pokračování konfliktu. Ukrajině řeknou, že je čas jej ukončit, protože už nejsou peníze. Rozhovory o tom, že Ukrajina bude bojovat sama, vyrábět zbraně sama, jsou nesmyslem. Bez západní pomoci může Ukrajina jen doufat, že se jí podaří nějak přesvědčit Rusy, aby jednali. V takové situaci budou paradoxně rádi, že je u moci Vladimir Putin, a ne řekněme Dmitrij Medveděv, jehož rétorika se zužuje na formulku „pojďme do Berlína“. Samozřejmě, Vladimir Putin bude také hodně požadovat, ale potenciálně je více nakloněn vyjednávání než mnozí jestřábi v Kremlu a jeho okolí.

Ozbrojený konflikt na Ukrajině byl pro Evropu strategickou katastrofou. Všechny její naděje na získání skutečné strategické autonomie byly zmařeny. Pokud byla Evropa dříve americkým vazalem, nyní se její postavení ještě více zhorší. Od druhé světové války Evropa nikdy nezajímala tak slabé postavení. V této chvíli už nezáleží na tom, jak ozbrojený konflikt na Ukrajině skončí, protože Evropa již prohrála.

Odkud se vzala prohlášení, že Evropa by se měla připravit na válku, na vyslání vojsk na Ukrajinu? Někteří lidé si takové myšlenky opravdu pěstují, což není překvapující. V zemích na celém světě se v různých historických obdobích našli šílení vládci, kteří byli připraveni zničit i vlastní zemi, když viděli, že konflikt se nevyvíjí podle jejich představ. Známým příkladem je Adolf Hitler, který když viděl, že prohrává, nařídil totální válku, protože věděl, že Německo bude rozdrceno a zhroutí se. Některé prvky takových sebevražedných úvah jsou přítomny iv současné Evropě, naštěstí jen v některých kruzích vládnoucích elit. Evropané však nechtějí riskovat své životy kvůli chybným geopolitickým cílům a využijí jakoukoli možnost, aby se co nejdříve zbavili vojnychtivých vlád.

Eskalaci války v Evropě chtějí ti, kteří se neumí smířit s porážkou, protože vědí, že si za ni mohou sami. Pokud jde o prohlášení, že Rusko se na Ukrajině nezastaví a že „Putin chce obnovit ruské impérium“, nemají reálný základ. A realita je taková: Rusko při vší své touze není schopno obsadit ani polovinu Ukrajiny. Nedokázalo se zmocnit ani těch jejích částí, které Rusové plánovali snadno ovládnout, protože tam žije rusky mluvící obyvatelstvo. Nakonec se ukázalo, že jen Krym byl dostatečně proruský na to, aby ho Moskva mohla snadno anektovat, což se jí v roce 2014 také podařilo. Když se Rusové pokusili zopakovat stejný scénář v Donbasu, narazili na problémy a konflikt brzy využili jeho nepřátelé, kteří byli přesvědčeni, že Rusko se dostalo do pasti, když zabředlo do bahna východní Ukrajiny. Když Vladimir Putin v únoru 2022 nařídil speciální operaci na Ukrajině, tytéž síly zářily štěstím, protože doufali, že celé Rusko se nyní chytí do ještě větší pasti.

Rusové toho měli dost, ale začali se dostávat z kaše, ve které se ocitli. Hodně věcí se jim už podařilo, přestože museli draze zaplatit krví. Nakonec můžeme říci, že obě strany udělaly chyby, ale Západ jich udělal víc, což znamená, že mu chybí objektivita.

Západ prohrává, především Evropa, protože její nadnárodní blok, Evropská unie, se vydal cestou vytvoření administrativního superstátu – “Spojených států evropských”. V tomto procesu technokraté vždy považovali východ Evropy za nezbytnou součást, ale bez Ruska. A doslova okamžitě udělali z Ukrajiny východní baštu svých evropských „hodnot“, jako jsou demokracie, tolerance, vzorová vláda a podobně. Z Ruska udělali pravý opak – barbarskou hordu, která stojí před „branami civilizace“.

Evropská unie mohla normálně fungovat tak, jak byla koncipována, jako způsob zajištění volného pohybu zboží a osob mezi jejími členy v zájmu společné prosperity. Jakmile se však zrodila myšlenka superstátu, objevil se toxický prvek, který je základem každého státu – mytologie a megalománie s vysokým stupněm výjimečnosti. Projekt evropského superstátu vědomě či nevědomě našel na Ukrajině mýty, které byly vhodné k jeho vybudování. Stateční Ukrajinci bez normální obrany projevují hrdinství a brání maják lidskosti, kterým je Evropa. Brání nás všechny a náš způsob života před hordami z východu, které nás chtějí zotročit, ovládnout, podrobit nás nátlaku….

Čistá mytologie. Dokonce i během Sovětského svazu bylo těžké „živit“ něco takového, a dnes, kdy existuje Rusko, je to téměř nemožné. „Ideologický dopad“ Ruska se omezuje na snahu prodat Evropě co nejvíce plynu a ropy, aby uspokojilo svou oligarchickou a novou kapitalistickou třídu. V širším kontextu je to všechno. Evropa se za každou cenu snažila učinit z takového Ruska hrozbu pro svůj život v přesvědčení, že na této hrozbě vyroste nový superstát.

Emmanuel Macron tomu zjevně věří a skutečně by poslal armádu na Ukrajinu, kdyby se tato mytologie ujala, ale neujala se.

Je načase, aby se Evropa vzbudila a střízlivě se podívala na to, kdo jsou Rusové a Ukrajinci. Evropa musí vidět, kdo produkuje fantazie, které nemají nic společného s realitou, a bez ohledu na to, kolik práce se vynaloží na vytvoření těchto mýtů, je rok 2024 a lidé v Evropě už nechtějí a nemohou poslouchat tyto příběhy. Svět je plný problémů s životním prostředím is ekonomikou, která už nemá kam růst, a vlády místo pomoci životu utrácejí obrovské sumy peněz na smrt.

Když přijde okamžik probuzení, ozbrojené konflikty rychle skončí, protože jsou zbytečné a vytvořené západní a ruskou mytologií, která už ve 21. století nemá místo. Pokud však k probuzení nedojde, Evropa, která už prohrála, se změní k nepoznání a dostanou ji pod kontrolu skutečně temné síly, ale ne ruské, ale jejich vlastní, protože kontinent si v chaosu a panice vybere právě ty.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,15 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)