11.5.2016
Kategorie: Historie

Babiš sobě

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 11|05|2016

Před dvěma měsíci oznámil ve Sněmovně při interpelacích jen tak mimochodem ministr spravedlnosti Robert Pelikán, že ministerstvo budovu nechvalně proslulé komunistické věznice v Uherském Hradišti, nepotřebuje, a že ji předává státu.

[ad#clanek-respo]

Podle ministerstva spravedlnosti o budovu, která je významnou kulturní památkou, a která patřila v 50. letech k nejkrutějším věznicím v Československu, neprojevila zájem ani žádná jiná státní instituce.

Hospodářské noviny nyní uvedly, že místopředseda vlády, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš přišel s návrhem zřídit v bývalé věznici v Uherském Hradišti památník obětem komunismu. Uherskohradištská věznice byla proslulá mučením a krutým zacházením s odpůrci komunismu; k nejsadističtějším patřil mimo jiných také otec bývalého předsedy KSČM Alois Grebeníček.

Není to nápad nový. Již před několika lety iniciovalo občanské sdružení Memoria, které se propagaci věznice věnuje, petici za její záchranu. Sesbíralo šest tisíc podpisů, mezi podporovateli jsou i známé osobnosti. Memoria pořádá také kulturní akce, výstavy a setkání, které zvyšují povědomí o tragédiích spojených s věznicí. I díky nim se už několikrát otevřela brána do budovy a tisíce návštěvníků se prošlo chodbami a celami, které si pamatují vězni z 50. let.

Nové je to, že nyní s návrhem na zřízení památníku v prostorách věznice přišel bývalý komunista, který se v Bratislavě soudil o to, zda byl či nebyl spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Za takové gesto, jaké předvedl Andrej Babiš, by se nemusel stydět ani sám Kim Čong – un. V přeneseném slova smyslu by se dalo říci, že Babiš chce z bývalé komunistické věznice postavit památník sám sobě a svým soudruhům.

Ani v tomto případě nejde o nic nového. Z historie známe podobný symbolický typ památníku, zvaný kenotaf. Ty byly často zřizované ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě, a v novověké epoše v Indii, ale i jinde. Ve středověku a novověku se zřizovaly kenotafy svatých a významných historických postav, např. sv. Vojtěcha v podobě tumby (kamenný nebo kovový náhrobek nebo vyvýšená schránka na ostatky) v katedrále ve Hnězdně, položené vedle relikviáře. V anglosaských zemích jsou kenotafy symbolické hroby neznámého vojína např. v Londýně, Belfastu nebo v Aucklandu. Za kenotaf je také považovaný Pomník Bitvy národů v Lipsku.

Ale že by komunista zřizoval kenotaf, připomínající zločiny jeho vlastní strany a jeho soudruhů, to je přece jen příliš silná káva. Jde o pozdní lítost či pokání? Těžko.

Spíš si myslím, že jde o to, pro co existuje často používaný výraz – chucpe.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...